Geçmiş yıllarda Bilkent ve Başkent Üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak çalıştım. Çalışma hayatıma daha sonra serbest çevirmen olarak devam ettim. Ankara’da yaşıyorum. 25 yıllık evli ve iki çocuk annesiyim. Çok iyi bir aşçı olan bir anne ve zamanla gerçek bir gurmeye dönüşen ve aynı zamanda acımasız bir eleştirmen olan babayla, yemek yemenin karın doyurmaktan öte bir faaliyet olduğu bir ortamda büyüdüm. Diplomat çocuğu olarak dünyaya gelmenin avantajlarını yaşadığım için kendimi her zaman şanslı addetmişimdir. Birçok farklı ülkede (Yunanistan, Cezayir, İsviçre, ABD ve İsveç) çok renkli ve dolu dolu çocukluk ve gençlik yılları geçirdim. Bu sayede genç yaşlarda dünyanın farklı ülkelerine ait mutfaklarla ve lezzetlerle tanıştım.

20 yılı aşkın süredir kendi evimin mutfağında yemekler ve tatlılar pişirmekte ve deneysel çalışmalar yapmaktayım. Ama öncesinde, babamın Büyükelçi olarak görev yaptığı rezidanslarda çalışan hatırı sayılır bir-iki usta aşçıdan bazı temel tarifleri ve teknikleri bire-bir öğrenme ayrıcalığına da sahip oldum. Zamanla yemek pişirmek benim için günlük bir rutin ya da hoşça vakit geçirmeye yarayan bir hobi olmaktan çıktı ve gerçek bir tutkuya dönüştü! Sahip olduğum birikimle yeni tarifler geliştirmeyi, öğrenmeyi, yeni lezzetler tatmayı ve yemek pişirmeyi çok seviyorum. Ailem ve arkadaşlarıma yaptığım yemekleri ikram etmekten her zaman büyük keyif alıyorum.

2014 Mayıs ayında başlattığım bu blog sayesinde artık yaptığım yemekleri, ilgilenen ve denemek isteyen herkesle paylaşabiliyorum. Paylaştığım tariflerin hemen hepsinin, çoğu zaman aile fertlerinden birini veya eski dostları anımsatan, kendine özgü küçük birer hikayesi var. Ve paylaştığım her tarifte, benimle ilgili yeni bir şeyler daha öğrendiğinizi fark edeceksiniz.

ABOUT ME

I am a freelance translator, former university lecturer (Bilkent University and Başkent University), self-taught homechef and mother of two teenagers living in Ankara, Türkiye! I was raised by a mother who is one of the best homecooks in the world and a father who has gradually become a true gourmet and a ruthless critic. With such parents of course I grew up in a house where food has always meant much more than satisfying your hunger. Lucky as I was to have been born as the daughter of a diplomat, I had an incredibly colorful childhood growing up in several different countries (Greece, Algeria, Switzerland, USA, and Sweden). This gave me the opportunity to get to know, taste and experience different cuisines from around the world at early ages.

I have been cooking and baking and experimenting in my home kitchen for over 20 years. But before that, I had the privilege to learn on a one to one basis, lots of basic recipes and techniques from a couple of memorable chefs working at the residences where my father was assigned as Ambassador. Throughout the years, cooking and baking have become much more than just a daily routine, or some hobby to pass time. They have grown to become my biggest passion! I love to cook, bake, learn and develop new recipes. I also love to eat and serve the food I make to family and friends.

I started this blog in May 2014 in the aim to share my recipes with anyone and everyone who is interested in the food I make. Nearly every recipe I share has a little anecdote of its own, and is often reminiscent of family members or some good old friends. And with every recipe I share you will learn a little more about me and my life.

Comments (11)

 • Yasemin Unal

  Tarifleriniz, sunumunuz harika..Müthiş bir emek örneği. Ellerinize, gönlünüze sağlık.
  Sonsuz teşekkür ve takdirlerimle:))
  y

  • İnci Berna Kalınyazgan

   Yasemin Hanım, içten yorumunuzla beni çok mutlu ettiniz! Asıl ben size teşekkür ederim. Her zaman her türlü görüş, fikir, önerilerinizi duymaktan çok memnun olurum. Sevgiyle kalın 🙂

 • Tuğba Çomoğlu

  İnci Hanım,

  Sitenizi inceledim ve çok beğendim. Tarifleriniz pratik sunumunuz çok hoş 🙂 denemek için sabırsızlanıyorum. Paylaşımlarınızın devamını keyifle bekliyor olacağız, ellerinize sağlık 🙂

  • İnci Berna Kalınyazgan

   Sevgili Tuğba Hanım,
   Ziyaretiniz ve güzel yorumunuz için teşekkürler! Denediğiniz tariflerle ilgili geri bildirimlerinizi de bekliyor olacağım. Sevgiler!

 • Pırıl Erlevent

  Gelişigüzel bir şekilde siteni ziyaret etmek istemediğim için rahat bir zaman aralığı kollayıp duruyordum. Bir saatten fazla bir süredir büyük bir zevkle yazdıklarının ve fotoğraflarının arasında dolanıyorum; çok mutlu ve gururluyum. “Gururluyum” deyişimin içinde, büyüklerimize ve geçmiş zamanlara olan özlemim başta olmak üzere binbir türlü farklı his var; pek çoğu da ifade edebileceğimden daha karmaşık. Kendi adıma, yaşatmaya devam ettiklerin için teşekkür ederim İnci’m.

 • Özgün Bayraktar

  İnci Hanım, sizi uzun zamandır instagram’dan takip ediyordum. Sitenizi de incelemiştim ama “hakkımda”bölümünü okumayı ihmal etmişim 🙁 Ankara’da yaşadığınızı öğrenince daha da sevindim. Lezzetten anlayan ve bunu her adımda itinayla yaşamına yansıtan kişilerle aynı şehrin havasını solumak beni ziyadesiyle mutlu etti. Şimdi kalkıp tahinli kekinizi deneyeceğim 🙂 Sevgiyle…

  • İnci Berna Kalınyazgan

   Merhaba Özgün Hanım, nazik yorumunuzla çok sevindirdiniz, teşekkür ederim. Tahinli kek en sevdiklerimden biri, ama üstüne o glazürü yapmadan olmaz! 😉 Umarım sonuçtan memnun kalırsınız. İkimiz de Ankara’da olduğumuza göre belki bir gün ayarlayıp bir araya gelebiliriz? Haberleşmek üzere, sevgiyle kalın…

 • Selcan Kirca

  Inci’cigim gurur duydum! Ne guzel tarifler vermissin..Istanbul’a doner donmez deneyecegim hepsini 🙂

  Selcan Kirca

  • İnci Berna Kalınyazgan

   Selcan! Blogumu ziyaret ettiğin için çok sevindim, teşekkür ederim. Her zaman beklerim 😉

 • Şeyda

  Geldiğime gördüğüme ne kadar mutlu oldum anlatamam. Iyi ki karar vermişsiniz yazmaya ben nasıl gözden kaçırmışım sizi bunca zaman bilmiyorum. Matematiksel açıdan anlamlı ve ölçülü tarifler her zaman tercihim ve benim için tecrübe püf nokta gibi şeyler çok önemli burayı benim uğrak yerim yapacak belli ki. Hikayeler ise ayrıca ilgimi çekti. Sizi tanımak da isterdim. Sadece hoşgeldininize hoş buldum diyecektim. elinize yüreğinize sağlık ?

  • İnci Berna Kalınyazgan

   Sevgili Şeyda hanım, hoş gelmişsiniz sayfama. Güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ederim. Aslında bloğumda tema değişikliği yaptığımdan beri yeniden düzenlenmesi gereken pek çok tarif olmasına rağmen böylesine teşvik edici ve güzel sözler duymak beni pek sevindirdi! Beni günlük olarak daha aktif olduğum Instagram sayfamdan ve Facebook’tan da takip edebilirsiniz. Tekrar hoşgelmişsiniz ve görüşmek üzere. Sevgiyle kalın

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

- Shopping List
x