“İmparator Sütlacı” veya Siyah Pirinçli Sütlaç / The Emperor’s Black Venus Rice Pudding

2015-03-15 23.48.57_wm
Resimde görülen tabak Anne-Babamın hediyesidir. Kanadalı seramik sanatçısı G. Merkel tarafından tamamen el yapımı olarak üretilmiştir.

 

[For recipe in English scroll down the page] Adı siyah ama neyse ki rengi öyle değil! Zaten simsiyah bir sütlaç hiç kimseye iştah açıcı gelmezdi herhalde? Peki ama neyin nesidir bu siyah pirinç? Önce biraz bilgi edinelim sonra sütlacın içine nasıl girdiğini de anlatacağım. 

Türkiye’ye ilk defa Sezon Pirinç markası tarafından “Venere Nero Pirinç” adıyla yarım kiloluk paketlerde getirtilen siyah pirincin anavatanı Çin’dir. Hikâyeye göre, eski dönemlerde besin içeriğinin çok güçlü olması ve sınırlı şekilde yetiştirilmesi nedeniyle İmparator ve üst düzey kişilerden başkası tarafından tüketilmesi (ve Çin’den başka ülkelere ihracatı) yasaklanan bu pirinç, dünyada “Yasak Pirinç” adıyla tanınır olmuş. Daha sonra, İtalya’ya göç eden bir aile tarafından burada da üretilmeye başlanmış ve niş bir ürün olarak uluslararası pazarda yer edinmeye başlamış. Lif, magnezyum ve demir açısından zengin fakat buna karşılık şeker oranı düşük olan siyah pirinç, rengini hiçbir katkı maddesi olmadan tamamen içeriğindeki doğal minerallerden alır. Beyaz pirince göre çok farklı bir aromaya sahiptir.*

2015-03-06 21.22.37_wmGelelim benim siyah pirinçle olan münasebetime… Bu ürüne merak duymam bir zamanlar, nispeten az bilgi sahibi olduğum Thai (yani Tayland) mutfağında Hindistan cevizi sütü ve siyah pirinç kullanarak yapılan bir tür tatlı olduğunu öğrenmemle başladı.  O halde niye sütlaç da olmasındı? Vegan olmadığımıza göre Hindistan cevizi sütü de şart değildi. İşte bu tatlı da bu düşüncelerle ortaya çıktı. Aile fertleri tarafından tam not alan, rengiyle şaşırtan ve siyah pirincin farklı ve çok hoş notalar taşıyan aromasıyla damakları şenlendiren harika bir sütlü tatlı!  Aradan yıllar geçip tariflerimi bu blogda  yazmaya başlayana kadar kendi tarifimi de uyarladım. Geçmiş yıllara göre artık çok daha kolay bulunan Hindistan cevizi sütüyle – aynı zamanda şekersiz – yeni bir versiyon ürettim ve o da nefis oldu! Bu ikinci versiyonu denemek isteyenler parantez içindeki malzemeleri kullanmalıdır.

Sütlaç seviyorsanız, farklı ve yeni şeyler denemekten hoşlanıyorsanız gelin siz de bir değişiklik yapın ve İmparatorlara layık bir sütlaçla sofranıza renk katın!

* Kaynaklar: http://www.radikal.com.tr/ekonomi/cin_imparatorunun_pirinci_turkiyede-980752

http://sezon.com.tr/tr/urunler/siyah-pirinc10.html

2015-03-06 21.23.55_wm

Malzemeler

 • 400 ml (2 su bardağı) su
 • 80 gr (1 çay bardağı) siyah pirinç
 • 1 litre süt (veya hindistan cevizi sütü)
 • 150 gr (1,5 çay bardağı) toz şeker, esmer şeker  (veya 1 çay bardağı bal veya diğer doğal tatlandırıcı)
 • 35 gr (3,5 çorba kaşığı)  pirinç unu
 • 4  çorba kaşığı mısır nişastası
 • 1 fiske tuz

Yöntem

 1. Pirinç 3-4 su yıkanır ve biraz suda bekletilir. Sonra 400 ml kadar sıcak suyla yaklaşık 30 dakika tencerenin kapağı aralık olarak haşlanır. Siyah pirincin pişme süresi normal pirince göre çok daha uzundur ve daha fazla su çeker. Bu nedenle pirinçler pişmeden su azalırsa  yarım bardak (100 ml) kadar daha sıcak su ilave edilebilir.
 2. Pirinçler yeterince yumuşamış ve suyun neredeyse tamamı buharlaşmış olmalıdır. Bu noktada ocak kapatılır ve pirinçler 5-10 dakika  ılınmaya bırakılır. Sonra süt (veya hindistan cevizi sütü) ilave edilir, ve koyu mor rengindeki hafif sulu pirinçler sütle karışınca leylak-pembe tonu bir renge dönüşür).
 3. Ayrı bir yerde pirinç unu, şeker ve mısır nişastası yarım çay bardağı kadar suyla ezilir ve tencereye eklenir. (Şeker yerine bal kullanıyorsanız, bunu daha kaynama süresinin sonunda ilave etmek üzere bir kenarda bekletin).
 4. Orta ateşte sürekli karıştırılarak pişirilir. Koyulmaya başlayınca birkaç dakika kaynatılır ve porsiyonluk kaselere paylaştırılır. (Şeker yerine bal kullanıyorsanız, tencereyi ocaktan aldıktan sonra arada karıştırarak 5 dakika bekleyip, balı ilave edin ve karıştırın).
 5. Buzdolabında en az 5-6 saat, terichen bir gece soğutulduktan sonra istenildiği şekilde süsleyerek servis edilir.

Afiyet olsun!

2015-03-05 17.17.04_wm
This beautiful ceramic plate is a gift from my parents. It is a handmade work of art crafted by Canadian artist G. Merkel

 

The Emperor’s Black Venus Rice Pudding

Black rice is a relatively new product in the Turkish market. I learned about this product as I was researching on Thai cuisine, which I am relatively less informed on compared to other world cuisines. I found out that there was this Thai rice pudding dessert made with black rice and coconut milk. About 5 or 6 years ago coconut milk was not a product we could easily access on the market. So I thought why not try incorporating this black rice into our Turkish style rice pudding aka ‘sütlaç’? And so I did. The result? Just plain delicious! Everyone in the family gave it a thumbs up. For us, this turned out to be an extraordinary dessert, with an enchanting color and a  silky smooth texture into which the cooked black rice added an extra bite and nice nutty flavor. 

By the time I started sharing my recipes here on my blog, coconut milk had become an easily 2015-03-06 21.22.37_wmavailable product on the market, which led me to make a new version of this pudding using coconut milk and replacing the sugar with honey, as a natural sweetener instead. Those of you who wish to try the vegan and sugarfree version of this dessert should take notice of the ingredients in brackets, but the rest is exactly the same. 

To conclude, I decided to name this dessert “Emperor’s Black Venus Rice Pudding”  because honestly speaking ‘black rice’ doesn’t sound too appetizing in Turkish! Also I figured this name would be eligible because according to history books, in ancient times this very valuable product, which is rich in magnesium and iron, and contains antioxidants among its other health benefits, was reserved for the Emperor and members of the royal family in China,  where it originates from.

 

Ingredients

 • 400 ml water
 • 80 gr  (about 1/3 cup) black rice
 • 1 liter (4 cups)  milk  (or coconut milk)
 • 150 gr (¾ cup)  granulated or caster sugar  ( or about 1/3 cup honey or other natural sweetener)
 • 40 gr (a little less than 1/4 cup) rice flour
 • 4 tbsp cornstarch
 • Pinch of salt

 

Method

 1. Wash rice thoroughly under running cold water. Place into a pot with 400 ml of hot water, and bring to a boil. Lower heat to low and cook with lid ajar for about 30 minutes or until rice has become tender and almost all of the water has evaporated.
 2. When rice is cooked take pot off heat and leave to cool a little for 5-10 minutes. Then add milk (or coconut milk) and place pot on medium heat again. The milk will change color and turn into a lilac or dusty rose sort of tone.
 3. In a medium bowl combine rice flour, sugar and corn starch. Add about 1/4 cup of water and mix well to make a slurry. Add to the milk and rice mixture and continue to stir mixture. (If you are using other sweeteners in liquid form such as honey, do not add into this slurry. Wait until pudding has thickened, then add in final step).
 4. Cook rice pudding over medium heat, constantly stirring, until it comes to a soft boil and becomes thicker. Take off heat and distribute to serving glasses or bowls. (If you are using honey as a sweetener, you should add it after you have taken pot off the heat and waited about 5 minutes).
 5. Leave to cool to room temperature first and then refrigerate at least 5-6 hours or preferably overnight before serving. Decorate using fresh fruit, coconut strips, blanched almonds or whatever other condiments you prefer.

Bon Appétit!

2015-03-06 21.23.55_wm

 

Comments (7)

 • TOLUNAY SANDIKCIOĞLU

  Bir sütlaçsever olarak bunu mutlaka deneyeceğim.

  • İnci Berna Kalınyazgan

   Tolunay Hanım, çok teşekkürler. Oldukça enteresan ve farklı bir lezzet olduğunu söyleyebilirim 🙂

 • buket cengiz

  Mükemmel bir tarif olmus İncicim.Ellerine sağlık

 • Mel

  Genelde tariflerde bulunun, bu tariftede var. Bir fiske tuz ne işe yarıyor acaba?

  • İnci Berna Kalınyazgan

   Merhaba! Evet bütün tatlılarda bir fiske tuz vardır 🙂 Özetle, şeker tadını daha da iyi duyumsamamızı sağladığı için eklenir. Hatta bu konuyla ilgili bilimsel açıklamalara da yabancı kaynaklardan ulaşabilirsiniz.

 • Şahver Tuncay

  Iyi geceler Inci hocam,
  Bu ara neredeyse her markette hatta semt pazarlarında gördüğüm siyah pirince öylesine bakar geçerdim. Uzaktan uzağa bakışma evresindeyim anlıyacağınız. Hikayede anlattıklarınız biraz mistik gelsede, cok ilgimi çekti. Yeni tatlar denemeyi seviyorum, hemen nöbetçi eczane gibi market arama düştü aklıma. Dur yahu gün çuvala mi girdi dedim kendime. Hocam illaki deneyeceğim, pekiii tadı nasıl hiç sır vermemis siniz. Onu da sen keşfet diyorsun, ellerinize sağlık ilk firsatta deneyecegim. Normal sütlaç da pirinci önden kısık ateste haşlarken bir çimdik tuz eklerim, buna da koymak gerekir mi acaba. Birde bu siyahın başka neleri oluyor acaba, yoksa bildigimiz pirincin kullanildigi alanlarda olduğu gibi mi…neyse çok uzattım…tekrar iyi geceler..

  • İnci Berna Kalınyazgan

   Sevgili Şahver hanımcığım, gerek Instagram’dan gerek buradan yazdığınız bu tatlı dilli yorumlarınıza bayılıyorum 🙂 Siyah pirinç güzel bir malzeme, üstelik faydaları da var. Tadını tanımlamak ya da tarif edecek doğru sözcükleri seçmek bana zor geldiği için bu konuda pek bir şey belirtmemiş olabilirim. Evet, en doğrusu merak edenlerin bir kez olsun bu malzemeyi alıp pişirip denemeleridir. Ön haşlama yaparken bir çimdik tuz ben de atıyorum. Siyah pirinci normal pilav gibi ama tercihen zeytinyağlı olarak pişirip salatalarınızda kullanabilirsiniz. Ben en çok sütlaç ve salatalarda veya yan yemek olarak ama yine sebzelerle karıştırıp kullanıyorum. Denerseniz yorumlarınızı ve fotoğraflarınızı bekliyor olacağım 😉 Sevgiyle…

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

- Shopping List
x