Narlı İnci Tatlısı – Nardugan / Nardugan – Pomegranate & Milk Bars

2016-01-05 22.28.52_wm

[For recipe in ENGLISH please scroll down the page]

Bu tatlıyı hayal edip oluşturalı bir yıldan fazla zaman geçti. Şimdiye kadar paylaşmamış olmamın sebebi muhtemelen yeterince olgunlaşamadığı için ona bir türlü bir isim bulamamış olmamdır.  Galiba bazı yemekler kendi isimlerini kendileri buluyor? Geçenlerde, tam da yılbaşı yaklaşırken ve ben yılbaşı tatlısı olarak yine bu narlı tatlımı yapmayı planlarken değerli hocamız, sümerolog Muazzez İlmiye Çığ hanımefendinin ağaç süsleme geleneği ile ilgili bir yazısına rastladım. Burada anlatılan konu özetle şuydu; tek Tanrılı dinlere girmeden önce Türklerin akçam ağacı altında Nardugan (yani doğan güneş) adıyla gecelerin kısalıp gündüzlerin uzamaya başlamasını kutladıkları bir bayramları varmış. Yılbaşını kutlamak elbette özünde bir bayram değil. Ancak yeni bir yıla girmek, yeniden yeni umutlar beslemek belki bir yeniden doğuş ve bir nevi yenilenmeyi ifade ediyor benim için. Dolayısıyla ‘nardugan’ adını görür görmez, “İşte bu!” dedim 🙂

2015-12-31 13.07.43_wmGeçen sene bu zamanlar bu tatlıyı ilk kez hazırladığımda bisküvi tabanını sade, yani vanilyalı olarak hazırlamıştım. Ancak bu sene yeniden yaparken, hem renk olarak hem de tat olarak kakaolu tabanın bu lezzeti daha iyi tamamlayacağına karar verdim.

Bu tatlıyı oluştururken hem, yabancı mutfaklarda “bar” veya “squares” olarak adlandırılan bisküvi tabanı üzerine sütlü, kremalı, çikolatalı, karamelli vb gibi karışımlar sürülerek hazırlanmış kare veya ince dikdörtgen şeklinde kesilen tart benzeri tatlılardan, hem de Osmanlı mutfağımızın meşhur tatlılarından elmasiye ve pelteden ilham aldım ve ortaya işte böyle bir tatlı çıktı! Yapımı özel teknikler gerektirmeyen, oldukça kolay hazırlayacağınız çok hafif ve çok lezzetli, basit bir-iki süslemeyle de çok şık bir tatlı.

Malzemeler

Taban için

 • 125 gr tereyağı, oda sıcaklığında
 • 40 gr (yarım çay bardağı) pudra şekeri
 • 1 çay kaşığı vanilya özütü (veya 1 tatlı kaş.vanilinli şeker)
 • bir fiske tuz
 • 150 gr (1½ su bardağı un) Veya;
 • Kakaolu taban için 135 gr un + 15 gr kakao

Yöntem

 1. Yaklaşık 20×25 cm’lik fırına girebilen bir kalıbın içi yağlanır ve pişirme kağıdıyla kaplanır. 20160104_113721_wmKağıdın üstü yine hafifçe yağlanır. Fırın 170 C’ye ayarlanır. 
 2. Yumuşamış olan tereyağına pudra şekeri, tuz ve vanilya ilave edilir. Tahta bir kaşıkla rengi soluklaşıp krema kıvamına gelene dek dövülür.
 3. Ayrı bir yerde un elenir ve tereyağına eklenir, kaşıkla pütürsüz bir kıvam alana dek karıştırılır. (Kakaolu taban yapılacaksa, 1½ bardak undan bir çorba kaşığı dolusu un eksiltip bir o kadar bitter kakao ilave edilir ve birlikte elenir.)
 4. Hazırlanan hamur kalıba (varsa) silikon bir spatula ve yuvarlak uçlu bir bıçak yardımıyla düzgünce ve eşit kalınlıkta olacak şekilde yayılır. Önceden ısıtılmış fırında 15-20 dk kadar pişirilir. Üstü yumuşak kalmış gibi gelse de soğudukça sertleşecektir. Taban bir kenarda soğumaya bırakılır.
“Shortbread”, yani bir nevi un kurabiyesi usulüyle hazırlayıp pişirdiğiniz bu tabanı pek çok şekilde değerlendirebilirsiniz. Hatta cheesecake tabanı olarak bile kullanabilirsiniz.  

Malzemeler ve Yöntem

Sütlü katman için

 • 400 ml (2 su bardağı) süt
 • 3 çorba kaşığı (30 gr) mısır nişastası
 • 3 çorba kaşığı (yaklaşık 40 gr) toz şeker
 1. Süt ve şeker orta ateşte bir tencerede ısıtılır. Nişasta azıcık suyla küçük bir kapta ezilir ve ısınmakta olan süte eklenir. Çırpma teliyle kaynayıncaya dek karıştırılarak muhallebi gibi pişirilir.
 2. Kıvamını alıp bir taşım kaynayınca ateşten alınır ve soğumuş olan bisküvi tabanın üzerine dökülür. Kalıp dikkatlice sağa sola eğilerek muhallebinin eşit şekilde yayılması sağlanır ve donması için serin bir yerde bekletilir.
 3. Narlı katmanı hazırlamadan önce, iyice soğumuş olan sütlü katmanın üzerine bol miktarda ayıklanmış nar taneleri serpiştirilir.20150118_150134

Narlı katman için

 • 400 ml (2 su bardağı) nar suyu
 • 3 çorba kaşığı (30 gr) mısır nişastası
 • 2 çorba kaşığı (yaklaşık 25 gr) toz şeker
 1. Nar suyu (taze sıkılmış olanı tercih edilmelidir zira hazır nar sularıyla renk farkı olacaktır) 2015-12-31 10.48.33_wmve şeker orta ateşte bir tencerede ısıtılır. Nişasta azıcık suyla ayrı yerde ezilir ve ısınmakta olan nar suyuna eklenir. Devamlı karıştırarak pişirilir.
 2. Bir taşım kaynayınca ateşten alınır ve hiç bekletmeden kalıba boşaltılır. Narlı pelteyi sütlü katmanın üzerine yüksekten değil de olabildiğince alçaktan ve yavaşça dökmeye özen gösterilmelidir. Kalıp hafifçe sağa sola eğilerek peltenin eşit şekilde yüzeye yayılması sağlanır.
 3. İyice donuncaya dek, en az 6-8 saat veya tercihen bir gece boyunca, buzdolabında bekletilir. Kağıdıyla birlikte kalıptan dikkatlice bir kesme tahtası üzerine aktarılır. Sıcak suya batırılıp kurulanmış bir bıçakla porsiyonlara kesilerek süslenip servis edilir.

Son olarak tatlınızı servis ederken şunlara ihtiyacınız olacak

 • Süslemek için arzuya göre çikolata rendesi, damla çikolata, toz fıstık, file badem vb gibi ilaveler
 • Üstüne serpiştirmek için ayıklanmış nar taneleri

Afiyet Olsun!

2016-01-05 12.27.14_wm

Nardugan – Pomegranate & Milk Bars

2016-01-01 23.59.12_wmAccording to the legend, the ancient Turks used to celebrate the winter solstice with a festival they called the Nardugan (meaning rising sun). I recently read an article dealing with this topic written by famous Sumerologist Muazzez İlmiye Çığ. So how does this relate to my New Year’s dessert? Well, in fact I composed this dessert over a year ago and tried to find a name for it but just didn’t like any of the names I came up with. So I let it linger and decided to wait until the right moment. Then this year just recently, as I was reading this article it just occurred to me that Nardugan was the right name for my dessert. New Year is not intrisically a festival for us. But for me, the start of a new year implies rebirth. It’s a time for new hopes or maybe a time to make a fresh start – a time for renewal. And since I had planned to make this dessert specifically for our New Year’s family dinner this year, I chose to name it with this symbolically meaningful ancient festival’s name.

Essentially this is a simple, quite easy-to-make, milk and fruit-based light dessert, the making of which I was inspired by “bars” or “squares” as well as a fruit pudding and blancmange dessert called ‘elmasiye’ from Ottoman cuisine. So then, shall we start?

Ingredients

Shortbread Crust 
 • 125 gr (½ cup + 1 tbsp) butter, softened at room temperature2016-01-04 20.20.23_wm
 • 40 gr (1/4 cup) confectioner’s sugar
 • pinch of salt
 • ¼ tsp vanilla extract (or 1 tsp vanilla sugar)
 • 150 gr (1 cup) all purpose flour

Method

 
 1. Grease and line a baking tray of about 20×25 cm (ca. 8×10 inches) with baking paper and grease over the paper too. Heat oven to 170 C (340 F). Place butter, sugar, salt and vanilla in a bowl and work with a wooden spoon until pale and creamy.
 2. Sift flour and add to butter mixture.(Omit one heaping tbsp of flour and add cocoa instead if you want to make a chocolate crust) Blend well until you obtain a soft but somewhat sticky dough.
 3. Spread dough into the prepared baking tray using a spatula to even out the layer. Bake for 15-20 minutes. Leave to cool before you use a base for your dessert, may it be a panna cotta or cheesecake or any some kind of bar.  

This is a highly versatile recipe for a shortcrust base. You can use it as a base for any kind of bar or maybe some panna cotta as well as your favorite cheesecake.

Ingredients & Method

For the milk pudding layer2015-12-31 13.07.43_wm

 • 400 ml milk
 • 3 tbsp (30 gr) cornstarch
 • 3 tbsp (40 gr) granulated sugar
 1. To make the blancmange place milk and sugar in a small saucepan over medium heat.
 2. In a small bowl mix the cornstarch with a little bit of water (1 or 2 tbsp should be enough) then lower the heat and add this slurry to the milk. Keep stirring quickly with a whisk to avoid lumps from forming.
 3. Take off the heat once it comes to a boil and thickens. Pour onto the prepared and cooled shortcrust base.
 4. Wait until pudding has cooled and set well before continuing with the next layer. Then once it has set, spread the milk pudding layer with plenty of pomegranate arils before you start making the pomegranate pudding.

For the pomegranate pudding layer

 • 400  ml  pomegranate juice (preferably fresh)
 • 3 tbsp (30 gr) cornstarch
 • 2 tbsp (25 gr) granulated sugar
 1. Place the pomegranate juice and sugar in a small saucepan over medium heat.
 2. In a small bowl mix cornstarch with 1-2 tbsp of water. Add this slurry to the pomegranate juice and lower heat. Bring to a boil while constantly stirring with a whisk.
 3. Pour the pudding over the milk layer from as low as possible. Then gently tilt the tin around to make sure pudding spreads evenly. Leave to set at room temperature and then refrigerate  at least 6-8 hours or preferably overnight.
 4. Remove dessert from tin using the baking paper. Dip knife into hot water, dry with a towel then cut your dessert into squares or triangles, whichever shape you prefer, and serve cold.

You can decorate your dessert with extra pomegranate arils, chocolate shavings or chocolate chips, some ground pistachios or slivered almonds etc.

Bon Appétit!2016-01-05 22.28.52_wm

Comments (3)

 • Coco in the Kitchen

  Stunning.
  Lovely, just like the maker herself.

  My mom makes a close cousin of this in two forms: Russian cream and a Persian “Ice from Heaven”

  • Coco in the Kitchen

   PS- Thanks for writing the recipe in English for us!

  • İnci Berna Kalınyazgan

   Colette dear, thank you so much for the interest you show in my recipes. You provide me such motivation, you can’t imagine the extent to it! I love writing in English for you! xoxox

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

- Shopping List
x