Şekersiz Yağsız Muzlu Kek / Sugarfree Fat-free Banana Bread

 
2015-02-06 13.23.14_wmMuz bizim evde hiç eksik olmaz. Daha bitmeden yenisi alınır. Tadıyla, mis gibi aromasıyla, soyma ayıklama derdi olmayışıyla büyük küçük herkesin en sevdiği meyvelerden biridir. Bir de besin değeri, yüksek oranda potasyum içermesi, sindirim sisteminde düzenleyici etki göstermesi gibi sayısız faydalarını da dikkate alacak olursak harika bir meyvedir muz! Çok aldığımızdan mıdır nedendir bilmiyorum ama bazen bir bakıyorum muzlardan bir-iki tanesi aşırı olgunlaşıvermiş. İşte o zaman kek yapma zamanı gelmiş demektir. Gerçi burada tarifini paylaşacağım muzlu keki – ya da İngilizce tabiriyle ‘muzlu ekmeği’ – bir kez yapınca, o kadar hoşunuza gidecek ki bundan yapmak için 2 adet muzu özellikle kimselere yedirmeyip iyice olgunlaşmak üzere bir yerlere saklamak isteyeceksiniz.
Şekersiz ve yağsız olması, bir dilimiyle bile uzun süre sağlıklı bir şekilde tokluk ve doygunluk hissi vermesi, sindirime çok iyi gelmesi ve diyet yaparken ya da formunuza dikkat ederken suçluluk duygularına kapılmadan tatlı krizlerinizi bastırabilmesiyle bu kek gerçekten harika bir seçenek. Yapımının kolaylığı ise cabası. Öyleyse gelin hemen başlayalım…

Malzemeler

 • 2 adet iri muz, iyice olgunlaşmış20150208_011314_wm
 • 2 çorba kaşığı (30 ml) hurma özü
 • 2 çorba kaşığı (30 ml) dut pekmezi
 • 2 iri boy yumurta
 • 3/4 çay bardağı süt (60 ml)
 • 125 gr tam buğday unu
 • 1 paket (2 tatlı kaş.) kabartma tozu
 • 1 tutam tuz
 • 50 gr yulaf kepeği
 • 45-50 gr bitter çikolata, kabaca kıyılmış

Yöntem

 1. Fırın 175 C dereceye ayarlanır. Yaklaşık 14 x 21 cm’lik baton kek kalıbı yağlanır ve pişirme kağıdıyla kaplanır.
 2. 20150208_011501_wmKabukları kararacak kadar, iyice olgunlaşmış 2 adet iri muz bir tabakta çatalla ezilir.
 3. Derince bir karıştırma kabının içine yumurtalar kırılır ve hafifçe çırpılır. Muz püresi, hurma özü, pekmez ve süt ilave edilir ve tel çırpıcıyla karıştırılır.
 4. Ayrı bir yerde kuru malzemeler – tam buğday unu, yulaf kepeği, bir tutam tuz ve kabartma tozu – karıştırılır.
 5. Un karışımı 2-3 partide ve her seferinde karıştırmak suretiyle diğer karışıma ilave edilir. Son olarak kıyılmış çikolata parçaları eklenip karıştırılır ve harç kalıba aktarılır.
 6. 35-45 dakika kadar veya ortasına daldırdığınız kürdan temiz çıkıncaya kadar pişirilir. Pişme süresi boyunca kontrol etmeli ve üzeri fazla kızarır gibi olursa bir parça pişirme kağıdıyla üzeri örtülmelidir.

Afiyet Olsun!

2015-02-08 21.48.56_wm

Sugarfree Fat-free Banana Bread

Everyone loves bananas! They’re sweet and creamy and have a wonderful natural aroma that pairs so well with chocolate. They’re also rich in potassium among many other health benefits. They’re easy to eat, very 2015-02-08 01.25.01_wm satisfying plus they’re good for digestion problems. What else could anyone expect from a fruit? We never run  out of bananas at our house. I buy a new bunch before we finish the previous one. But sometimes I find that a couple of my bananas have gone overripe. And that means it’s time to bake a banana bread! Actually the recipe I will share with you here is so good that you will want to spare a couple of bananas and hide them somewhere until they become overripe so that you can make this banana bread again!
The fact that this banana bread is sugarfree and fat-free makes it a wonderful choice for those who are on a diet or who are always trying to eat healthy and stay fit. You can have it for breakfast, with tea or coffee or just as a snack in between meals without the least bit of guilt. And the best part is that it is super easy to make. So let’s get on with it…

 

Ingredients

 • 20150208_213438_wm2 overripe large bananas
 • 2 tbsp date nectar
 • 2 tbsp mulberry molasses
 • 2 L eggs
 • 1/4 cup (60 ml) milk
 • 125 gr wholewheat flour
 • 50 gr oat bran
 • 2 tsp baking powder
 • pinch salt
 • 1/4 cup (45-50 gr) chopped bitter chocolate

Note  If you can’t find molasses and/or date nectar you can always substitute with any other natural sweetener of your choice. Pure maple syrup is certainly one of the best alternatives and will even add to the flavor of your bread. Agave nectar or honey are other natural sweeteners you can use.

Method

 1. Heat oven to 175 C (350 F). Grease a loaf pan of about 14 x 21 cm (ca. 5½ x 8 inches) 20150208_213908_wmand line with baking paper.
 2. Peel and mash with a fork 2 overripe bananas (should make about 1 cup).
 3. In a mixing bowl lightly whisk the eggs. Then add mashed bananas, date nectar, molasses, and milk and combine.
 4. In a separate bowl combine dry ingredients, wholewheat flour, oat bran, pinch salt and baking powder.
 5. Now add dry ingredients to egg mixture in 2-3 batches, mixing well after each addition.
 6. Finally add chopped chocolate and transfer batter to lined loaf pan.
 7. Bake about 35-45 minutes or until toothpick inserted comes out clean. Check during baking time and cover with a piece of baking paper if surface of the banana bread starts browning too early.

Bon Appétit!

2015-02-08 21.53.10_wm

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

- Shopping List
x