Kıtırlı Balkabağı Tatlısı / Pumpkin Crumble

2015-01-29 19.13.17_wm
 
Bu tarifin eskilere dayanan anılarla dolu bir hikayesi yok. Çünkü bunu daha yeni akıl edip de yapabildim. Nasıl oldu da bunu yapmayı daha önce akıl edemediğime şaşıyorum ama her zaman dediğim gibi geç olsun, güç olmasın. 
Önce, aşina olmayanlar için şu “crumble” konusunu biraz açalım. “Crumble”  (ekmek kırıntısı gibi) ufalamak veya ufalanmış anlamına geliyor. En popüler çeşitlerinden biri “Apple Crumble” yani elmayla yapılanı. Nitekim annemin de benim de bazen elma, bazen de anjelik erikle yıllardır uyguladığımız bir “crumble” tarifimiz var. Aslında çok basit.  Biraz un, biraz tereyağı ve birazcık da şekeri topak topak ufalayıp doğranmış meyvelerin üzerine gezdirip fırına vererek kısa sürede ortaya çıkarabileceğiniz harika bir tatlı! 
Bu tatlıyla ilgili tek sıkıntı buna Türkçe’de tam manasıyla uygun bir isim bulunamamış olması. Gerçi yıllar önce tariflerimi derlediğim defterimde “Kıtırlı Elma Tatlısı” olarak kayıtlara geçmişim ve o zamandan beri kendi aramızda bu ismi kullanır dururuz. Bu nedenle eski köye yeni adet getirmeyip bu yeni versiyonuma da aynı ismi vermeyi uygun gördüm. 
Tabii her tarifte olduğu gibi bunun da bazı püf noktaları var. Bir defa kullandığınız meyveyi – bu durumda balkabağını – ve cinsini iyi tanıyacaksınız. Ve tabii mümkünse meyveleri mevsiminde kullanacaksınız. Aslında bu tatlının en güzel yanı da her mevsim pek çok farklı meyveyle yapılabiliyor olması! Eh hazır balkabağı hâlâ mevsimindeyken gelin bunu bir de balkabağıyla yapalım!

 

Malzemeler

 • 500 gr ayıklanmış balkabağı
 • 125 gr toz şeker
 • 1 çay kaşığı toz zencefil
 • 1 çay kaşığı tarçın
 • 1/2 çay kaşığı karanfil
 • Biraz muskat, bir fiske tuz

Kıtırlı hamur için

 • 175 gr tam buğday unu
 • 150 gr tereyağı, soğuk
 • 3 çorba kaşığı esmer şeker
 • 1 çay bardağı iri kıyılmış iç ceviz veya üzerine serpmek için iç kabak çekirdeği (isteğe bağlı)

Yöntem

 1. Fırın 200-225 C dereceye ısıtılır. Kare veya küçük dikdörtgen fırın kabının içi hafifçe yağlanır. 2015-01-22 20.23.29_wm(Resimdeki gibi güveç kapları ya da dilediğiniz şekilde porsiyonluk kaplar da kullanabilirsiniz.)
 2. Balkabakları yaklaşık 2-2,5 cm ‘lik minik küpler halinde doğranır.
 3. Bir çanağın içinde ölçüsüne göre şeker ve baharatlar karıştırılır ve doğranmış balkabağı parçalarıyla harmanlanır, hazırlanan kalıba (ya da kalıplara eşit şekilde) aktarılır.
 4. Hamuru hazırlamak için geniş bir karıştırma kabına un, bir tutam tuz ve esmer şeker harmanlanır. Buzdolabından yeni çıkartılan tereyağı küp küp doğranıp un karışımına eklenir. Parmak uçları veya bir çatal yardımıyla un ve tereyağı birbirine yedirilir. Amaç topak topak, yani ufalanmış ekmek kırıntısı  görünümü elde etmektir, hamur yoğurmak değil!
 5. Eğer tatlınıza ceviz de katmak istiyorsanız bu aşamada iri kıyılmış bir çay bardağı cevizi hamura ekleyip harmanlayın.
 6. Hazırlanan kıtırlı hamur fırın kabındaki balkabaklarının üzerine her tarafını kapatacak şekilde aktarılır (veya porsiyonluk kaplar kullanıldıysa eşit şekilde paylaştırılır). Hamura ceviz eklemediyseniz, fırına vermeden önce arzuya göre üzerine bir avuç kadar çiğ iç kabak çekirdeği ekleyebilirsiniz.
 7. Önceden ısıtılmış fırının alttan 2nci veya 3ncü rafında yaklaşık 25 dakika veya üzeri hafifçe kızarıncaya dek pişirilir.
 8. İster ılık olarak ister soğuduktan sonra yanında arzuya göre kaymak, vanilyalı veya tahinli dondurma, krem şanti gibi ilavelerle veya sade şekilde servis edilip afiyetle tüketilir.

2015-01-29 19.26.55_wm

Pumpkin Crumble

This recipe doesn’t really have a little story of its own. I’ve been a big fan of apple crumble for years. Yet, making a crumble using pumpkin somehow just never occurred to me until recently. But as usual I console myself thinking that it is better late than never! Now that I’ve discovered how beautifully the crumble marries with pumpkin this has become one of my staple winter dessert recipes! You can serve it warm, cold, with freshly whipped cream, vanilla or tahini ice cream or just plain.
This is a quick, fuss free and most satisfying ‘comfort’ dessert you can whip up in almost no time! So let’s get on with it…
 

Ingredients

 • 500 gr pumpkin or butternut squash2015-01-23 14.09.14_wm
 • 125 gr caster sugar
 • ¼ tsp ginger
 • ¼ tsp cinnamon
 • 1/8 tsp cloves
 • Some freshly grated nutmeg, pinch of salt

 

For the crumble

 • 175 gr wholewheat flour
 • 150 gr butter, cold
 • 3 tbsp Brown sugar
 • 1 dl or a heaping 1/3 cup of roughly chopped walnuts, or same amount of pumpkin seed

Method

 1. Heat oven to 200-225 C (400-430 F) Lightly grease an ovenproof dish (about 20×20 cm or 8×8 inch) or 4-6 small dishes with some butter or cooking spray.
 2. Cut pumpkin into 2-2,5 cm (about 1 inch) cubes.
 3. Combine sugar and spices in a large bowl, add cubed pumpkin and mix well to coat the pieces. Then transfer to prepared dish or dishes.
 4. To make the crumble, combine flour, pinch salt and brown sugar in a bowl. Cut cold butter into cubes and add to the flour. Make dough with the tip of your fingers, or using a fork or a pastry blender. The aim is to obtain a crumbly consistency so do not overmix the dough!
 5. If you wish to add walnuts, do it now and gently blend to combine into the crumbly dough.
 6. Spread dough over the pumpkin to cover completely (or divide equally among portion size dishes). If you did not use walnuts in the dough you can sprinkle a handful of pumpkin seeds on top.
 7. Place on 2nd or 3rd rack in oven and bake for about 25 minutes or until golden and crispy on top. Refrigerate any leftovers.

Bon Appétit!

2015-01-22 22.51.25_wm

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

- Shopping List
x