Bademli Piramit Kokos / Coconut-Almond Pyramids

 2015-01-19 15.12.03_wm
Yıllar önce ünlü bir Fransız markasına ait farklı şekilleri olan birkaç silikon kalıp satın aldım. Bunların her birinin karton ambalajlarının iç yüzünde Fransa’nın popüler şeflerinden Sophie Dudemaine’e ait tariflerin yer aldığını fark ettim. Fransızca biliyor olmanın getirdiği avantajdan faydalanarak satın aldığım tüm silikon kalıpların karton paketlerinde bulunan tüm tarifleri denedim ve hepsinden de çok başarılı neticeler elde ettim! “Bademli Piramit Kokos” olarak uyarladığım bu tarifin orijinal adı “Rochers a la Noix de Coco” dur.  Bu tarifin orijinalinde toz badem yoktur, yani arzu edilirse sadece Hindistan cevizi rendesiyle de hazırlanabilir. Ayrıca toz badem yerine arzu edilirse aynı ölçüde toz fındık da kullanılabilir ki bu da gayet lezzetli bir sonuç verir. Dikkat! Hangisini tercih ederseniz edin sonuçta kullandığınız toplam kuru madde ağırlığı 125 gr civarında olmalıdır.
Gelelim şu kalıp meselesine…Diyeceksiniz ki nereden bulalım biz şimdi o kalıbı? Ama şart değil elbet piramit şeklinde olması. Kaldı ki ben bile zaman zaman mini muffin kalıbında yapıyorum veya hiç kalıp kullanmadan, kurabiye gibi tepsiye kaşık yardımıyla yuvarlak parçalar döküyorum – ki o zaman da çok hoş oluyor, bir nevi sade ve rustik bir makaron gibi düşünebilirsiniz. O halde hemen nasıl yapacağımıza bakalım…

 

Malzemeler

 • 60 gr toz badem2015-01-19 15.09.09_wm
 • 65 gr Hindistan cevizi rendesi
 • 110 gr toz şeker
 • 2 (iri boy) yumurta akı
 • 1 fiske tuz

Yöntem

 1. Fırın 180 dereceye ısıtılır.
 2. Kalıp kullanılacaksa gözlerin içi yumuşak margarinle hafifçe yağlanır. Değilse, fırın tepsisi pişirme kağıdıyla kaplanır.
 3. Toz şeker rondo veya robottan geçirerek inceltilir. Toz badem ve Hindistan ceviziyle bir kasenin içinde harmanlanır.
 4. Yumurta akları bir fiske tuz ile iyice köpürünceye dek çırpılır.
 5. Toz karışım yumurta aklarına 2-3 partide, her seferinde plastik veya silikon bir spatula veya tahta kaşık yardımıyla alt üst edilerek karıştırmak suretiyle ilave edilir.
 6. 2015-01-15 17.45.27_wmHazırlanan karışım bekletilmeden piramit şekilli silikon kalıba eşit şekilde paylaştırılır ve önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 30 dk pişirilir.
 7. Bu harç pişirme kağıdı serilmiş fırın tepsisine iki kaşık yardımıyla lokmalar halinde paylaştırılarak da hazırlanabilir. Ya da daha farklı ebatlarda başka kalıplarla da pişirilebilir. Bu durumlardapişirme süresini azaltmak ya da ayarlamak gerekebilir. Tepsiye kaşıkla dökerek minik kurabiyeler şeklinde pişirilirse, pişme süresi dikkatle takip edilmelidir zira yaklaşık 15 dakikanın sonunda kenarları kızarmaya başlar fakat ortası yumuşak kalmış gibi görünebilir. Oysa soğudukça biraz daha sertleşecektir.

Toz Badem veya Badem Unu nedir?

Toz badem veya badem unu tuzsuz çiğ bademin öğütülmüş halidir. Toptancı gibi gross marketlerden hazır şekilde satın alınabileceği gibi evde de hazırlanabilir. Kabukları ayıklanmış olarak satılan çiğ bademler alınıp robotta öğütülür; daha da ince bir badem tozu elde edilmek isteniyorsa öğütülen bademler kaşıkla ezerek bir elekten geçirilebilir. Robotta çekilmiş badem tozunun hafif dişe gelen kıvamını tercih edenler bu ikinci aşamaya gerek duymayabilir. Kabuksuz çiğ badem bulamazsanız. İlle de badem diyorsanız o zaman biraz daha zahmete katlanıp kavrulmamış tuzsuz kabuklu badem alıp üzerine kaynar su döküp biraz bekleyeceksiniz. Su ılınmaya başlayınca elinizde ovalayarak bademlerin kabuklarını tek tek ayıklayacaksınız. Sonra bademleri rondodan geçirmeden önce bir teflon tavada hafif ateşte kurutacaksınız (fazla kavurmaya gerek yok, iyice kurumaları yeterli). Kuruduktan sonra öğütmek için biraz ılınmalarını bekleyeceksiniz. Bu kısım biraz fazla zahmetli değil mi? İyisi mi siz vazgeçin bu badem sevdasından, kavrulmuş tuzsuz fındıkla yapmayı deneyin.

2015-01-16 14.30.36_wm

Coconut-Almond Pyramids

2015-01-19 15.10.47_wmI buy a lot of bakeware. I’ve been doing so for years and I still can’t get enough. It must be some sort of obsession. But I’d rather call myself a collector of kitchen items, may it be gadgets, bakeware or bowls. Anyway, a number of years ago Tefal launched a series of silicone bakeware called Proflex. I never counted but I think I have about 5 different shapes from that series. The relevancy here is that I use one of these molds  to make these pyramids. But another interesting fact is that the original recipe – which I adapted a little bit to my own taste, as I always do – is a recipe I retrieved from the package of this mold.  I realized thanks to my curiosity –  and eagerness to read everything that is seemingly useless –  that two different recipes were printed in French on the inside of the cardboard boxes of each product. These recipes were the contribution of a popular French Chef and cookbook author Sophie Dudemaine. So, with the privilege of having learnt this language as a child and still being quite fluent especially on topics concerning food, I decided to try all the recipes provided on these cardboard boxes. And guess what? Every single recipe I tried turned out to be a real hit and took its place in my culinary repertoire. 
The original recipe for this little treat her is called “Rochers à la Noix de Coco” and contains only dessicated coconut. But Chef Sophie also suggests that the coconut can be substituted with other ingredients such as ground hazelnuts or almonds. Well then, I thought, why not combine the two? And so I did! You can try making these with any of these ingredients. Just keep in mind that whatever combination you choose to use, the total amount of dry ingredients should add up to ca.125 gr.

Ingredients2015-01-19 15.07.08_wm

 • 60 gr finely ground almonds
 • 65 gr dessicated coconut
 • 110 gr caster sugar
 • 2 egg whites (L size)
 • Pinch of salt

 Method

 1. Heat oven to 180 C.
 2. If using a mold, lightly grease or spray with cooking spray. If not, then line a baking tray with baking paper.
 3. In a mixing bowl, combine almond meal (or ground hazelnuts), coconut and sugar.
 4. In a separate bowl beat egg whites with a pinch of salt until you obtain stiff peaks.
 5. Blend dry ingredients in 3 parts into the egg whites, folding with a silicone spatula until well incorporated.
 6. 2015-01-15 17.45.27_wm Divide batter into the holes of your mold, or spoon onto tray lined with baking paper. Bake in preheated oven about 30 minutes or until edges  turn a golden color. Baking time will vary depending on the size of the mold you use. If you choose to spoon mixture and bake on a tray, you may need to reduce the baking time by half. Be careful! If you cook these on a tray they may seem soft in the middle after about 15 minutes of baking time but will become a little stiffer as they cool down.

Bon Appétit!

2015-01-19 15.22.00_wm

 

1 Yorum

 • İnci Berna Kalınyazgan

  Çok teşekkürler sevgili Banu! Evet, badem veya fındık ve çikolata kaplama de hindistan ceviziyle çok güzel bütünleşen lezzetler. Denerseniz yorumlarınızı duymak isterim. Sevgiyle ve afiyetle…

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

- Shopping List
x