Çikolavkek – Bir çikolata nefaseti / Chocolate Lava Cake

Çikolata nefaseti  olarak adlandırmayı tercih ettiğim bu tatlı benim repertuarıma çok geç girdi. Tabii bu duruma hayıflanmalı mı yoksa sevinmeli mi onu da bilemiyorum? Fakat ne demiş atalarımız geç olsun da güç olmasın! Doğru söze ne hacet! Geç oldu belki ama, gerçekten de hiç güç olmadı. 
2014-12-26 19.34.07_wmPiyasada “çikolata şelalesi” adı altında donmuş veya hazır kutularda malum markaların sundukları alternatifleri, bir delikanlı ve bir genç kız annesi olarak, denemeden tatmadan yaşamımı sürdürmem kaçınılmazdı, bir kere bunu ortaya koyalım! Gerçi haksızlık da etmemek lazım, bu akıllara ve göbeklere zarar muzurluklar için sadece gençleri sorumlu tutmamalıyım. Zira kendimi bildim bileli çikolata deyince gözü dönen bir tatlı delisiyim. Hatta sanırım ailecek öyleyiz. Eh, hal böyle olunca ve piyasadaki alternatifler de çeşitli bahanelerle (‘aşırı tatlı’, ‘boğazımı yaktı’, ‘mısır şurubu var kesin bak çok zararlı’, ‘çikolatasının tadını beğenmedim acaba kakao mu kullandılar’, ‘ağır geldi bu bana’) saf dışı kalınca iş başa düşer ve evinin şefi bendeniz derin araştırmalar ve bir-iki deneme sonucunda bu tatlıyı da evde gayet rahat bir şekilde yapabileceğini keşfeder! 
Bu arada, bu tatlının adı piyasada “çikolata şelalesi” olarak geçse de nedendir bilinmez bazı yerlerde “sufle” adıyla menülerde yer alıyor. 
Lafı fazla uzatmadan belirtmem gerekir ki bu tatlıyı pişirmek için, sıvı hacmi yaklaşık 110 -120 ml olan 5 adet cam veya seramik kase ya da alüminyum krem karamel kaplarına ihtiyacınız olacak. Bunların ikisi de elinizin altında yoksa, “yüksek ısıya dayanıklı tek kullanımlık alüminyum kaplar”dan büyük zincir marketlerde bulmanız da mümkün. Yine de ben ilk iki seçeneği daha çok tercih ediyorum. Gelelim ana malzememiz olan çikolata mevzuuna… bir çikolata delisi olarak her zaman kilerinde 2,5 kiloluk kuvertür çikolatalar bulunduran biriyimdir ve bu tür tatlılarda da kuvertür çikolata kullanmayı tercih ederim. Ancak tabii ki marketlerden alacağınız bilinen markaların bitter çikolatalarını da kullanabilirsiniz. Ama bitter var bir de bitter var… Burada önemli olan kullandığınız çikolatanın tatlılık oranıdır çünkü ekleyeceğiniz şeker miktarını buna göre ayarlamanız gerekebilir. Belki de ağız tadınıza en uygun bitter çikolatayı bulmak için bu tatlıyı birkaç kez denemeniz gerekecektir, kim bilir? 
2014-12-26 19.14.41_wm
Fırından yeni çıkmış Çikolavkekler!

Malzemeler

(5 porsiyon)

 • 110 gr tereyağı
 • 150 gr bitter çikolata
 • 3 yumurta (orta veya iri boy)
 • 2 yumurta sarısı
 • 60 gr toz şeker, 1 fiske tuz
 • 3 tatlı kaşığı (silme) un
 • Kapları yağlamak ve unlamak için fazladan bir miktar yumuşak tereyağı ve un

Yöntem

 1. Kullanacağınız kapların iç yüzeyini bir yumurta fırçası yardımıyla güzelce yağlayıp unlayın.
 2. Fırını 230 C dereceye ayarlayın ve çalıştırın.
 3. Çikolatayı bir bıçakla incecik kıyın.
 4. Tereyağını ister ocakta, kısık ateşte ister mikrodalgada eritin. Bu işi ocakta yapıyorsanız tereyağını yakmamaya veya rengini döndürmeden sadece eritip hemen ocaktan almaya dikkat etmelisiniz. Mikrodalga kullanıyorsanız, uygun bir kap kullanmalı ve patlamadan erimesi için süreyi ve mikrodalga gücünü ayarlamanız gerekecektir. (Örneğin benim mikrodalga fırınımın maksimum gücü 700 W. Bu tarifteki tereyağı miktarını maksimum güçte 50 saniye tutmam genelde yeterli oluyor).
 5. Tereyağı eriyince bekletmeden çikolatayı içine ekleyip eriyene kadar karıştırın, kremamsı bir kıvamı olmalı ve ılık olmalı. Çikolatanızı incecik kıydıysanız zaten tereyağının sıcağıyla kendiliğinden eriyecektir. Eğer tam erimediyse çok kısa süreli mikrodalgada veya çok kısık ateşte tutarak tamamen erimesini sağlayın.
 6. Derin bir kasede yumurtalar ve yumurta sarılarını hafifçe çırpma teliyle çırpın. Şeker ve bir fiske tuzu ilave edin ve fazla köpürtmeden yine çırpma teliyle 1 dakika kadar kuvvetlice çırpın.
 7. Bu arada çikolata-tereyağı karışımı hafifçe ılınmış olacaktır. Bunu yumurtalı karışıma ekleyin ve yine çırpma teliyle kuvvetlice çırpın (ya da dövün). Amacınız köpürtmeden homojen, akışkan bir karışım elde etmek.
 8. Son olarak 3 kaşık unu eleyerek ilave edin ve hızlıca karıştırın. Karışımı hazırladığınız kapların içine eşit şekilde paylaştırın. Kapları bir fırın tepsisine yerleştirin ve önceden ısıtılmış fırında 6-8 dakika pişirin.
 9. Süre sonunda tepsiyi fırından çıkarın ve tatlınızı servis edeceğiniz tabakları hazırlarken kısa bir süre dinlendirin. Eğer yanında dondurma, vanilyalı krema, meyve, meyveli sos vb gibi malzemelerle servis edecekseniz bu arada bunları hazırlayın.
 10. Sonra bir fırın eldiveni veya bezle kapları tutarak servis tabaklarına ters çevirip kalıptan çıkartın. Normal olarak, kalıbı tabağın üstünde ters çevirip bir kenarından hafifçe kaldırdığınızda tatlının kendiliğinden kalıptan çıkması gerekir ama eğer çıkmıyorsa yuvarlak uçlu bir bıçakla kenarlarından hafifçe geçerek de çıkartmayı deneyebilirsiniz.
 11. Servisten önce son bir dokunuş olarak üzerine azıcık pudra şekeri serpiştirin ve tatlınızı sıcakken derhal servis edin.

İpucu! Tatlınızı hazırladıktan ve kalıplara paylaştırdıktan sonra (8nci adım) pişirmeyip buzdolabında birkaç saat saklayabilirsiniz. Ancak fırına vermeden önce buzdolabından çıkarıp oda sıcaklığına gelmesi için belirli bir süre bekletmeniz gerekecektir.

Afiyet olsun!

2014-12-25 19.08.03_wm

Chocolate Lava Cake

This incredibly delicate, luxurious chocolate dessert is a latecomer in my culinary repertoire. I’m not sure if I should be regretful or grateful for this? But you know how the saying goes, better late than never!  As a  mom of two teenagers (and having been a shameless chocolate lover for as long as I can remember) I suppose it would have been impossible to never have come across such an intoxicatingly addictive chocolate dessert!  
After trying several alternatives found on the market in either frozen form or in the form of cake mixes in a box, we decided that none of them met our expectations and all of us had certain complaints – ‘way too sweet, contains corn syrup, don’t like the taste, are you sure they put real chocolate in this?’  All of this brought us to the conclusion that as a homechef it was time for me to explore and learn how to make this dessert at home! And so I did! After a number of trials using different and sometimes a little bit too complicated recipes I found my ultimate solution to chocolate lava cake in an iPad app, namely “How to Cook Everything” by Mark Bittman. Mind you, he names it “Warm, Soft Chocolate Cake”  but I chose to change the name since it doesn’t sound dramatic enough! I also made some minor adaptations. I slightly changed the amount of the ingredients to make sure I obtained 5 instead of the regular 4 servings. It’s always a good idea to have an extra serving at hand, trust me on this one!
Thus, you will need 5 little ramequins or custard cups or molds that hold 4 ounces or 110-120 ml each. And

2014-12-26 19.14.41_wm
Chocolate lava cake right out of the oven!

naturally, you will need some good quality bitter or bittersweet chocolate. I always have couverture chocolate in my pantry (where I live, couverture is generally sold in huge packages of 2,5 kg meaning I hardly ever run out of it) Well, I already confessed I am a shameless chocolate lover, right? So, if you too are like me, then making this dessert should be a very good excuse to use some of that couverture! But if not, well then you may have to experiment with various types and brands of bitter or bittersweet chocolate sold on the market. Just keep in my mind that you may have to adjust the amount of sugar you use according to your choice of chocolate.

Enough said, now let’s get on with the recipe…

Ingredients

 • 2014-12-25 18.22.37_wm110 gr butter
 • 150 gr bittersweet chocolate
 • 3 whole eggs
 • 2 egg yolks
 • 60 gr sugar + pinch salt
 • 3 tsp (or 1 tbsp) flour (sifted)
 • Extra butter and flour for the cups

Method

 1. Grease and flour 5 ramequins or custard cups (4 ounce or 110-120 ml each).
 2. Heat oven to 230 C (450 F).
 3. Finely chop chocolate.
 4. Place butter in microwave safe bowl and microwave about 50 seconds on high. The butter should melt completely. Add chocolate and blend well until all the chocolate melts with the heat of the butter and you obtain a creamy consistency. If there are pieces of chocolate that won’t melt just microwave for 10 seconds, or in short intervals as needed. If you’re going to melt the butter on the stove, use a low flame and keep an eye on the butter to make sure it doesn’t turn brown or burn.
 5. Whisk eggs, egg yolks, sugar and pinch of salt. Use a hand whisk for this.
 6. Now slowly pour the chocolate mixture, which should be warm, into the egg mixture. Then quickly blend in the sifted flour until combined.
 7. Divide the batter into the cups. Place the cups on a baking tray and bake for about 6-8 minutes.
 8. Meanwhile get your serving plates ready. When the cakes are done, take tray out of oven 2014-12-26 19.17.58_wmand let stand 10-20 seconds. Then carefully invert cups onto the plates. Try lifting up one corner of the cup. The cake should fall out. But if not, then gently pass a round tipped knife or small size offset spatula through the edge of the cup to help unmold the cake.
 9. Serve with a light dusting of confectioner’s sugar and a dollop of whipped cream or vanilla ice cream on the side.

Bon Appétit!

Comments (2)

 • Münevver

  Elinize sağlık İnci Hn. Budur ! Lava Kek layığıyla olmuş.

  • İnci Berna Kalınyazgan

   Sevgili Münevver Hanım, inşallah layığıyla bir de sufle tarifimi paylaşmak kısmet olur. Sizin de ellerinize sağlık. Yorumunuzla çok mutlu ettiniz, teşekkür ederim. Sevgiyle…

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

- Shopping List
x