Ece Hanımın Ayva Tatlısı / Turkish Candied Quince Dessert

2014-12-09 19.07.58_wm

Kış mevsiminin vazgeçilmez tatlılarındandır ayva tatlısı. Hele de balık yendiyse akşam yemeğinde, kimin canı çekmez ki üstüne kaymaklı ayva tatlısını? Ayva da zaten enteresan bir meyvedir. Elma, armut gibi soyulup dilimlenip öylece tüketildiği nadirdir. Çoğu kimsenin ağzını kamaştırır. Ama tatlısı yok mu tatlısı? Tatlısını pişirince ayvanın o sert, ekşi ve kamaştırıcı etkisi yok olur ve yerini yumuşacık, hafif mayhoş, ağızda eriyen lokum gibi bir hisse bırakır.
Genel olarak çok sevilen bu tatlının iyisini pişirmeyi öğrenene kadar yıllarca çeşitli denemeler yaptım, çabaladım durdum. Şekerde bekletmeler, fırında pişirmeler, önce tencerede pişirip sonra fırına sürmeler… denenmedik yöntem kalmadı diyebilirim ama bir türlü şu lal taşı gibi derin kırmızı rengi tutturamadım gitti. Gıda boyası mı? Yooo, ayva tatlısına asla koymam! Ayrıca bir tek renk meselesi de değil, ne yaptıysam dokusu da, hatta tadı da tam istediğim gibi olmuyordu. Gel zaman git zaman birkaç yıl evvel annemin genç arkadaşlarından Ece Hanımın ikramı olan ayva tatlısını gördüm, tattım ve tarif arayışlarım o noktada son buldu! Bazı şeyler vardır ki, özel birisinin elinden çıktı mı tadı bir başka türlü güzel gelir insana. İşi ustasından öğrenir yaparsın yapmasına ama yine de onunkinin tadı başka kalır damağında! Sağolsun sevgili Ece Hanım bize de öğretti işin sırrını, üstelik tüm iyi niyetiyle bu yöntemi sizlerle paylaşmamı da onayladı. O halde gelin bu tatlının tarihçesiymiş yok efendim ayvanın yararlarıymış, şekerin zararlarıymış gibi lüzumsuz ayrıntılarla kafa yormadan hemen yapılışına geçelim. Bu tip bilgileri merak edenler için nasıl olsa İnternette sayısız kaynak mevcut. Ama Ece Hanımın Ayva Tatlısının yapılışı bir tek burada anlatılıyor!

 

Malzemeler

 • 1 kilo ayva (3 orta boy yaklaşık 1 kilo geliyor)
 • 500 gr toz şeker
 • Yarım çay bardağı (50 ml) su
 • Servis için kaymak, Antepfıstığı ve bitter çikolata (isteğe bağlı)

Yöntem

 1. 20141202_090627Ayvalar yıkanır, soyulur, boylamasına ikiye bölünür ve çekirdeklerin olduğu orta kısım oyularak çıkartılır. Fakat içindeki çekirdekler atılmaz, bir kenara ayrılır.
 2. Yarım ayvaların altından ufak bir parça kesilir ki düz zemine koyulduğunda yan yatmadan dursunlar. Ayvalar geniş tabanlı bir tencereye mümkün olduğunda üst üste gelmeyecek şekilde dizilir ve üzerlerine şeker ile yarım çay bardağı kadar su gezdirilir. Şerbetinin jöle kıvamına gelmesini sağlamak için de içine 2-3 adet çekirdek eklenir.
 3. Tencere orta ateşe konulur ve şekeri eriyip kaynamaya başlayınca ateş iyice kısılır ve kapağı kapalı olarak ağır ağır pişmeye bırakılır.
 4. Ayvalar olabilecek en kısık ateşte ara sıra kontrol ederek 2 saat kadar pişirilir. Bu süre 20141202_121638içerisinde resimdeki gibi kademe kademe renk dönüşümü gerçekleşecektir. Pişme süresinin sonlarına doğru gerekirse ben ayvalarımı ters yüz edip son yarım saat o şekilde bırakıyorum.
 5. Ayvalar iyice kızarıp yumuşayınca altı kapatılır ve şerbetin içinden çıkartılıp bir servis tabağına veya tercihen cam bir saklama kabına aktarılır. Tencerede kalan şerbet ise temiz bir cam kavanoz veya kapaklı kaba aktarılır ve servis için kullanmak üzere saklanır.
 6. Servis edileceği zaman jöleleşen şerbetten bir miktar alınıp küçük bir kasenin içinde azıcık ılık suyla karıştırarak sos kıvamına getirilir. Ayvanın üzerine bir parça kaymak konulduktan sonra sos gibi üstüne gezdirilir ve tabakta süsleme yapmak için de kullanılabilir. Son olarak ise üzerine kıyılmış Antıpfıstığı serpiştirmek ve hatta cesaretiniz varsa benim gibi bitter çikolata rendesi eklemek tamamen keyfinize ve isteğinize kalmış bir şey!

Afiyet olsun!

2014-12-03 16.33.56_wm

Turkish Candied Quince Dessert

This is a very popular dessert in Turkey. It is especially recommended following seafood dishes. It takes a couple of hours of slowcooking to reach this beautiful ruby color and tender and soft consistency but it’s definitely worth all the patience. The final product turns out to be tender, sweet and melts in your mouth just like a piece of Turkish delight! Candied quince dessert is best served with a piece of “kaymak” which is a rich dairy, creamy product that can be obtained from the milk of either water buffalos or cows. You can replace “kaymak” with clotted cream or possibly even some rich whipped cream. But if you have the means, you should definitley try having this dessert with “kaymak”.
In all its simplicity, it took me years to learn how to cook this dessert to the level approaching that of perfection. And perfection in candied quince dessert was attained by a beloved family friend, dear Ece who was kind enough to share her know-how with me and humble enough to allow me to share it with you!

Ingredients

 • 1 kilo quince (3 medium sized quince will weigh approximately 1 kilo)
 • 500 gr granulated sugar
 • 50 ml (ca 1/4  cup) water
 • “Kaymak”, pistachios and bitter chocolate (optional)

Method

 1. Wash, peel, cut into half the quince and core them but keep the seeds.
 2. Cut a small piece from the round part of each quince half so that they stand still when 20141202_090627placed on a flat surface. Place the quince halves in a pan and make sure the pieces don’t overlap each other. Now pour the sugar evenly all over and add the water (1/4 cup). Also add 2-3 seeds that will help transform the syrup into a jelly once cooked.
 3. Place pan over medium heat and wait until the sugar starts to dissolve. Once the liquid starts to boil decrease heat to very very low, place lid on pan and leave to slowcook.
 4. The cooking time should be approximately 2 hours over very low heat. You will observe the gradual change in color of the quince (as shown in the picture). Towards the end of the cooking time you can flip the quince halves and leave them to cook upside down for the last half hour or so.
 5. 20141202_121638Finally when the quince halves have reached the expected color and have become soft and tender take pan off the heat. Take the quince halves out of the pan with a slotted spoon, taking care not to damage them, and place them on a serving plate or other preferably glass container.  Pour the cooking liquid into a jar or other suitable container with lid and keep for further use.
 6. Wait until the quince have thoroughly cooled down to serve. When ready to serve your dessert, take a few spoonfuls of the jelly into a  small bowl and mix into a smooth sauce consistency by adding a little bit of warm water. Place one quince half on a serving plate, put a piece of “kaymak” on top. Then drizzle some of the jelly sauce and use it to decorate the plate if you wish. Then you can decorate further with chopped pistachios or be bold enough to even add some bitter chocolate shavings. These additions are optional and totally up to your preferences!

Bon Appétit!

Comments (2)

 • Işıl Yalçıner

  İnci hanım, ayva tatlısının çok leziz olduğu fotoğraflardan belli oluyor. Ece hanımın ve sizin de ellerinize sağlık. Benim de sayfamda ayva tatlısı tarifim var ancak su yerine biraz daha fazla miktarda(bir su bardağı) kırmızı şarap ile pişiriliyor. Diğer hazırlama şekli ve pişirilişi aşağı yukarı aynı. Uygun bir zamanınızda bir de sarapla pişirmenizi öneririm.
  Sevgilerimle…

  • İnci Berna Kalınyazgan

   Işıl Hanım, çok haklısınız ve bu bilgiyi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Kırmızı şaraplı armut tatlısı yaparım yıllardır ama ayva tatlısında şarap kullanmayı aklıma getirmemişim nasıl olduysa? Bir kez de böyle denemeli, bunu tarifin sahibi olan Ece hanımla da paylaşacağım. Yorumunuz için tekrar teşekkür ederim. Sevgiyle kalın.

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

- Shopping List
x