Kabak Tatlısı / Candied Pumpkin Dessert

2014-11-26 18.47.04_wm
[For recipe in ENGLISH please scroll down the page]
Kış mevsiminin en güzel  nimetlerinden biridir balkabağı.  Bolca mineraller ve en iyi antioksidanlardan olduğu söylenen beta karoteni bol miktarda içeren, sindirim sistemine çok iyi gelen lifler bakımından zengin ve sağlam bir A vitamini kaynağı olan bu meyvenin aynı zamanda kalorisinin de oldukça düşük olması onu çok cazip bir malzeme haline getiriyor. Gerçi Türk usulü tatlısını yapmak için tabii içine bir miktar şeker katmak gerekiyor, ki bu da ister istemez kalorisini yükseltir. E ama ne yapalım yani? Soğuk kış aylarında hepimize biraz fazladan enerji de lazım, öyle değil mi? O zaman gelin bari bir de üzerine tahinli sos yapalım tam olsun! Daha da az şekerli tüketmek isterseniz verdiğim ölçüyü en az 50 gr, dilerseniz daha da fazla azaltabilirsiniz, kaldı ki benim kullandığım şeker oranı birçoklarına az bile geliyor!
Bizde bazı şeyler nedense tartılmadan, ölçülmeden hasbelkader el ayarı-göz kararı yapılıverir. Adettendir. Anneler kızlarına, teyzeler yeğenlerine yaparken gösterip, öğretiverir. Ama sorduğun zaman, ‘kaç kilo kabağa ne kadar şeker koymalıyım?’ diye, hiç kimseden net bir yanıt alamazsın. Sanırım ölçü-biçilerle, kısacası matematiksel hesaplarla uğraşmayı sevmiyoruz!? Oysa yemek işlerinde, özellikle de tatlılar ve unlu mamuller konusunda başarının sırrı orantılardan ve basit bazı matematiksel hesaplardan geçer. Bizim toplum olarak pek sevdiğimiz ‘göz kararı’ usullerimiz ise tamamen şans işidir. Şanslıysan tutturursun, şanssızsan her bakımdan zararlı çıkarsın. Onun için derim ki siz siz olun ve ölçüsünü bilerek yapın kabak tatlınızı. 

Malzemeler

 • 1 kilo ayıklanmış, yıkanmış balkabağı
 • 250 gr toz şeker
 • 1 fiske tuz
 • İç ceviz, servis için

Tahin sos için

Tatlınızı kalıplarla kesip farklı sunumlar da yapabilirsiniz / You can cut the pumpkin pieces into different shapes and serve your dessert in different stylings
Tatlınızı kalıplarla kesip farklı sunumlar da yapabilirsiniz / You can cut the pumpkin pieces into different shapes and serve your dessert in different stylings
 • 3 çorba kaşığı kadar tahin
 • 2 çorba kaşığı pudra şekeri
 • Yarım çay bardağı süt
 • Biraz su

Yöntem

 1. Geniş tabanlı bir tencereye mümkün olduğunca eşit büyüklükte kesilmiş kabak parçaları dizilir. Üzerine bir fiske tuz eklediğimiz şeker gezdirilir.
 2. Tencere ocağa yerleştirilir ve önce 5 dakika kadar orta ateşte sonra 20-25 dakika kadar da kısık ateşte kapağı kapalı olarak 25-30 dk pişirilir. NOT:  Pişerken kabaklar çok su bıraktığı için ben hiç su eklemeden pişirmeyi tercih ediyorum. Hatta bazen pişme süresinin son 5-10 dakikasında kapağı açık bırakıyorum ki daha çok suyunu çeksin. Daha şerbetli bir kıvam isteniyorsa şekerle birlikte yarım çay bardağı kadar su eklenebilir ve kapağı hiç açılmadan pişirilebilir.
 3. Pişen kabaklar tencerede ılınmaya bırakılır. Servis edileceği zaman tahin sos hazırlanır.
 4. Bir kasenin içinde tahin ve şeker karıştırılır. Azar azar önce süt sonra su ilave edilir ve bir çatal veya küçük çırpma teliyle iyice karıştırılır. Sos pütürlü kalırsa elekten geçirilir. Bu sos ağzı kapalı bir kasede veya kavanozda buzdolabında saklanabilir. Katılaşırsa, kabak tatlısını servis etmeden kısa bir süre önce dolaptan çıkarmalı ve oda sıcaklığına gelmesi beklenmelidir. Sosu servis ederken tabağın tabanına yayabilir veya kabakların üzerine gezdirebilirsiniz.
 5. Dövülmüş iç cevizle servis edilir.

Afiyet olsun!

2014-12-01 10.21.30_wm

Candied Pumpkin Dessert

Pumpkin is one of the best blessings of the winter season. Rich in minerals and beta carotene, which is known to be one of the best antioxidants, pumpkin is also a good source of fibre, which is essential for digestive health. It is a good source of vitamin A and the fact that it is relatively low in calories makes it a very favorable ingredient. Well ok, making Turkish style candied dessert out of it does increase the calories of course! But you know, we all need some extra energy in the winter don’t we now? Speaking of energy, why don’t we totally indulge in this luscious dessert and drench it in some tahini sauce while we’re at it? Naturally, you can always decrease the amount of sugar in this recipe by at least 50 gr or even more if you want, but please note that the sugar-pumpkin ratio I use is considered low by many! In any case, once you start cooking this dessert you will gradually find the best ratio to please your own preferences. 

Ingredients

 • 1 kg pumpkin, peeled and washed2014-12-01 11.47.56_wm
 • 250 gr caster sugar
 • Pinch of salt
 • Walnuts, to serve on top

For tahini sauce

 • 3 tbsp tahini
 • 2 tbsp confectioner’s sugar
 • 50 ml milk
 • Some water

Method

 1. 20141126_185950_wmCut pumpkin into equal sized chunks as far as possible and place them in a large based pan with a lid in a single layer if possible.
 2. Add the sugar with a pinch of salt. Place lid on and cook over medium heat for 5 minutes, then over low heat for another 20-25 minutes.  NOTE:I prefer to cook my pumpkin dessert without adding any water. Sometimes I even take the lid off during the last 5-10 minutes of cooking time to help reduce the liquid amount. If you prefer to obtain a more syrupy consistency you can add about 50 ml of water along with the sugar and not open the lid at all.
 3. Once cooked, leave the pumpkin to cool in the pan. Meanwhile prepare tahini sauce.2014-11-26 19.27.32_wm
 4. Put tahini and sugar in a bowl and mix. Then gradually add the milk and mix well with a small whisk or a fork. Don’t panick if the tahini becomes clotted. Dilute by adding some water in small amounts until you obtain a smooth creamy consistency. If you have lumps in the mixture just pass it through a sieve. You can keep this sauce in the refrigerator in a covered container and take it out a few minutes in advance to let it soften up at room temperature.
 5. To serve, you can either pour some tahini sauce on the plate and place the pumpkin on top of it or place the pumpkin chunks in a serving plate and drizzle some sauce on top. Whichever way you choose to serve make sure to serve your dessert with a generous sprinkling of chooped walnuts.

Bon Appétit!

Comments (3)

 • gulten

  selam
  tarfiniz icin tsk ederim kabak seker üstünde ne kadar bekletsek verimli olur

  • İnci Berna Kalınyazgan

   Merhaba Gülten Hanım, tariften de anlaşılacağı gibi kabakları üzerinde şekerle hiç bekletmeden doğrudan pişirmeye alıyorum.

  • İnci Berna Kalınyazgan

   Merhaba, ben kabağı üstünde şekerle hiç bekletmeden doğrudan pişiririm hep. Siz de böyle deneyebilirsiniz.

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

- Shopping List
x