Ispanaklı ve Ricottalı Galette / Spinach & Ricotta Galette

2016-11-08-21-13-52

[For recipe in ENGLISH please scroll down the page]

Burada paylaştığım birçok diğer tarifin aksine, galette (galet okuyunuz) denen bu görünüşte biraz şekilsiz ama görünüşünün aksine kıyır kıyır hamuruyla insanı yerken mest eden lezzetli rustik tart repertuarıma gireli çok zaman geçmedi. Aslına bakarsanız yeni duyduğum ya da yeni öğrendiğim bir şey değil. Bilakis yıllardır takip ettiğim birçok yabancı şeften görüp, yapılışını izlediğim, yabancı yemek kitaplarımdan defalarca tarifini okuyup teorik olarak gayet iyi bildiğim ama her nedense bir türlü ilgilenip de yapmaya tenezzül etmediğim bir ürün bu galette. Peki öyleyse nereden icap etti de galette yapmaya başladım? Gelin size anlatayım…

Galet ile olan ilişkimin başlamasından esasen bir kişi sorumludur. Sosyal medya ortamından tanıyıp daha sonra yüzyüze de tanıştığım, sohbetinden, arkadaşlığından büyük keyif aldığım, yıllar önce kaybedip yeniden bulduğum eski bir dost kadar yakın hissettiğim sevgili Hatice! İtalyan mutfağına olan merakımdan dolayı keşfettiğim, hatibon.com adlı blogunu büyük keyifle okuduğum mutfak aşığı sevgili dostum, nam-ı diğer #galetkraliçesi Hati! Bir grup mutfak aşığı arkadaşla Hatice’ye galette tutkusu ve bu tutkusunu hepimize sırayla bulaştırması nedeniyle böyle bir isim bile taktık! Artık gerisini siz düşünün 😀  Hatice’yi bir yılı aşkın süredir sıkı takibe aldığımdan beri yaptığı çeşit çeşit galette’lerin sayısını tutmak mümkün değil. Ama şimdi konuyu fazla dağıtmadan burada gördüğünüz şu ıspanaklı ricottalı galette’in nereden çıktığını anlatayım… Oğlum bir gün geldi ve bir restoranda yeyip çok beğendiği ıspanak dolgulu raviolilerden yapmamı istedi. Son dönemde bu tür İtalyan tarifleri için ilk adresim Hati’nin blogu olduğu için doğrudan ona yöneldim, Ispanak ve Ricottalı Ravioli tarifinde verdiği dolgu malzemesini (birkaç ufak malzeme değişikliğiyle) hazırlayıp oğlumun istediği raviolileri hazırladım ve hepimiz afiyetle yedik. Gelgelelim  Hati’nin verdiği ölçü benim makarna hamuruma fazla gelmişti ve bu leziz ıspanaklı dolgunun yarısı arttı. Ertesi gün bu 2016-10-04-16-39-12nefis dolgu malzemesini nasıl değerlendiririm diye düşünürken aklıma galette yapmak geldi. Bu tür fikirler bizim gibi mutfak aşıklarını bir hayli heyecanlandırdığı için hemen görüşünü almak üzere Hatice’yi aradım. O da onaylayıp destekleyince hemen işe koyuldum ve ortaya bu nefis lezzet çıktı! Sonrasında ise bu tarif gerek dünyanın gerekse Türkiye’nin önde gelen ve çok satan dergilerinden La Cucina İtaliana’da kendine yer buldu 🙂

Azimli bir blog yazarı olarak her ne kadar soyadımın yanlış yazılması ve blog adresime yer verilmemiş olmasına biraz gücensem de yıllardır bazı ufak tefek eleştirilerime rağmen beğenerek takip ettiğim La Cucina İtaliana dergisinin Ekim sayısında Mevsiminde Yemek konsepti dahilinde bu lezzetli tarifimin sevgili Aydan Üstkanat tarafından seçilerek uygulanması ve fotoğraflanması, ayrıca sayfanın da baş köşesinde yer verilmesinden onur duydum. Hayat hakikaten tesadüflerle dolu! Yoksa bunların hiçbiri aslında tesadüf değil mi? Ne dersiniz? 😉 

 

Malzemeler

Hamuru için

 • 115 gr tereyağı
 • 175 gr un (yarı yarıya tam buğday + beyaz un)
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 çorba kaşığı buz gibi soğuk limon suyu
 • 3-4 çorba kaşığı buz gibi soğuk su
 • 2-3 çorba kaşığı süt (hamurun kenarlarına sürmek için)

Dolgusu için

 • 500 gr ıspanak2016-11-08-17-08-41_wm
 • 150 gr ricotta (veya tatlı lor peyniri)
 • 2 çorba kaşığı çam fıstığı
 • 60 gr ince rendelenmiş Manyas peyniri
 • 1 adet kare kiri peynir (veya 20 gr taze krem peynir)
 • 1 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 1 çorba kaşığı (15 gr) tereyağı
 • 1 diş sarımsak
 • Birkaç tutam muskat
 • Tuz, karabiber

Yöntem

Hamuru için:

 1. Tüm malzemelerin soğuk olması en iyi sonucu vereceği için tereyağı küçük küpler halinde kesilir ve 15 dakika derin dondurucuda bekletilir. Bu sırada tuz ilave edilip bir kez elekten geçirilen un da buzdolabına konulur.
 2. Un ve buzluktan çıkarılan tereyağı parçaları varsa bir hamur karma aparatı, çatal veya parmak uçlarıyla ovalayarak ufalanır. Önce limon suyu eklenir ve kontrollü olarak da birkaç kaşık su eklenerek hamur toparlanır.
 3. Bu toparlama işlemi yoğurmadan ve olabildiğince hızlı hareket ederek yapılmalıdır ki tereyağı erimeden hamuru oluşturalım. Disk şekli verilerek streç folyoya sarılan hamur buzdolabında en az 1 saat bekletilir. Bu sırada ıspanaklı harç hazırlanır.

2016-11-08-21-09-48_wmDolgusu için:

 1. Genişçe bir tavada zeytinyağı ısıtılır. İnce kıyılmış sarımsak ve önceden ayıklanıp yıkanmış olan ıspanaklar eklenir ve yüksek ateşte birkaç dakika sotelenir. İçerisine tereyağı, muskat, tuz ve karabiber eklenir.
 2. Ispanaklar rengini kaybetmeden ateşten alınır. Suyunu yeterince çekmemişse bir süre süzgeçte bekletilir.
 3. Ilınınca kabaca kıyılır ve geniş bir kasede ricotta, Manyas peynirinin yarısı ve  krem peynir ile karıştırılır. Çam fıstığının 1 çorba kaşığı hafifçe kavrulur (diğerini üstüne serpmek için ayırıyoruz), bıçakla ince ince kıyılır ve ıspanaklı karışıma eklenip güzelce karıştırılır.

Galetin oluşturulması:

 1. Buzdolabından çıkartılan hamur 15 dakika kadar oda sıcaklığında bekletilir. Fırın 180 C’ye ısıtılır.
 2. Tepsi boyutunda pişirme kağıdının üzerine hafifçe un serpilir ve hamur doğrudan bu kağıdın üzerinde merdaneyle yaklaşık yarım santim kalınlığında ve 30 cm çapında açılır. Hamur açarken üzerine azıcık un serpilebilir veya bir kat pişirme kağıdı koyarak da açılabilir. (Kenarsız, yani dümdüz fırın tepsiniz varsa pişirme kağıdını doğrudan tepsiye koyup hamuru burada açarak da devam edebilirsiniz).
 3. Kenarlarından 4-5 santimlik pay bırakacak şekilde kalan Manyas peyniri hamurun ortasına serpiştirilir, üzerine ıspanaklı harç eşit biçimde yayılır ve hamurun kenarları içe doğru katlanır.
 4. Fırçayla kenarlara süt sürülür ve kağıdın  kenarlarından dikkatlice tutarak tepsiye yerleştirilir. Önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 45 dakika pişirilir. Pişme süresinin son 15 dakikasında üzerine kalan çam fıstığı serpiştirilir. İlk sıcaklığı geçince servis edilir.

2016-11-08-21-11-26

 

Spinach and Ricotta Galette

I came up with this recipe totally by chance and haphazardly one day when I had some spinach and ricotta filling leftover  from some homemade ravioli I had made the day before. One of my all time favorite food blogs lately is www.hatibon.com and that’s exactly where I had referred to for the recipe of the filling of my ravioli. So before we move on with this galette recipe you can click here to check out my friend Hati’s blog and her delicious ravioli recipe.

I was really excited with this brilliant idea of using this filling to make a galette so I proceeded 2016-10-06-20-43-54_wmquickly and prepared my dough, which actually is a basic pie dough or “pâte brisée” to be specific. I’d like to note here that although it was something I had known for many years yet refrained from trying, it is again Hati who talked me into making this rustic looking product called galette in the first place. So I started off with a yellow plum and cherry galette last spring and then came the rest because I fell in love with ‘galette’ in itself! Interestingly enough, having such a shameless sweettooth and all,  I somehow seem to fancy salty & savory galettes even more than sweet ones.

Last but not least I must say that I can’t take credit for the components of this recipe since they are both from my friend’s blog BUT putting them together to compose this delicious treat was my idea and after a brief consultation with my dear friend Hati I was almost convinced that we had something really good in line 🙂  The final product turned out to be fantastic and surprisingly it was also featured in the October 2016 Turkish edition of one of the world’s best selling food magazines, namely La Cucina Italiana. Oh boy! What a memorable recipe this turned out to be!

2016-10-04-16-37-06

Ingredients

For the dough:

 • 115 gr unsalted butter (ca. 1 stick or ½ cup)
 • 175 gr all purpose flour or combination of whole wheat & a.p. (1 cup + 2 tbsp)
 • ¼ tsp salt
 • 1 tbsp ice cold lemon juice (freshly squeezed)
 • 3-4 tbsp ice cold water
 • 2-3 tbsp milk (to brush on the dough)

2016-11-08-17-08-41_wmFor the filling:

 • 500 gr spinach (1.1 lbs)
 • 150 gr ricotta (5.3 oz.)
 • 2 tbsp pine nuts
 • 60 gr finely grated Parmesan cheese (about 5-6 tbsp)
 • 20 gr cream cheese (1 tbsp)
 • 1 tbsp extra virgin olive oil
 • 1 tbsp butter
 • 1 clove of garlic, finely chopped
 • Nutmeg
 • Salt and blackpepper

Method

To make the dough: 

 1. For best results all ingredients that will form the dough need to be as cold as possible. Start by cutting butter into little cubes and place in the freezer for 15 minutes. Meanwhile add salt to the flour, sift and place in the refrigerator.
 2. Now place flour and butter into a large mixing bowl and work with a pastry blender until you obtain a cornmeal-like consistency. You can also do this in your food processor or work manually using your fingertips.
 3. Add lemon juice first and continue adding ice cold water one tablespoon at a time (you may not need to add all of the water depending on the type of flour you use). The dough should barely come together to form a ball when you squeeze it; it should not be too sticky nor too crumbly!
 4. You will not be kneading this dough but instead you should form it into a disc working as quickly as possible so as not to allow the butter pieces to melt. Once ready, wrap the disc of dough with plastic cling film and place in the refrigerator to chill for at least 1 hour. Meanwhile you can prepare the filling.

To prepare the filling:

 1. Heat olive oil in a large pan. Add prewashed and drained spinach and chopped garlic (if using). Toss spinach over medium-high heat for a few minutes. Add butter, a generous pinch of nutmeg, salt and freshly ground black pepper. Take pan off the heat before spinach loses its color.
 2. If there seems to be  too much liquid left in the pan drain excess liquid by placing the cooked spinach in a sieve. When warm enough to handle, place on cutting board and roughly chop.
 3. Now combine ricotta, half of the parmesan cheese (about 2-3 tbsp) and cream cheese in a large bowl. Quickly toast 1 tablespoon of the pine nuts over low-medium heat until they turn a light golden color (they burn quite quickly, so be careful!) Roughly chop the toasted pine nuts and add to the ricotta mixture along with the spinach. Mix all until all ingredients are well combined.

Forming and baking the galette:

 1. Take the dough out of the refrigator and let it rest at room temperature for about 15 minutes. Start heating oven to 180 C  (350 F).
 2. Cut out a piece of baking paper large enough to fit your baking tray, place the paper on the counter and lightly dust with flour. Using a rolling pin, roll out the dough into a circle of about ¼ inch thinness, lightly dusting with flour if necessary. (Or you can roll out the dough directly on the baking sheet if you have a rimless one).  Sprinkle the remaining Parmesan cheese (about 2-3 tbsp) in the middle of the dough, leaving about 1 ½ inch space from the border.
 3. Now spread the spinach filling on top and fold the border inward over the filling. You don’t need to be too neat since it is this rustic appearance that distinguishes galettes from other pies. Transfer the baking paper with galette onto baking sheet. Brush the borders with plain milk.
 4. Bake in preheated oven for about 45 minutes or until borders turn a nice golden brown color. Don’t forget to sprinkle the remaining (untoasted) pine nuts during the last 15 minutes of the baking time. Serve warm.

Bon Appétit!

 

2016-11-08-17-13-16_wm

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

- Shopping List
x