Balkabaklı Kış Keki (Şekersiz ve Yağsız) / Fatfree & Refined Sugar Free Pumpkin Gingerbread

2016-10-20-22-19-04_wm

[For recipe in ENGLISH scroll down the page]

Beni tanıyanlar balkabağını çok sevdiğimi iyi bilirler. Geçen kış balkabağı ile epey haşır neşir olmuş ve birkaç tarifimi paylaşmıştım. Bu sene de balkabaklı tariflerime yenilerini eklemek istiyorum. Hazır kış kapıdayken ve çoğumuz sağlıklı beslenme sezonuna da girmişken açılış için rafine şekersiz ve yağsız bir tarif olsun dedim! Ben bu tarifte yumuşak bir tadı olan beyaz dut özü kullanmayı tercih ettim. ‘Beyaz dut özü de neyin nesidir? Nerede satılır nereden alınır?’ diye sorduğunuzu duyar gibi oluyorum 😀  Yakın bir zaman önce bazı çok faydalı ürünlerine belirli satış noktalarında rastlayıp denediğim Atışeri Ekolojik Market diye bir marka keşfettim. Bu firmanın katkı maddesi kullanılmadan üretilen faydalı birçok ürününe göz atmak ve daha ayrıntılı bilgi edinmek, hatta dilerseniz sipariş vermek için buraya tıklayabilir ve web sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. 

Beyaz dut özüyle ilgilenmediyseniz o halde tercih sizin. Aslında balkabaklı lezzetlere en çok yakışan tatlandırıcılardan biri de akçaağaç şurubudur. Ancak onun da saf olanını almak lazım, ki ithal bir ürün olduğu için bir hayli pahalıya mal olacaktır. Bizim pekmezlerimiz, çeşit çeşit meyve özlerimiz ne güne duruyor? Sonuçta rafine şeker yerine hangi tatlandırıcıyı kullanacağınıza siz karar verin. Farklı alternatifleri deneyerek kekinizin lezzetini nasıl etkilediğini de test etmiş olursunuz.  Tatlılık oranını tercih ettiğiniz doğal tatlandırıcının kuvvetine ve lezzetine göre ayarlamaya gayret edin. Kullanacağınız ürünün tadına bakın. Ben genelde az tatlı sevdiğim için düşük dozda kullandım ve bana yetti. Biraz daha tatlı olmasını tercih ederseniz miktarı arttırabilirsiniz. Tatlılık oranı şöyle dursun, bu kekin tamamen yağsız olduğuna kendiniz bile inanamayacaksınız! 😀  Yumuşacık ve nemli dokusuyla ve de mis gibi baharat kokusuyla mest olacaksınız… üstelik suçluluk hissine kapılmadan 😉  İnsan daha ne ister ki?

 

Malzemeler

 • 250 gr balkabağı püresi   (1½ su bardağına yakın)2016-10-18-08-52-30_wm
 • 2 iri yumurta
 • 60 ml kefir *   (çay bardağının dörtte üçü kadar)
 • 60 ila 120 ml arası beyaz dut özü (çay bardağının dörtte üçü ile bir buçuk çay bardağı arası miktarda) **
 • 125 gr tam buğday ve kepekli un karışımı (1 tepeleme su bardağı)
 • 50 gr yulaf unu (1 su bardağından bir parmak eksik yulaf ezmesini rondoda incelterek kullanın)
 • 1 paket kabartma tozu (2 tatlı kaşığı)
 • 1 çay kaşığı tarçın
 • 1 çay kaşığı zencefil
 • Birkaç tutam muskat
 • 1 tutam tuz
 • ½ çay kaşığı toz karanfil (isteğe bağlı)
 • ½ çay kaşığı yenibahar (isteğe bağlı)

* Kefir yerine oda sıcaklığındaki süte 1 tatlı kaşığı sirke veya limon suyu ekleyip karıştırdıktan sonra yine oda sıcaklığında 5-10 dakika beklettikten sonra kullanabilirsiniz.

** Benim kullandığım ürünleri merak ediyorsanız buraya tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. Bu ürünlerden bulamasanız da yerine hurma özü, dut pekmezi ya da bal gibi diğer doğal tatlandırıcılardan kullanabilirsiniz. 

Yöntem

 1. Balkabağı püresini hazırlamak için ayıklanmış ve yıkanmış kabak dilimleri buharda 20 dakika pişirilir. Arzu edilirse fırınlanarak da pişirilip püre haline getirilebilir.  (Ben her seferinde yarım kilo kabaktan püre hazırlayıp kullanmadığım kısmını kilitli buzdolabı poşetinde yassı biçimde derin dondurucuda saklıyorum.) Balkabağı püresinin kullanmadan önce oda sıcaklığına gelmesi beklenir.
 2. Fırın 160 C’ye ısıtılır. Yaklaşık 14 x 20 cm ebatlarında baton kalıp hafifçe fındık kadar tereyağıyla yağlanıp unlanır. Veya birkaç damla sıvıyağ ile yağlanıp pişirme kağıdı döşenir.
 3. Yumurtalar, dut özü (veya diğer doğal tatlandırıcı) ve kefir bir kapta çırpma teliyle karıştırılır.
 4. Ayrı bir kabın içine baharatlar ve kabartma tozuyla birlikte tüm kuru malzeme konulur ve kuru bir çırpma teliyle harmanlanır.
 5. Kuru karışım ıslak karışıma 2-3 partide eklenip karıştırılır ve kalıba aktarılır. Boylamasına ortadan bıçak veya spatulayla çizgi çekilir. Önceden ısınmış fırında yaklaşık 35-40 dakika pişirilir. Fırınlara göre pişme süresinin değişebileceği unutulmamalı ve kontrol edilmelidir.

Afiyet Olsun!

2016-10-18-08-56-57_wm

Refined Sugar Free & Fat Free  Pumpkin Gingerbread

I love pumpkin! I love it as it is, I love its color, I love its consistency… Well clearly I just love everything about it 🙂  If you are a regular reader of my blog you already know that I do have a number of recipes using pumpkin and I just can’t get enough of trying new ones every season. This time I opted for a healthy recipe and made this incredibly moist and tender, comfortably spicy little gingerbread! It was a hit on first trial so here it comes. Oh and if you don’t fancy pumpkin then you can click here and view a very similar healthy recipe for fat free and sugar free banana bread 😉 

 

Ingredients

 • 1 cup (250 gr) unsweetened pumpkin purée (I always make my own)2016-10-18-08-58-29_wm
 • 2 large eggs
 • ¼ cup (60 ml)  kephir (or buttermilk)
 • ¼ cup to ½ cup (60 to 120 ml)  of any natural sweetener of your choice (maple syrup, molasses, date nectar, honey,  etc) *
 • a scant cup of whole wheat flour (125 gr)
 • ½ cup of oatmeal (ground into oat flour using your food processor)
 • 2 tsp baking powder
 • 1 tsp cinnamon
 • 1 tsp ginger
 • a few pinches of freshly ground nutmeg
 • a pinch of salt
 • ½ tsp ground cloves (optional)
 • ½ tsp allspice (optional)

* You can vary the amount of sweetener you add to this recipe depending on the sweetness or strength of the natural sweetener you choose. 

Method

 1. You can make your own pumpkin purée at home by steaming skinned and washed pieces of pumpking. They will become tender in about 20 minutes. The cooking time may vary depending on the size of the pieces. I always make at least double the amount I need and freeze half of the purée in zip-lock bags. Comes in very handy if you are in a hurry! Make sure your homemade pumpkin purée cools to room temperature before you use it.
 2. Heat oven to 320 F (160 C). Lightly grease and flour a loaf pan of about 5 x 8 inches (14 x 20 cm). Or lightly sprey with cooking oil and line with baking paper. Set aside.
 3. Using a whisk, beat eggs with sweetener first, then add the kephir or buttermilk.
 4. Place all spices along with the rest of the dry ingredients in a separate  bowl and mix well with another clean whisk (we don’t use a sieve for whole wheat flour since we don’t want to separate the bran it contains).
 5. Add the dry ingredients to the egg mixture in 2-3 parts, combining  after each addition. Mix until all is well combined and no lumps are left but make sure not to overmix the batter. Pour into prepared loaf pan and bake in preheated oven for about 35-40 minutes. Keep in mind that baking time will vary among different ovens. The cake is ready when toothpick comes out clean.

Bon Appétit!

2016-10-18-08-52-30_wm

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

- Shopping List
x