Turkish Risotto with Fresh Tomatoes & Green Peppers / Babaannemin Domatesli Pirinç Lapası

2016-10-25-16-12-22_wm

[TÜRKÇE tarif için sayfayı aşağı kaydırınız]

Cooking rice, or more specifically ‘making pilaf’ is a serious matter in Turkish cuisine. Pilaf is one of the most popular side dishes to accompany a great variety of traditional meals. And in some cases it is a meal on its own, incorporating meat and/or vegetables and other seasonings. Cooking perfect pilaf is regarded as a matter of high esteem among homecooks or professional chefs alike! Well, ok I will not go on blabbering about how a perfect pilaf should be because that is not the issue here. This dish, which I chose to call Turkish Risotto doesn’t require much skill or perfection and is quite easier to prepare. Unlike risotto the rice here should be well cooked and not at all  “al dente”! Yet the dish should have a somewhat porridge-like consistency similar to that of risotto. 

As for the story behind this dish, again it is one of those nostalgic foods that takes  me way back to my childhood. My paternal grandmother used to make this and she taught my mom. The wonderfully warm aroma of rice cooked with lightly sautéed onions, green peppers and fresh tomatoes is very difficult for me to describe but it still smells the same… If you ever try this simple, humble rice dish use baldo rice or any other plump and short grain rice variety you can find. And also please do make sure you use the freshest tomatoes and green peppers in season. And last but not least, let me note that this is a vegan recipe as long as you use vegetable broth. 

Ingredients

 • 1 medium size white onion2016-10-25-16-21-11_wm
 • 3 medium to large sized tomatoes (use beef tomatoes if available)
 • 2 banana peppers (or small green bell peppers)
 • 100 ml of good quality olive oil (1/3 cup + 1 tbsp)
 • 1 ½ cups of baldo rice
 • 3 ¼ cup beef, chicken or vegetable broth *
 • Salt and freshly ground blackpepper

* You can replace half or a certain fraction of this amount of broth with tomato juice if you prefer a stronger tomato color and taste

Method

 1. Chop onion finely. Wash and remove the seeds and veins (if any) of the pepper, then cut into thin short strips.
 2. Place a large pot on medium heat. Add olive oil,  onions and peppers and sautée for a few minutes.
 3. Wash and peel tomatoes then dice them and add to the pot. Season with salt and pepper, close the lid and let cook over medium heat for about 3-4 minutes.
 4. Pour the broth and wait until it comes to a boil. Shortly wash the rice under running cold water, drain and add to the pot. Increase the heat and wait until it comes to a boil. Once it starts boiling stir briefly with wooden spoon, place the lid on, turn the heat down to very low and leave to simmer for about 15-20 minutes, stirring every now and then.  Your rice is ready to serve once it has absorbed nearly all of the liquid, and the grains have become tender.
 5. Serve with a generous dash of freshly ground blackpepper, which I believe is a must for this dish! You can also sprinkle some chopped dill or parsley and season your rice with tabasco or other hot sauces if you like.

Bon Appétit!

2016-09-07-10-13-16_wm

Babaannemin Domatesli Pirinç Lapası

Aslında pilavın tane tane olanı makbuldur. Ama domatesli pirinç lapasının yeri ayrıdır. Annemin babaannemden öğrendiği ve mis gibi kokusuyla her seferinde beni çocukluğuma geri götüren bu mütevazi yemeği  nedense uzun zamandır pişirmiyorduk! Ta ki bu yaz isyan edip annemden ısrarlı isteklerde bulununcaya kadar! Bodrum’un mis gibi tarla domatesleri tazecik biberleriyle nostaljik kokulu lapa pilavımızı annemle beraber hazırladık, yanında soğuk birer ayranla afiyetle ve hasretle, eski günleri ve artık aramızda olmayanları anarak bi’güzel yedik bitirdik 🙂  Çok basit gibi görünse de benim tarifleri kayıtlara geçirme merakımla bu mütevazi yemek de blog sayfalarına taşındı… 

Tarife geçmeden birkaç noktaya da değinmek isterim. Babaannem bu pilava sadece zeytinyağı değil, tereyağı da koyarmış – hatta annemin dediğine göre bol tereyağlı yaparmış 😉 Ben bazen tereyağlı bazen tereyağsız pişiriyorum bu pilavı. Siz de kendi isteğinize göre zeytinyağını daha az kullanıp yarı yarıya tereyağı ilavesiyle de hazırlayabilirsiniz. Son olarak, sebze suyuyla ve tereyağı kullanmadan hazırlandığında bu yemeğin, günümüzde sayıları giderek artan vegan beslenme şeklini benimseyenler için harika bir seçenek olduğunu da not edelim…

Malzemeler

 • 1 orta boy soğan
 • 3 orta boy domates
 • 2 adet çarliston veya köy biberi
 • 1 çay bardağı zeytinyağı
 • 2 su bardağı baldo pirinç
 • 4 su bardağı et, tavuk veya sebze suyu*
 • Tuz, karabiber

* Daha yoğun domates rengi ve tadı için dilerseniz yarı yarıya et suyu + domates suyu da kullanabilirsiniz

Yöntem

 1. Soğan ince kıyılır. Biberler ayıklanıp ince ince doğranır. Zeytinyağı pilav tenceresinde hafif 2016-10-25-16-17-11_wmısıtılır ve soğanlarla birlikte birkaç dakika çevrilir.
 2. Bu arada domateslerin kabukları soyulur, ufak ufak doğranır ve tencereye ilave edilir. Tuz karabiber ekleyip birkaç dakika kapağı kapalı pişmeye bırakılır.
 3. Et/tavuk/sebze suyu ve kullanılıyorsa domates suyu ilave edilir. Kaynayınca, kısaca sudan geçirilen ve süzülen pirinçler de ilave edilir. Tekrar kaynayana kadar orta-yüksek ateşte tutulur, kaynayınca karıştırılır, ocak iyice kısılır ve kapağı kapalı olarak yaklaşık 15-20 pişirilir.
 4. Pişme süresi boyunca lapa kıvamı sağlamak için aralıklı olarak birkaç kez karıştırılır.  Arzu edilirse ince kıyılmış dereotu, maydonoz, ve biraz da acı sos veya pul biberle sıcak veya ılık servis edilir. En çok da taze çekilmiş karabiber yakışır. Tabii yanında da buz gibi bir ayran çok iyi eşlik eder 🙂

Afiyet olsun!

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

- Shopping List
x