Şeftali Marmelatı / Peach Jam

2016-08-21-13-16-14_wm[For recipe in ENGLISH please scroll down the page]

Türk mutfağı her bakımdan zengin. Mesela marmelat da var reçel de. Ben pek reçel insanı değilim, belki de biraz fazla tatlı geldiği için. Anneannem bir vişne reçeli yapardı, üstüne başka reçel tanımam! Bir tek ve en çok sevdiğim reçel anneannemin vişne reçeliydi… Onun dışında reçelle pek aram yoktur ama buna mukabil hemen hemen her meyvenin marmelatını çok severim. Özellikle de erik ve kayısının.

Geçenlerde blog yazarı ve lezzet ustası arkadaşlarımdan sevgili Müjgan’ın şeftali reçeli yaptığını görünce, ben de marmelatını yapayım dedim ve hemen işe koyuldum. Ve böylece herhangi mevcut bir tarife bağlı kalmadan kendimce bu reçeteyi oluşturdum. Bu şeftali marmelatı o kadar güzel o kadar lezzetli oldu ki, çok az reçel/marmelat tüketilen bizim evde bile bir hafta ancak dayandı 😀 Hemen yenisini yapmam gerekti.  Bu tarifi paylaşmakta biraz geç kalmış olsam da belki şeftali mevsiminin bitimini ucundan yakalarsınız diye kayıtlara geçiriyorum. Şeftali marmelatını siz de benim gibi hiç denemediyseniz bir kez olsun deneyin, hiç değilse bir-iki kavanoz hazırlayıp dolabınıza atın derim. Yok ben reçeli tercih ederim derseniz de buraya tıklayarak arkadaşım Müjgan’ın tarifine göz atmanızı tavsiye ederim.

 

Malzemeler

 • 1 kilo ayıklanmış seftali
 • 170-180 gr şeker (1 su bardağı)
 • 1 fiske tuz
 • 3 çorba kaşığı (45 ml) taze sıkılmış limon suyu

Yöntem

 1. Doğranmış meyveler tercihen kalın tabanlı çelik tencereye konulur. Üzerine limon suyu ve bir fiske tuz eklenir ve orta ateşte kaynatılır. Kaynamaya başlayınca altı biraz kısılır. Kapağı açık olarak ara sıra karıştırarak yaklaşık 20-25 dakika pişmeye bırakılır.
 2. Sonra ocak biraz açılır ve şeker ilave edilir, eriyene kadar karıştırılır. Yeniden kaynamaya başlayınca yine altı kısılır. 20-25 dakika daha pişmeye bırakılır.
 3. Pişme süresinin sonunda tahta kaşıkla hafif ezerek karıştırılır. Sıcakken sterilize edilmiş ve iyice kurutulmuş kavanoza aktarılır. Bu aşamada sulu gibi görünse de soğudukça kıvamı koyulaşacaktır.
 4. Meyvelerin diriliğine göre pişme süresi 5-10 dakika uzayıp kısalabilir. Bu ölçüyle yaklaşık yarım kilo marmelat elde edilir. Ölçü birim ölçüsüdür, misliyle çoğaltılabilir. Şekeri az olduğu için çok uzun dayanmayabilir ve mutlaka buzdolabında saklanmalıdır.

Afiyet Olsun!2016-08-21-13-14-57_wm

Peach Jam

2016-08-21-13-17-08_wm

 

Actually this is a belated post because although peaches are still available on the market, peach season is officially over in Turkey. Yet I still wanted to share this recipe on here since it might come in handy in some other part of the world where peaches are in full season these days and also because I know I will definitely be referring to it next year! Note that this is a relatively low-sugar jam recipe for us Turks so it may not keep for too long and must be kept in the refrigerator.

 

Ingredients

 • 1 kilo (2 ¼ pounds) peaches, peeled and pitted
 • 180 g (¾ cup + 1 tbsp) caster sugar
 • pinch of salt
 • 3 tbsp freshly squeezed lemon juice

Method

 1. Cut the fruit into about 1 inch cubes and place preferably in a thick base stainless steel pot. Add lemon juice and pinch of salt. Place pot over high heat and bring to boil. Once the fruit has released its juices and the mixture starts boiling lower the heat and leave to gently cook (without lid) for about 20-25 minutes, stirring every now and then.
 2. Add sugar and bring to high heat again, stirring until sugar melts and mixture starts boiling again. Now lower heat once more and leave to gently cook for a further 20-25 minutes.
 3. The fruit should be tender by now. Use a wooden spoon to mash any larger bits remaining. It may look a bit loose at this point but it will gain a perfect consistency as it cools. Transfer to a sterilized jar. Leave to cool thoroughly without lid. Then close the lid and keep in the refrigerator.
 4. Note that the cooking time may vary according to the ripeness of the fruit and the kind of peaches you use. This recipe yields approximately 1 pound of jam. You can easily double or triple the amount as needed.

Bon Appétit!

2016-09-26-16-40-43_wm

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

- Shopping List
x