Unsuz Çikolatalı Pasta / Flourless Chocolate Cake

Çikolata tutkunlarının rüyası! Yumuşacık, pürüzsüz ve ağızda eriyen harika bir lezzet! Kalorisiz olduğu iddia edilemez ama en azından glutensiz beslenenler için harika bir seçenek. İster sabah kahvesi, ister çay saati, ister yemek üstüne tatlı olarak sunabileceğiniz ve unsuz olmasıyla herkeste şaşkınlık ve hayranlık yaratacak bir pasta. Üstelik servis için de fazla bir şeye ihtiyacınız olmayacak. Bu pasta kendi süsünü kendi yaratıyor! Pişerken kabarması ve soğurken inmesiyle üzerinde kendi kafasına göre çatlayarak desenler oluşturan şahane bir kabuk oluşuyor. Bu kabuğun üzerine biraz da pudra şekeri serpip, bir kaşık çırpılmış taze kremayı da koydunuz mu harika bir görüntü elde ediyorsunuz. Başka hiç bir şeye ihtiyacınız kalmıyor!  (Ne yazık ki ben bu sefer çırpılmış kremalı bir görüntü kaydedemedim, ama siz mutlaka dediğimi yapın) 
 20140629_002143

Malzemeler

 • 240 gr bitter kuvertür çikolata (veya az şekerli diğer bitter çikolata)
 • 6 iri yumurta, akları sarıları ayrılmış
 • 90 gr tereyağı (+kalıbı yağlamak için bir miktar daha)
 • 120 gr toz şeker, 1 fiske tuz
 • 1 paket vanilya (veya 1/2 tatlı kaşığı sıvı vanilya)
 • 1 çay kaşığı granül kahve
 • 1-2 çorba kaşığı bitter kakao (kalıp için)

Yöntem20140629_001658

 1. Fırın 160 dereceye ayarlanır. 23-24 cm çapındaki kelepçeli kalıbın kenarları ve tabanı yağlanır ve tabanı pişirme kağıdıyla kaplanır. Kalıbın içine bitter kakao serpilir ve her tarafına yayılır (bu işi yaparken kalıbı eviyenin üzerinde tutmakta fayda var!).
 2. Küçük parçalara bölünmüş olan çikolata tereyağıyla birlikte mikrodalganın en yüksek ayarında 30 saniyelik 2-3 aralıkla eritilir – her aralıkta kontrol edilir ve karıştırılır.  Sonra ılınmaya bırakılır.
 3. Ayrı bir kapta yumurta akları bir fiske tuzla mikserle çırpılır. Beyazlamaya başladıktan sonra toz şeker, bir yandan çırpmaya devam ederken, her seferinde 1 tatlı kaşığı kadar olacak şekilde azar azar ilave edilerek iyice katılaşıncaya dek çırpmaya devam edilir.
 4. Çikolata biraz ılınınca yumurta sarıları teker teker ilave edilip bir çırpma teliyle iyice karıştırılır. Granül kahve ve vanilya da çikolataya ilave edilir.
 5. Yumurta akı karışımının önce dörtte biri çikolataya eklenip silikon bir spatulayla alt üst ederek karıştırılır, sonra geri kalanı da eklenir. Hepsi alttan üste doğru karıştırılır. Burada önemli olan yumurta aklarıyla çikolatanın iyice harmanlanmasıdır. Ancak katı çırpılmış yumurta aklarının verdiği hacmi de kaybetmeden bu karıştırma işlemini hem hızlıca ve çok uzatmadan, hem de nazikçe yapmak gerekir.
 6. Karışım kalıba dökülür ve 45 dakika kadar pişirilir (turbo fırınlarda daha kısa süre).
 7. Piştikten sonra önce oda sıcaklığına gelmesi beklenir sonra mümkünse bir gece buzdolabında bekletilir. Pudra şekeri serperek, soğuk servis edilir.

 

Flourless Chocolate Cake


Chocolate lovers’ dream! A miraculous  soft, velvety smooth  chocolate flavor  that melts in your mouth! No one can claim it is low in calories but at least it’s a wonderful choice for those who must live on a gluten-free diet. Whether you serve it with coffee or tea or as dessert it is sure to capture everyone’s attention and create considerable amazement over the fact that it is absolutely flourless! What’s more is that you won’t need much to decorate this cake. It does its own trick while it bakes – reaching a high rise first and then deflating in the middle when cooling down, all in the aim to haphazardly create a lovely crust with beautiful cracks! All you need to do is to sprinkle it with a light dusting of confectioner’s sugar and add a good dollop of freshly whipped cream on top. Believe me, you need not do anything other than that! (Unfortunately I couldn’t get a shot with whipped cream this time, but you should definitely do as I say.)

20140629_002440Ingredients

 • 240 gr semi-sweet dark chocolate
 • 6 large eggs, separated
 • 90 gr butter (+ a little more to grease the pan)
 • 120 gr granulated sugar, plus a pinch of salt
 • 1 sachet of vanilla sugar (or ½ tsp vanilla extract)
 • ½ tsp instant coffee powder
 • 1-2 tbsp bitter cocoa (for the pan)
 • Confectioner’s sugar, to sprinkle on top

 

Method

 1. Preheat oven to 160oC. Grease a 23-24 cm round springform pan with a little knob of butter and line bottom with baking paper. Dust the pan with some cocoa, making sure to get the sides well-coated with cocoa (take care to do this above the sink!)
 2. Cut or break chocolate into small pieces and place in a microwave safe bowl with butter. Melt chocolate and butter with using 2-3 intervals of 30 seconds each at high power, checking and mixing the chocolate between each interval. Then leave aside to cool a little.
 3. In a separate large mixing bowl beat egg whites with a pinch salt until you start getting soft peaks. Then slowly start adding sugar approximately one teaspoon at a time, while you continue to beat the egg whites at high speed until you obtain stiff peaks.
 4. Then add egg yolks one by one to chocolate mixture, whisking well after each addition. Add instant coffe powder and vanilla and mix well.
 5. Now add one fourth of the egg whites into the chocolate and fold using a silicone spatula until well-blended. Then add the rest of the egg whites and fold into chocolate mixture. The main point here is to obtain a homogenous mixture, leaving no big clumps of egg white. But you have to work gently yet quickly when folding the egg whites into the chocolate because you do not want to lose the volume.
 6. Finally pour mixture  into springform pan and bake approximately 45 minutes (decrease baking time by about 10 minutes if using fan-forced oven).
 7. Cool to room temperature and refrigerate overnight if possible. Sprinkle with confectioner’s sugar and serve cold.

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

- Shopping List
x