Poşe Edilmiş Hindi Göğsü / Poached Turkey Breast

2016-05-11 19.22.23_wm

[For recipe in ENGLISH please scroll down the page]

Yine eski tarif defterimden çıkardığım, yıllar önce yabancı kaynaklı bir yemek programında izleyip hemen not aldığım ve ilk denemeden sonra vazgeçilmezlerim arasında yer alan nefis bir tarifim var sizler için. Aslında buna tariften ziyade bir pişirme tekniği dersek daha doğru olacak.  Hindi etinin pek çok kişi tarafından sevilmediğini, kuru ve yavan bulunduğunu bildiğim için bu reçeteyi özellikle hindi göğüs filetosu üzerinden vermeyi tercih ettim. Ancak hemen belirtmeliyim ki tavuk göğüs etiyle de pekâlâ aynı tarifi uygulayıp harika bir sonuç elde edebilirsiniz.

Aromatikler biraz da kişisel tercihlere veya elinizin altında bulunan malzemelerin hangileri olduğuna bağlı. Ancak bu reçetede benim için birkaç tanesi temel malzeme niteliğindedir. Tuz, soğan, sarmısak, defne yaprağı, tane karabiber, maydanoz ve limon. Sadece bu malzemeler bile pişirme suyunuzun ve dolayısıyla etinizin lezzet kazanması için yeterli olacaktır. Bu arada tuz miktarı gözünüze fazla gibi görünebilir ancak eti tüketirken üzerine ilave tuz serpmeyeceğinizi düşünerek miktarı azaltma yoluna gitmeyin derim.  Lezzeti zenginleştirmek için ilave ettiğim diğer ürünlere gelince, malzeme listesinde ‘limon’ dan sonra bu sefer kullandıklarımı sıraladım. Kısacası bunlar isteğe bağlıdır ve her seferinde değişik karışımlar deneyebilirsiniz. Dilediğiniz aromatik malzemelerle pişirme suyunun lezzetini kendi damak zevkinize göre uyarlayabilirsiniz. Mesela birer parça kök zencefil veya zerdeçal ya da portakal suyu ve kabuğu ilave etmeyi deneyebilirsiniz. Taze kekik veya birkaç adaçayı yaprağı ve tarhun otu da çok yakışacaktır.

Etin ‘poşe edilmesi’, çeşitli baharatlar ve aromatik malzemelerle lezzetlendirilmiş ve tam kaynama noktasında tutulan suyun içinde yavaş yavaş pişirilmesi esasına dayalıdır. Bu yöntemle pişirdiğiniz eti ince ince dilimleyip söğüş olarak ılık veya soğuk tüketebilir, tercihen ev yapımı ekmeklerinizle nefis sandviçler hazırlayabilir, hatta küp küp doğrayıp çay sofralarınızda ikram edeceğiniz tavuklu salatalarınıza da ekleyebilirsiniz. Şunu söylemeliyim ki poşe edilmiş hindi veya tavuk göğsü, özellikle diyet yapanların sağlıklı ve yağsız et tüketme ihtiyacını çok lezzetli bir şekilde karşılayacaktır. Öyleyse hadi buyrun birlikte yapalım…

 

Malzemeler

 • 1 bütün hindi göğüs filetosu (yaklaşık 800 gr, kemiksiz, derisiz)2016-05-12 11.29.52_wm
 • 1 çorba kaşığı kaya tuzu (veya deniz tuzu)
 • 1 orta boy kuru soğan, soyulup ortadan ikiye bölünmüş
 • 2-3 diş sarmısak, soyulup üzerlerine bıçakla çentik atılmış
 • 1 adet defne yaprağı
 • Birkaç sap maydanoz
 • ½ limonun suyu ve kabuğu
 • Birkaç dal taze biberiye
 • Birer tatlı kaşığı tane karabiber ve tane beyaz biber, varsa yeşil biber
 • Kereviz sapı (taze veya kurutulmuş)
 • Arnavut biberi (kurutulmuş)
2016-05-12 11.09.59_wm
Diyetteyken de biraz kendinizi şımartıp önce göz zevkinizi okşayacak şekilde şık sunumlar hazırlayabilirsiniz. Benim en sevdiğim diyet öğünlerimden biri; közlenmiş kırmızı biberli sos eşliğinde poşe edilmiş hindi, hindi suyunda karabuğday pilavı ve karışık mevsim salata!

Yöntem

 1. Etimizi pişirmeye başlamadan en az yarım saat önce buzdolabından çıkarıp oda 2016-05-12 11.29.03_wmsıcaklığında bekletelim.
 2. Pilav tenceresi gibi yayvan ve çok derin olmayan bir tencereye, limon suyu ve et hariç ama limonun kabuğunu dahil ederek  tüm aromatik malzemeleri koyalım ve üzerine tercihen içme suyu ekleyelim. Su miktarını tencere kenarından en az 2 parmak aşağıda kalacak şekilde ayarlayalım ki içine eti koyunca taşmasın. Limon suyunu ise daha sonra ilave etmek üzere bir kenarda bekletelim.
 3. Tencerenin kapağını kapatıp su kaynayana kadar yüksek ateşte tutalım. Kaynayınca ocağı kısık ateşe getirip ortalama 10-15 dakika kadar düşük ateşte suyun hafifçe kaynamaya devam etmesini sağlayalım. Bu ön kaynatma işlemi tüm aromatiklerin lezzetini harmanlanarak suya bırakmasını ve dolayısıyla etin içine iyi işlemesini sağlayacaktır.
 4. Bu sürenin sonunda etimizi suyun içine nazikçe bırakalım. Limon suyunu da şimdi ilave edelim. Bu noktada suyun kaynaması duracaktır. Tencerenin kapağını hafifçe aralık bırakarak yine çok düşük ateşte 20 dakika kendi halinde pişmeye bırakalım.2016-05-12 11.31.41_wm
 5. Bu sürenin sonunda iki kaşık veya spatula yardımıyla eti tersyüz edelim ve yaklaşık 15-20 dakika daha suyun kaynama noktasında kalmasını sağlayarak pişirmeye devam edelim.2016-05-12 11.33.32_wm
 6. Pişirme süresince  “poşe etme” tekniğini doğru uygulamak ve etimizin sert ve elastiki olmasını önlemek için suyun fokurdayarak kaynamamasına çok dikkat edelim! Gerekirse ocağı iyice kısalım veya tencerenin kapağını kaldıralım, üstü açık olarak pişirmeye devam edelim.2016-05-12 11.34.58_wm
 7. Toplam pişme süresinin sonunda eti çıkarıp bir kesme tahtasının üzerine alalım ve biraz ılınmaya bırakalım. Tencereden limon kabuğunu hemen çıkartalım veya pişirme suyunu bekletmeden ince bir süzgeçten geçirerek pilav veya çorbalarda kullanmak üzere bir kenarda saklayalım. Etimizi hava almayan cam bir kabın içerisinde buzdolabında 4-5 güne kadar saklayabiliriz. Pişirme suyundan da saklama kabına birkaç kaşık ilave etmek iyi olacaktır.2016-05-12 11.14.12_wm
 8. Bu et suyunu hemen kullanmayacaksanız temiz bir cam kavanozun içinde ılındıktan sonra buzdolabında 2-3 güne kadar saklayabilirsiniz. Bu suyu kullanarak hazırlayacağınız pilav veya çorbaya tuz eklemeden önce tadını kontrol etmeyi unutmayın!

Afiyet olsun!

 

 

2016-05-12 11.16.45_wm

Poached Turkey Breast

This is actually more of a cooking technique rather than a recipe in itself. It has become one of my staples over the years. I chose to emphasize the use of turkey meat instead of chicken because I believe turkey meat needs to be promoted a little bit more especially in my country. Most people do not enjoy it only because they do not know how to cook it! 

2016-05-12 11.46.02_wm
Dieting doesn’t mean food has to be dull or boring! You can have healthy, tasty and good-looking food all at the same time. Here’s one of my favorite diet lunches; poached turkey breast served with charred red pepper & garlic sauce with buckwheat pilaf cooked in poaching liquid, and tossed green salad.

I love to serve my poached turkey breast as a cold meat dish with steamed or sautéed vegetables. I also find it to be a perfect meat for homemade delicious sandwiches. And I find it particularly tasty, cut into cubes  and added to a salad with any form of creamy dressing! It is also one of my absolute best foods to have handy when I’m dieting.  I should also note that I always save the poaching liquid to cook some buckwheat, bulghur or rice pilaf or to make a nice clear soup with. Last but not least I should mention that basically I do only a few things differently than the original recipe the link to which you will find below. First of all, I let the water with the aromatics simmer for about 15 minutes before I place the meat into the pan. This allows all the ingredients to thoroughly release their flavors into the water. Also I use a pot or skillet with lid, which I leave slightly ajar during the cooking time, and I prolong the cooking time for turkey breast as compared to chicken breast. And of course you can always let your imagination and taste buds guide you to use various other aromatics. Ginger or turmeric, and maybe some orange rind and other herbs like sage or tarragon? You can just suit yourself… So then, shall we get on with it and cook some moist, tender and melt-in-your-mouth delicious turkey breast? : ) 

 

 

Ingredients

 • 1 whole turkey breast, about 800 gr or ca.1,75 pounds (boneless and skinless)
 • 1 tbsp rock salt or coarse sea salt2016-05-12 11.29.52_wm
 • 1 medium onion, peeled and halved
 • 2-3 cloves garlic
 • 1 bay leaf
 • A few sprigs of fresh parsley
 • Juice and rind of half a lemon
 • A few sprigs of fresh rosemary
 • Black and white peppercorns
 • Celery stalk
 • A few pieces of dried chili pepper pieces

Method

 1. Make sure to take your meat out of the fridge and let it rest at room temperature at least for half an hour before cooking.
 2. Place all ingredients except for the turkey breast and lemon juice into a large but not too deep pot or skillet with lid. The salt may seem a little too much for some people but keep in mind that you will not use any additional salt while serving this meat.
 3. Cover the aromatics with water, but leave some space for the volume of the meat. Cover pot with lid and bring the water to a boil over high heat.  Once it starts boiling lower heat and leave to gently simmer for about 15 minutes.
 4. At the end of 15 minutes gently place the meat into the water and add the lemon juice. This should stop the boiling, which is exactly what we want. Now place lid on but make sure to leave it slightly ajar. The cooking liquid should remain at a slow simmer stage and never go bubbling up!2016-05-12 11.31.41_wm
 5. Leave to cook for 20 minutes then flip over the meat and cook for a further 15 to 20 minutes. At the end of the cooking time take the meat out onto a cutting board and leave to cool a little before slicing it.2016-05-12 11.34.58_wm
 6. Strain the cooking liquid immediately and place about half a cup into a preferably glass container, in which you can keep your meat for up to 4-5 days in the refrigerator.
 7. Cut thin or thicker slices according to your preference and serve either warm or cold.

Bon Appétit!

2016-05-12 11.17.43_wm

(For original recipe in English please refer to Martha Stewart’s Basic Poached Chicken recipe.)

Comments (2)

 • Şahver tuncay

  Hımmm. ..denesem mi acabaaa…sevmezsem eşime ikram ederim ? neticede o hindiyi seviyo..hocam bu hindinin but etini fırın torbasinda baharatlarla pisiriyorum tandir gibi gibi oluyo nispeten tuketiyoruzda ama göğüs eti bi kuru bi sasi oluyor sormayın. .Sizin yöntem iyi olacak galiba bi deneyeyim ben ..? ellerinize sağlık??

  • İnci Berna Kalınyazgan

   Şahver Hanım, her zamanki gibi tatlı dilli yorumunuzla beni çok mutlu ettiniz. Hindi buduyla benim de özel bir tarifim var. Onu da ileride paylaşırım. Bu yöntemle, püf noktalarına uyduğunuz sürece gayet sulu ve leziz bir göğüs eti elde edersiniz, bundan emin olabilirsiniz. İsterseniz hindi yerine önce tavuk göğsüyle de deneyebilirsiniz 🙂 Sizin de şimdiden ellerinize sağlık. Sevgiler

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

- Shopping List
x