“Poughwatcha” – Parcels Stuffed with White Cheese / Melike’nin Poğaçası

 

2016-09-25-01-12-41_wm

[TÜRKÇE tarif sayfanın devamındadır] These little parcels stuffed with white cheese and sprinkled with nigella seeds are one of the most commonly made salty pastry treats in Turkish households. Most housewives don’t even require a precise recipe because they make this treat so often that they can almost whip this up blindfolded! Although a very common form of pastry, you may come across several different kinds of “poughwatchas” nonetheless. In any case, the dough will often be very similar but the filling may vary from minced meat to mashed potatoes. Broadly speaking, they do resemble empanadas, only we make them much smaller in size.

This recipe here is from a close friend of mine. She offered me some of these once when we had gathered after a long time of not seeing each other and I was just blown away with how good they were! Obviously I had tried many poughwatchas up until that day but these were simply THE BEST ONES ever!! 

So if the thought of the wonderful aroma of these parcels baking and the vision of biting into a salty and savory little parcel of perfectly baked flaky delicious pastry filled with partly melted cheese makes you sigh… then you should definitely give this recipe a try. 

 

Ingredients

(I use a cup that holds 250 ml of liquid)

 • 1 egg (+ one yolk for eggwash)
 • ¼ cup yoghurt (or sour cream)
 • ¼ cup olive oil
 • 125 gr butter (½ cup + 1 tbsp) softened at room temperature
 • ¼ tsp salt + pinch of sugar
 • 1 tsp baking powder
 • 1 tsp vinegar
 • 280 gr (about 2 cups) flour plus a couple of tbsps more as needed
 • 150 gr of white cheese (or feta cheese)
 • Nigella seeds and sesame seeds to sprinkle on top

Method

 1. Place the egg, yoghurt, olive oil, softened butter, salt, sugar, baking powder and vinegar in a large mixing bowl and beat lightly until all is well combined. (If you can’t wait for the butter to soften at room temperature just microwave on low for 15 to 30 seconds, repeat if needed). Add the flour gradually, starting with 1 ½ cups and blending it into the liquid mixture. Now continue with the remaining half cup of flour until you obtain a soft smooth dough, which should not be sticky. Depending on the size of your egg or differences in the type of flours used, you may need to use a little less or possibly just a little more flour than stated.
 2. When forming the dough it is important not to overwork it. You need only knead this dough until it comes together and forms a smooth but soft ball of dough. I prefer to prepare this kind of dough manually since this gives me full control of the process and I can feel the consistency of the dough with my hands. But you may go along with a stand mixer if you are accustomed to using one.
 3. Once ready, wrap dough with a large piece of plastic cling or place into a large ziplock bag and form into a disk. Leave to rest in the refrigerator overnight or at least 5 to 6 hours.
 4. The next day, take dough out and leave to rest for about 10-15 minutes at room temperature. Meanwhile grate the cheese or just crumble it up in a plate using a fork or with your fingertips. Make eggwash by whisking together 1 egg yolk, 1 teaspoon water plus 1 teaspoon olive oil and set aside. Line a tray with baking paper. Start heating your oven to 175 C (about 350 F). (Lower the temperature by about 10 to 15 degrees if using fan-forced oven.)
 5. Dust your counter with a little bit of flour and using a rolling pin, roll out the dough until it is almost 0,5 cm thin. Try not to use too much flour but lightly dust the surface of the dough to prevent it from sticking and breaking. Take a round cookie cutter of about 7-10 cm (about 3 to 4½ inches) in diameter and cut as many pieces as you can. Take a piece of dough and holding it in your palm, place about a half or one teaspoon full of cheese in the middle (depending on the size of cookie cutter you’re using). Now gently fold to form a crescent like shape and lightly press or pinch the edges together to seal the dough. You have to seal well to prevent any leakage of the cheese but also be gentle with the dough! Repeat until you use all the scrapings of dough after each turn.

  2016-09-25-01-08-55_wm
  Poughwatchas ready for the oven
 6. Place each parcel of dough on the tray leaving about 1-2 cm space in between. Then brush each one with eggwash and sprinkle with nigella seeds and sesame. You can use both or either one or opt for poppy seeds if you like. You can even leave them plain. This is totally up to you. But traditionally for Turks nigella seeds are a must on these cheese filled parcels. They add to the taste and aroma of this special treat.

  2016-09-25-01-09-57_wm
  After about 20 minutes in the oven, nicely baked and golden brown
 7. Bake for about 20-25 minutes or until golden brown. Adjust the baking time according to your oven. Leave to cool in the tray. Serve preferably with a freshly brewed cup of tea.

Bon Appétit!

2016-09-22-10-01-48_wm

Melike’nin Poğaçası

Biliyorum poğaça oldukça sıradan bir şey ve herhalde mutfağa az çok ilgisi olan herkesin de sıkça yaptığı hatta büyük ihtimalle herhangi bir tarife dahi başvurma gereği duymadan, ezbere yaptığı bir ürün. Ama ben öyle ezbere yapılan göz kararı, el yordamı tariflerden pek hoşlanmam. Çünkü o zaman işimiz biraz da şansa kalıyor. Oysa ben her seferinde yüksek oranda aynı standardı yakalamak isterim. Mesela bu leziz poğaçanın tadına bir kez varınca artık her seferinde aynı lezzeti, aynı kıvamı azami ölçüde yakalamak isterim 🙂  O nedenle başka kimselerin ilgisini çekmeyecek olsa bile kendim için bu tarifi de bloguma eklemem gerekiyordu.

2016-09-25-01-10-59_wmBurada paylaştığım birçok tarif gibi bunun da bir anısı var. 17 Kasım 2010 Çarşamba, Kurban Bayramının 2nci günüydü. En son bundan 3 yıl evvel, anneannesi Hikmet Teyzenin vefatı nedeniyle görüştüğüm sevgili arkadaşım Melike’yi görmeye gittim. Annesi Melek Teyze, rahmetli anneannemin tam karşı komşusudur! Apartmana girince bayağı duygulandım tabii… Çocukluğumun Türkiye’de geçen bölük pörçük anıları arasında Melike’yle ne günlerimiz geçti o apartmanda! O gece havanın da sevimsiz olması nedeniyle asıl niyetimiz olan dışarı çıkmaktan vazgeçip evde kalmaya karar verdik. Melikeyle köşedeki oturma odasında oturup geç saatlere kadar doya doya sohbet ettik – tıpkı yıllar önce yaptığımız gibi 🙂 Tabii  böyle hoş sohbetler çaysız olmaz! E çay da boş içilmez! İşte o gece çayın yanında Melike bana mini mini poğaçalar ikram etti. Bayıldım! Alt tarafı bir poğaça diyeceksiniz, neyine bayıldın bu kadar? Üstelik poğaçaya da özel bir düşkünlüğüm yoktur hatta aramam bile. Ama bu, bayılmayacak gibi değildi! Gevrek gevrek, kıyır kıyır lezzetli mi lezzetli bir hamur… Mmmmm… Tabii hemen bu işin sırrı öğrenilmeliydi! Derhal not defteri çıkartıldı ve Melike’nin poğaçasının reçetesi benzerlerinden onu ayıran minik püf noktalarıyla itinayla not alındı. Aslında bildiğimiz klasik poğaça hamuru. Fakat çok basit bir püf noktası var, onu da Melike’den öğrendim. Sanırım fark yaratan en önemli unsur da bu zaten. Hamuru 1 gece buzdolabında bekletiyoruz, ertesi gün açıp pişiriyoruz. Hadi bakalım bir de siz deneyin. Belki sizin de vazgeçilmez poğaça tarifiniz olur, günün birinde eski bir dostla sohbetinize eşlik eder, kim bilir?

 

Malzemeler

 • 1 küçük boy yumurta (+ üstüne sürmek için 1 yumurta sarısı)2016-04-15-11-00-04_wm
 • ½ çay bardağı yoğurt
 • ½ çay bardağı zeytinyağı
 • 125 gr tereyağı (mikrodalgada hafif yumuşatılmış)
 • 1 çay kaşığı tuz + 1 fiske toz şeker
 • 1 tatlı kaşığı kabartma tozu
 • 1 tatlı kaşığı sirke
 • 280 gr kadar un (yaklaşık 2 ½ su bardağı kadar)
 • 150 gr kadar beyaz peynir
 • Susam, çörekotu

(Kullandığım çay bardağı 100 ml sıvı hacmi olan çay bardağı; su bardağı ise 200 ml sıvı hacmi olan standart bardaktır.)

Yöntem

 1. Un hariç tüm malzeme derin bir kapta karıştırılır. Önce 2 bardak kadar un eklenir ve karıştırılır. Kalan un, ele yapışmayan yumuşak bir hamur elde edinceye kadar kontrollü şekilde ilave edilir. Hamur streç folyo veya buzdolabı poşetine sarılıp 1 gece (veya en azından 5-6 saat) buzdolabında bekletilir.
 2. Ertesi sabah hafif unlanmış tezgâhta hamur merdaneyle yaklaşık 0,5 cm kalınlığında açılıp uygun bir kalıp veya bardakla yuvarlak şekilde kesilir. İçlerine birer tatlı kaşığı kadar ufalanmış beyaz peynir veya arzu edilen harç doldurulup pişirme kağıdı döşenmiş fırın tepsisine yerleştirilir. (Not: Ben genelde poğaçaları küçük sevdiğim için 7 cm çapındaki yuvarlak kenarı tırtıklı kurabiye kalıbıyla kesiyorum. Bu şekilde ortalama 38 adet poğaça elde ediyorum. Daha büyük kalıpla keserseniz adet sayısı azalacaktır. Dilerseniz iki katı fazla kullanarak iki tepsi daha iri boy poğaça da hazırlayabilirsiniz.)
 3. 1 adet yumurta sarısı 1 tatlı kaşığı sütle çırpılır ve fırçayla üzerlerine sürülür. Arzuya göre çörekotu, susam serpiştirilir. Önceden ısıtılmış 175 C fırında yaklaşık 20-25 dakika veya üzerleri kızarıncaya dek pişirilir.

Afiyet Olsun!

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

- Shopping List
x