Glutensiz Çikolatalı Chialı Kek / Glutenfree Chocolate Chia Cake

2015-08-23 19.03.30_wm

[For recipe in ENGLISH please scroll down the page]

Chia tohumu son zamanlarda giderek artan bir popülariteye sahip, mutlaka bir yerlerden adını duymuş veya görmüşsünüzdür. Birçoğumuz için yeni bir ürün olsa da aslında oldukça eski, 14. ve 16. yüzyıllar arasında yaşamış olan Aztek’lerden günümüze kadar gelmiş bir “süper gıda.” Chia, pek çok faydasının yanı sıra kalsiyum ve omega 3 bakımından zengin ve aynı zamanda glutensiz bir tohumdur. “Chia puding”i duymuş olabilirsiniz. Chia’nın kendisi tamamen tatsız ve kokusuz olmasına rağmen ne yazık ki herkes puding formunda tüketmekten hoşlanmayabiliyor.  Peki o zaman gelin bir de bu tohumla minik bir kek yapalım!  Üstelik glutensiz olsun! Hem de çikolatalı olsun! Yetmedi, bir de kısa sürede çabucak hazırlanabilir olsun! 🙂

Malzemeler

 • 2 orta boy yumurta
 • 1 çay bardağı (80- 100 gr) toz veya esmer şeker
 • 1 tatlı kaşığı vanilya
 • 1 fiske tuz
 • 1 tatlı kaşığı instant kahve granülü (isteğe bağlı)
 • 60 gr tereyağı
 • 80 gr (bir paket) bitter çikolata (*)
 • 1 çay bardağı (40 gr) badem veya fındık tozu
 • 1 çay bardağı (80 gr) öğütülmüş chia tohumu
 • 2 tatlı kaşığı pudra şekeri, üstüne serpmek için (isteğe bağlı)

(*) Bu tarif için Torku markanın %60 kakaolu bitter çikolatasını kullandım.

Püf Noktaları

 • İnstant kahve granülü isteğe bağlıdır. Eklenmesinin sebebi çikolata tadını daha da çok ortaya çıkarmasıdır.
 • Bu kekte kakao oranı en az %60 olan bir bitter çikolata kullanılmasını tavsiye ediyorum.
 • Badem veya fındığı toz halinde bulamazsanız, tuzsuz ve iç kabuğu soyulmuş olarak satın aldığınız badem veya fındıkları rondo veya robotta çekip incelterek kullanabilirsiniz.
 • Chia tohumunu inceltmek için varsa elektrikli kahve öğütücüsü kullanılması en iyi sonucu verecektir. Böyle bir aletiniz yoksa robot veya rondodan faydalanabilirsiniz.

Yöntem

 1. 20×20 cm’lik brownie kalıbı azıcık sıvıyağıyla yağlanır ve pişirme kağıdı döşenir. Fırın 200 C’ye ayarlanır (fırınların pişirme ayarları fark edebildiğinden 180 C de olabilir).
 2. Tereyağı ve parçalara bölünmüş çikolata kaynatmadan eritilir (Ben bu iş için mikrodalgayı kullanıyorum. Max güç ayarında 50 saniye yeterli oluyor). Mikrodalganız yoksa benmari usulü (altta kaynama noktasında su bulunan bir tencerenin üzerine koyduğunuz cam bir kasede) de bu işlemi yapabilirsiniz.
 3. Eriyince granül kahve eklenir ve birbirine yedirmek için karıştırılır, bir kenarda ılınmaya bırakılır.
 4. Oda sıcaklığındaki yumurtalar şeker ve vanilya ile rengi iyice soluklaşana kadar mikserle, yaklaşık 4-5 dakika çırpılır. İçine erimiş tereyağı-çikolata karışımı eklenip kısaca karıştırılır. Ardından badem veya fındık tozu eklenip bir spatula veya kaşıkla karıştırılır. Son olarak da chia tozu eklenip karıştırılır.
 5. Karışım kalıba boşaltılır ve önceden ısınmış fırında 15-20 dk kadar pişirilir. Fırından çıkartılıp biraz ılındığında daha yapışkan bir doku arzu ediliyorsa buzdolabına konularak daha hızlı soğuması sağlanır.
 6. Soğuduktan sonra 16 minik kare elde edecek şekilde kesilir. İsteğe bağlı olarak üzerine pudra şekeri serpiştirilir. Çırpılmış krema veya dondurma ve mevsim meyveleriyle servis edilir.

Afiyet Olsun!

2015-08-25 02.14.14_wm

 

Glutenfree Chocolate Chia Cake

Are you bored of consuming chia in the form of pudding?  Or maybe you would like to make a change and try something different using chia? Why not give this cake a try? It’s simple and quick and relatively healthy for a snack. And once you’ve tried it you may find yourself making it over and over again even if you have no dietary restrictions regarding gluten! A couple of squares of this little cake will make you feel full and satisfied as opposed to many other cakes. But of course, you’ll never know until you’ve tried 😉

Ingredients

 • 2 medium eggs
 • 1 dl* (ca.90 gr) granulated sugar or brown sugar (a scant ½ cup)
 • 1 tsp vanilla
 • pinch of salt
 • 1 tsp instant coffee powder (optional)
 • 60 gr butter (about 4 tbsp)
 • 80 gr bitter chocolate (about 2.8 ounces)
 • 1 dl (40 gr) finely ground almonds or hazelnuts
 • 1 dl (about 80 gr) chia seeds
 • Confectioner’s sugar to sift on top

 

Tip To measure almond meal and chia seeds use your standard 1/2 cup measuring cup but the reduce the ingredients by about 1 tablespoon from each. (*1 deciliter  is a measuring cup that holds 100 ml in liquid volume. It is the typical measurement used in Sweden.)

Method

 1. Grease and line with baking paper a brownie pan of 20×20 cm (ca. 7 ½ inch square). Heat oven to 180-200 C (350 – 390 F) depending on the force of your oven.
 2. Use a coffee grinder to grind the chia in 2 or 3 parts and set aside. If you don’t have a coffee grinder place chia seeds in a bowl and cover with water, soak for about 15 minutes and use as such. This method actually provides more moisture to the cake.
 3. Cut chocolate into small pieces and place in a heat-proof bowl with the butter. Microwave on high for 50 seconds, let stand for a couple of minutes and mix until smooth OR melt over a double boiler if you’re not accustomed to using the microwave. Once melted, add the coffee powder, blend and set aside.
 4. Beat eggs with sugar and vanilla until pale (ribbon stage). Add the melted chocolate mixture and beat on low until well incorporated. If using chia seeds soaked in water add them now and briefly beat on low speed. Now add the almond meal (or hazelnut meal) and gently fold into the mixture and finally add the ground chia seeds, incorporate until all ingredients are well blended but do not overmix.
 5. Pour mixture into prepared pan, bake for 15-20 minutes on second rack from bottom. Once baked, leave in pan to cool thoroughly. Dust with confectioner’s sugar and cut into 16 equal sized little squares. Keeps for up to 5-6 days in an airtight container.

Bon Appétit!

Comments (2)

 • Gökhan

  Chia tohumunu ben yıllardır tüketiyorum ama söylemiş olduğunuz gibi chia tohumu şu son senelerde yeni yeni hak ettiği değeri buluyor ülkemizde fakat hallen nasıl tüketileceğini pek bilen yok siz chialı kek tarifini yazmışsınız ve gerçektende yapımı güzel anlatımınızla kolay kılmışsınız bende bu tarifi bilmiyordum sayenizde öğrenmiş olacağım. Aslında bir çok tüketim şekli var ama maalesef türkçe içeriklerde bu pek mevcut değil. Aslında bu eksikliğin olma sebebi bir çok insanımızın chia tohumunun faydaları hakkında pek bilgisinin olmayışındandır. Ben o gün incelerken güzel anlatımlı bir içerik görmüştüm sizinle hemen paylaşıyorum bu içerik chia tohumu hakkında bilgi edinmek isteyenlere gelsin: http://www.faydalari.com/chia-tohumu-faydalari/

  • İnci Berna Kalınyazgan

   Merhaba Gökhan bey, evet maalesef bazı ürünler birtakım medyatik kişiler tarafından lanse edilene kadar tanınmıyor veya hak ettiği ilgiyi görmüyor. Bu kek tarifinde öğüterek chia tohumunu kullanmamın asıl sebebi ise çok popüler olan chia puding formunun dışında bambaşka şekilde tüketilebileceğini de göstermekti. Zira en popüler tüketim formu olmasına rağmen ne yazık ki puding formunu birçok kimsenin hiç de tercih etmediğine tanık oluyorum. Verdiğiniz linkteki bilgilere hemen bakacağım. Benimle ve okurlarımla paylaştığınız için ve güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Afiyetle kalın…

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

- Shopping List
x