Pratik Şekerli Kondanse Süt / Quick & Easy Sweetened Condensed Milk

2016-01-08 15.58.09_wm

[For ENGLISH text and link to recipe please scroll down the page]

Yabancı tariflerde kullanılan “sweetened condensed milk” (tatlandırılmış yoğunlaştırılmış süt) diye bir süt ürünü var, ülkemizde her nedense üretilmiyor.  Süt tadının yoğun olarak hissedildiği tatlı mı tatlı koyu boza kıvamında ve bazı tariflerin olmazsa olmazı bir ürün. Özetle, sütün suyu belirli bir oranda uçurularak, yani sütün yoğunlaştırılarak daha konsantre bir hale getirilmesi ve ortalama kendi ağırlığı kadar şeker eklenmesiyle elde ediliyor. Biliyorum böyle anlatınca çoğunuzun aklına süt reçeli (“dulche de leche”) gelecek ama burada sözünü ettiğim ürün süt reçeli değil. Önce şu şekerli kondanse sütü pratik bir şekilde elde edelim de reçelini de nasıl elde edeceğimizle başka zaman ilgileniriz.

Bu reçetenin nasıl’ını niçin’ini uzun uzun irdeleyip  gerekli gereksiz bilgilerle sizleri sıkmak istemiyorum. Ancak yine de makul düzeyde merakı gidermek için olayın mantığını özetlemeye çalışacak olursam: Süttozu sütün yağının da tamamen alınarak kuru toz haline getirilmiş formudur (lütfen DİKKAT! Kahve kreması veya beyazlatıcısı adıyla satılan ürünlerden söz etmiyorum.) Demek ki belirli miktardaki süttozuna ekleyeceğimiz suyun oranına göre farklı konsantrasyonlarda süt elde edebiliriz. O zaman ocak başında 1,5-2 saat tıngır tıngır sütü kaynatacağımıza, tozunu daha az suyla sulandırır bir de şekerini eklersek kısa yoldan “tatlandırılmış yoğun(laştırılmış) süt” elde edebiliriz.  Yalnız süttozu üretilirken yağı tamamen alındığı için lezzet kaybına uğramaması açısından bir miktar da tereyağı ilave etmemiz gerekecek. İşte olayın mantığı bu kadar basit! Zamanın en değerli kaynak haline geldiği hızlı bir çağda yaşıyoruz.  Hızlı ve pratik bir çözümü varsa, aynı işi görecek olan bir ürün için neden daha fazla zaman harcayıp uğraşalım ki?

2016-01-07 11.38.52_wmFotoğraflardan da anlaşılacağı gibi, ben birçok markette kolaylıkla bulunan Pınar markanın süttozunu kullanıyorum. Satış fiyatı yaklaşık 6 TL civarında olan 200 gr’lik bir paket süttozundan her biri yaklaşık 380 gr’lık 2 kavanoz kondanse süt elde ediliyor. İşin mali boyutunu da değerlendirecek olursak ithal bir ürün olan ve ne yazık ki her zaman marketlerde kolayca bulunamayan hazır kondanse sütlerin aynı ağırlıktaki bir konserve kutusunun ortalama 11-12 TL gibi bir fiyattan satıldığını düşünürsek, evde kendi kondanse sütümüzü hazırlamak her halükarda daha ekonomik bir seçenektir. Bu arada kahve beyazlatıcılarla karıştırılarak sağlıksız olduğu zannedilen Pınar marka süttozu hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yabancı sayfalarda burada verdiğime benzer reçetelere bolca rastlayabileceğiniz gibi Instagram arkadaşlarımdan eski blog yazarı sevgili Aslı hanım da benzer bir metotla bu ürünü nasıl evde hazırlayabileceğinizi anlatmış. Aslı hanımın reçetesine de bakmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Yok ben süttozu kullanmam, geleneksel yöntemle sütü kendim yoğunlaştırarak hazırlamak isterim derseniz de buraya tıklayıp Cenk Sönmezsoy’un reçetesine göz atabilirsiniz.

Son olarak, benim gibi çok meraklıysanız ve kondanse süt hakkında daha bilimsel bilgilere ulaşmak isterseniz bu konuyu araştırırken bulup okuduğum bir yazıya da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Burada aktardığım reçete, çeşitli kaynaklardan araştırıldıktan sonra ehow.com sitesinde “How to make sweetened condensed milk in Three Easy Steps…” başlıklı yazıdan faydalanarak uyarlanmıştır.

 

Malzemeler

 • 1+ 1/4 su bardağı (100 gr) süt tozu20150623_233654_wm
 • 1 su bardağı (170 gr) toz şeker
 • 55 gr oda sıcaklığında yumuşamış tereyağı
 • 1 çay bardağından 1 parmak eksik (80 ml) kaynar su

 

(Bu tarifte, sıvı hacmi 200 ml olan “sana bardağı” tabir edilen bardak kullanılmıştır. Mutfak teraziniz varsa malzemelerinizi net olarak tartarak kullanmanızı öneririm.)

Başlamadan önce minik bir ipucu veya önerim olacak. Bu reçetede kullanacağınız toz şekeri rondodan geçirerek inceltmenizi öneriyorum. Bu şart mı? Hayır değil ancak farklı şeker markalarına göre kullandığımız toz şekerlerin granül boyutları farklı olabiliyor. Bu sadece pütürsüz bir kondanse süt için minik bir önlem. Bir diğer yöntem ise, su ve şekeri küçük bir tencerede karıştırıp şeker granülleri tamamen eriyinceye kadar hafif ateşte karıştırarak koyu bir şurup elde etmektir. Ancak bu yöntemi tercih ederseniz şurubunuzu önceden hazırlayıp ılınmasını beklemeniz gerekecektir. Ben daha hızlı olan ilk yöntemi tercih ediyorum.

Blender kullanıyorsak, önce süttozu ve şeker blender haznesine konulur. Üzerine kaynar su ve yumuşamış tereyağı eklenir ve homojen bir karışım elde edinceye kadar makine çalıştırılır. Arada blender’ı durdurup bir spatulayla dibini sıyırmak gerekebilir.

El mikseri kullanıyorsak süttozu ve şeker derince bir kaba konulur. Üzerine azar azar kaynar su ekleyerek düşük ayarda çırpılır. Son olarak tereyağı eritilir ve hemen karışıma eklenir.2016-01-08 16.01.15_wm

El mikseri kullanıyorsak homojen ve pütürsüz bir kıvam elde etmek için çırpma süresi blender’a göre biraz daha uzun olabilir.

Elde ettiğiniz şekerli kondanse süt ürününü sıkıca kapattığınız (temiz ve iyi kurutulmuş) cam bir kavanoza koyup buzdolabında 1-2 haftaya kadar saklayabilirsiniz. Yapışkanlı  minik not kağıtlarına ürünü hazırladığınız tarihi yazıp kavanoza yapıştırmak bu durumda iyi fikir olacaktır.2016-01-08 15.59.49_wm

Bu ürün soğukta ve bekledikçe bir miktar daha katılaşacağı için kullanmadan önce bir süre oda sıcaklığında bekletmekte fayda vardır.

2016-01-08 15.58.09_wm

Quick & Easy Sweetened Condensed Milk

For some reason sweetened condensed milk is not produced in Turkey. It is possible to find imported brands in some big warehouses or gross markets but sometimes they run out of their stocks. Well, I’m not going to wait until this product is back in stock to make my No-Bake Cheesecake or my Ginger Pumpkin Tart for example! I honestly don’t have that kind of patience. Plus, if I’m having difficulty in finding this product, most of my readers and followers will certainly be confronted with the same obstacle too! So I had to find a way to ‘make my own’ 🙂

The reasoning behind it is quite simple. Instead of waiting for milk to simmer down slowly and become condensed, you just use powdered milk or dry milk instead and sugar. You also need to add some butter since dry milk is a nonfat product.

You can find several recipes for this genius idea. If you want to check out the one I used and adapted for my Turkish followers just click  here  to get this simple recipe.

Comments (7)

 • Gülsüm Özbek

  Merhaba İnci Hanım.. Tarifi hayranlıkla okudum. Bir de nerelerde kullanıldığını yazarsanız çok sevinirim. Ankara’dan selamlar Gülsüm

  • İnci Berna Kalınyazgan

   Sevgili Gülsüm Hanım merhaba, bu kondanse süt ürünü bana blogumdaki “Pişmeyen Cheesecake” ve “Zencefilli Balkabaklı Tart” tariflerimde lazım oluyor ve her zaman her yerde bulunamayan bir ürün olması ise canımı sıkıyordu. Balkabaklı Tart için krema ve şeker ile bir çözüm üretmiştim ama bu ürünle yapılırsa kesinlikle daha da iyi sonuç alınıyor (bununla ilgili söz konusu tarifte ufak bir güncelleme yapacağım). Bunların dışında ise kondanse süt dondurma, mousse (mus) tarzı tatlılar, dolgulu çikolatalarda ve genel olarak pastacılıkta çeşitli şekillerde kullanılıyor. Ayrıca bizde meşhur olan Balkanlara ait Trileçe’nin Güney Amerikalı kuzeni Tres Leches kekinde de mutlaka kondanse süt kullanılır. Bunların hiçbiri olmasa bile kahveye eklemek için dahi (hem süt hem de şekeri aynı anda eklemiş oluyorsunuz 😉 ) çok işe yarayan ve ‘kahve beyazlatıcısı’ adıyla satılan üründen çok daha lezzetli bir alternatiftir. Ayrıca bizde süt reçeli olarak ünlenen ‘karamelize yoğunlaştırılmış süt’ yapımında da bence bir kısayol sağlıyor zira sıkıca kapatılmış bir kavanoz içinde 1-2 saat boyunca ısıya maruz bırakıldığında rengi koyulup karamelleşiyor, ve yaygın adıyla ‘süt reçeli’ denilen ürüne dönüşüyor. O haliyle ise isterseniz kek, kurabiye veya pastalarınızda da bir nevi karamel niyetine kullanabilir veya dondurmalı tatlılarınızın üzerine sos olarak dökebilirsiniz. Yorumlarınız ve faydalı sorularınız için çok teşekkür ederim. Sevgiyle…

 • Müjgan Yurtseven

  İnciciğim uzun araştırmalar yapıp verdiğin bir çok faydalı bilgi ve leziz tariflerini hayranlıkla takip ediyorum, titizlikle verdiğin ölçülerle yaptığım herşey çok başarılı oluyor. Ellerine emeğine sağlık arkadaşım:) Kondanse süt tarifin en kısa zamanda denenecek! Sevgiler…

 • ilknur

  Çok detaylı açıklamişsıniz ellerinize emeğinize sağlık 🙂

  • İnci Berna Kalınyazgan

   Teşekkür ederim İlknur Hanım 🙂 Birilerinin işine yarıyorsa ne mutlu bana!

 • Hafize cerci

  Merhaba inci hanım emeklerinize sağlık harika anlatmissiniz teşekkür ederim çok çok kendi adıma ….Böyle güvenilir güzel kaynaklar bulmak çok zor ❤️ yoğunlaştırilmis sütü kaynatarak süt reçeli elde ettim doku ve kıvam olarak harika oldu ?? fakat lezzet olarak süt tozunun kendine has bi kokusu var o yüzden tam istediğim lezzeti yakalayamadım acaba sizde de oldu mu bu koku ben onu merak ettim bı sormak istedim ❤️ belki ben biraz kokuya karşı hassasim o yüzden bana garip geniş olabilir ? sevgiler çok teşekkürler ?

  • İnci Berna Kalınyazgan

   Merhaba Hafize hanım, süt tozunun kendine has bir kokusu var haklısınız. Bu tarifi pratik şekilde geliştirmemdeki esas amaç süt reçeli olarak değil de doğrudan şekerli kondanse süt gerektiren bazı tariflerde kullanmaktı. Nitekim o bakımdan çok işe yarıyor. Bu tarifle hazırladığım kondanse sütten reçel elde etmeyi bir kez ben de denedim ve yorumunuzda size hak veriyorum. Hele ki kokulara hassas olan kişiler için dediğiniz gibi farklı bir tat ve koku geliyor olabilir. Belki de süt reçelini geleneksel şekilde taze sütü kaynatarak yapmak ve bu ürünü lazım olduğu tariflerde bir malzeme olarak kullanmak en doğrusu olacaktır. Yorumunuz için teşekkürler, sevgiler

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

- Shopping List
x