Fındıklı ve Armutlu Sihirli Kekim / Hazelnut & Pear Magic Cake

[For recipe in ENGLISH scroll down the page]

Sihirli deyince sakın yanlış anlaşılmasın! Sosyal medyadan takip ettiğim yemek hesaplarında gördüğüm ‘sihirli kek’ adıyla anılan bir kek var, bakın bu o değil baştan söyleyeyim. Bu benim başka bir tarifimden yola çıkarak ve ‘acaba böyle bir şey denesem nasıl olur?’ düşüncesiyle oluşturduğum kendi tariflerimden biri.  Sihirli oluşu ise tamamen şekersiz, unsuz ve yağsız oluşundan kaynaklanıyor. Ama tüm bu malzemelerin yokluğuna inat o yumuşacık, hafif nemli ve çok lezzetli dokusuyla hepinize göz kırpıyor 😉

Bu reçeteyi 2014 sonbaharında oluşturmuş ancak şimdiye dek paylaşmamıştım. Bazı şeyler için belki de acele etmeyip doğru zamanı beklemek daha iyi oluyor. Lafı fazla uzatmayacağım çünkü reçeteyi merak ettiğinizi biliyorum.

Bu tarifimi, bazı sağlık sorunları nedeniyle özel beslenme diyetlerine sıkı sıkıya uyması gereken her yaştan dostlarıma armağan ediyorum. Eh tabii bu arada kilo sorunu olan veya formuna dikkat edenler, spor yapanlar da faydalanabilir 😀

 

Malzemeler

(200 ml sıvı hacmi olan su bardağı ile)2015-12-21 14.55.37_wm

 • ¾ su bardağı armut püresi (*)
 • 5 adet orta boy yumurta, akları ayrılmış
 • ½ su bardağı keçiboynuzu pekmezi (veya dut pekmezi)
 • 165 gr kabuksuz ve tuzsuz fındık (yaklaşık 1,5 su bardağı)
 • 2-3 çorba kaşığı keçiboynuzu unu (veya bitter kakao)

Yöntem

(*) Önce armut püresi hazırlanır çünkü kek harcında kullanmadan soğuması gerekir. Bunun için 3-4 adet Santa Maria armut yıkanıp soyulur ve çekirdekleri çıkarıldıktan sonra küp küp doğranır. Bir tencereye konulup içerisine ½ tatlı kaşığı toz zencefil ve 1 çay kaşığı tarçın eklenir. Orta ateşte kaynamaya getirilir sonra altı kısılır. Armutlar çok kuru gibi görünürse azıcık sıcak su ilave edilir. Pişme süresi armutların olgunluğuna bağlı olarak 15 dakika ila yarım saat arasında değişebilir. Zaman zaman tencerenin dibi tutabileceği için karıştırmak gerekir. Çok su bırakırsa sonlara doğru kapağı açık olarak bir süre daha karıştırarak pişirilir. Arzu edilirse kısaca el blenderıyla pütürsüz bir püre haline getirilir. Yayvan bir tabağa aktararak soğumaya bırakılır.

 1. Fırın 170 C’ye ısıtılır. 22×22 cm kare brownie kalıbı veya 22-24 cm çapında kelepçeli kalıp yağlanır ve pişirme kağıdıyla kaplanır. Kağıdın kekten kolayca ayrılması için kağıdın üstünü de hafifçe yağlamakta fayda vardır.
 2. Yumurta aklarına bir fiske tuz eklenir (elinizin altında varsa 1 çay kaşığı krem tartar veya birkaç damla limon suyu da ekleyebilirsiniz) ve mikserle önce düşük sonra yüksek devirde katı kar haline gelene dek çırpılır.
 3. Ayrı bir kapta yumurta sarıları mikserle rengi soluklaşana kadar (mayonez kıvamına yakın bir kıvama gelinceye dek) çırpılır. Keçiboynuzu unu veya kakao eleyerek ilave edilir ve karıştırılır. Sonra pekmez ve ılınmış olan armut püresi ilave edilir.
 4. Şimdi de bu karışıma fındık tozu ilave edilir ve spatulayla alttan üste doğru sıyırarak karıştırılır. Fındık tozunu hazır almak yerine robotta kendiniz çekebilirsiniz. Fındıklar tuzsuz kavrulmuş olmalıdır. Arzu ederseniz daha da güzel bir lezzet vermeleri için tavada veya fırında fazladan biraz daha kavurabilir ve o şekilde de kullanabilirsiniz ancak robotta öğütmeden önce fındıkların iyice soğumasını beklemek gerekir.
 5. Son olarak yumurta akları 3 partide ve her seferinde hızlıca alttan üste doğru yedirerek bu karışıma eklenir. Bu aşamada elinizi çabuk tutmak ama karıştırma işlemini nazikçe yapmak çok önemlidir. Pandispanya yapımına aşina olanlar için bu, tanıdık bir işlemdir.
 6. Kek harcı hazırlanan kalıba boşaltılır ve fırının alttan ikinci rafına yerleştirilir. 35-40 dakika pişirilir. Pişme süresinin yarısında kontrol edilir zira üst kısmı çok çabuk piştiği için pişirme kağıdı veya fırına girmeye uygun silikon kapakla örtülmesi gerekebilir. Kürdan testiyle pişip pişmediği kontrol edilir. Ilındıktan sonra dilimlenerek taze meyvelerle veya çırpılmış taze krema ya da (izin varsa) bir top vanilyalı dondurmayla servis edilir.

Taze meyve püresi içerdiği için artan kekin soğuk yerde muhafaza edilmesi gerekir.

Afiyet olsun!

2015-12-21 14.54.06_wm

Hazelnut & Pear Magic Cake

First of all to avoid any misunderstandings I must say that this is not the ‘magic cake,’ which you may have seen or heard of over the social media or in other food blogs. This is a totally different magic cake that I composed a little over a year ago and have refrained from sharing until now. Well, there’s always a right time for some things, isn’t there?

The magic of this cake relies on the fact that it contains no sugar, no fat and no flour at all! Yet against all odds here it is and I can guarantee that you will be eating cake if you try this recipe. Ok, I don’t want to blabber about it because I know you are anxious to get rolling with the recipe so here it comes…

This recipe is dedicated to all those people and children out there who have to live on restricted diets due to a number of health problems. 

 

Ingredients

(1 cup = 250 ml)

 • ½ cup of pear purée (*)
 • 5 medium eggs, separated
 • 1/3 cup carob molasses (or mulberry molasses)
 • 1½ cups husked hazelnuts (without skin & unsalted)
 • 2-3 tbsp carob flour (or good quality dark cocoa)

 

(*) You should make the pear purée beforehand since it will have to cool down before using it in cake batter. So wash, peel and pit about 3-4 santa maria pears. Cut into cubes, place in a pan, add 1/2 tsp ground ginger & 1/4 tsp cinnamon. Place pan over medium-high heat. If the pears seem to dry add just a little bit of water. When pears starts cooking lower heat and cover. Cook until pears become tender and fall apart at the touch of a  fork or spoon. Check in between cuz if there’s too much liquid, take lid off and continue cooking. Depending on the ripeness of the pears this will take from 15 mns to half an hour. You have to mix quite often because it will stick a little to the bottom. Once ready pour into shallow dish and leave to cool.

Method

 1. Before starting, lightly grease and line a brownie tray (about 22×22 cm square) or 22-24 cm round springform with baking paper. And preheat your oven to 170 C (340 F).
 2. Place egg whites in large bowl, add pinch of salt (you can also add ¼ tsp cream of tartar or a few drops of lemon juice) and beat with electric mixer until you get stiff peaks. Set aside.
 3. Place egg yolks in another larger bowl, and beat with electric mixer until color starts to become a little paler. Then add carob flour or cocoa powder and continue beating until mixture becomes thicker. Now add molasses and pear purée and beat shortly.
 4. Place hazelnuts in food processor and pulse until you obtain finely ground hazelnuts. It doesn’t have to be too fine like powder. On the contrary just a little graininess is better (for my taste). If you have time or patience you can toast your hazelnuts in a skillet over medium heat to give them a nuttier flavor. But you will have to let them cool well before you pulse them!
 5. Now add ground hazelnuts to egg yolk mixture and blend well.
 6. Add egg whites in 3 parts, folding gently into egg yolk mixture after each addition. You must use a silicone spatula here! You have to work quickly but gently in order to incorporate the ingredients but careful to not overmix!
 7. Pour mixture into baking tray and place in lower rack of preheated oven. Total baking time will be about 35-40 minutes (might vary a bit according to your oven). But you will need to check after half the time has elapsed because the top may need to be covered with a piece of baking paper or a heatproof silicone lid (if available).
 8. Before taking the cake out insert a toothpick just to make sure. And then leave the cake in the pan to cool.

Serve with fresh fruits a little dollop of whipped cream or a scoop of vanilla ice cream (if these are allowed). Store remaining cake in a cold spot or in the refrigerator since it contains fruit purée.

Bon Appétit!

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

- Shopping List
x