FIRINDA PARMAK BALKABAK / PUMPKIN OVEN FRIES

2015-11-28 17.40.50_wm[For ENGLISH scroll down the page]

Balkabak mevsimi tam gaz devam ederken eğer siz de bu çok faydalı ve bence son derece lezzetli meyveyi tatlı olarak tüketmekten sıkıldıysanız veya benim kızım gibi tatlısını zaten sevmiyorsanız, gelin şu balkabağına bir şans daha verin. Onu bir de tuzlayıp, baharatlayıp fırına atıverin! Bakın bakalım nasıl da değişime uğruyor ve bambaşka bir lezzetle damağınızı okşuyor 🙂

Geçen sene bu zamanlar Instagram hesabımdan paylaştığım ve o sırada bloguma tarifini yazmaya bile gerek duymadığım,  “Fırında Parmak Balkabak” olarak adlandırmaktan keyif aldığım bu atıştırmalık veya garnitür döndü dolaştı en sevilen tariflerimden biri oldu! Yeni lezzetlere açık ve bana güvenen arkadaşlarım başlangıçta aykırı gibi görünen bu acayip fikirlerimi deniyorlar ve bana o kadar güzel geribildirimlerle dönüyorlar ki, mutlu olmamak mümkün değil! Hal böyle olunca, bizim evde çok sevilen ve kış boyunca neredeyse her hafta, bazen haftada iki kez yapılan bu atıştırmalığın nasıl hazırlanacağını en iyisi blogumda da paylaşayım dedim.

2015-11-28 17.53.20_wmSon olarak çok önemli bir noktaya değinmekte fayda var. Günlük kullanımda her ne kadar ‘balkabağı’ olarak söz etsek ve bu isim kulağa daha sempatik gelse de, aslında bu meyvenin yaygın olarak pazarlarda veya marketlerde rastlayacağınız iki çeşidi var. Benim tüm tariflerimde kullanmayı tercih ettiğim çeşidin asıl  adı ‘kestane kabağı’dır. Dış kabuğunun renginden kolaylıkla ayırt edebilirsiniz zira gri-beyaz ve çok açık yeşil tonlarının karışımı bir renktedir. Diğer çeşidi, yani hakikaten ‘balkabağı’  (dış kabuğu açık turuncu tonlarında ve etli kısmı da oldukça koyu turuncu) olanı  tercih etmiyor olmam ise fazla lifli olması, daha fazla su içermesi vb gibi  sebeplere dayanmaktadır. Bu meseleyi de açıklığa kavuşturduysak, haydi o zaman geçelim tarifimize…

 

Malzemeler

 • 500 gr kestane kabağı (ayıklanmış halde)2015-11-28 17.55.10_wm
 • 2-3  çorba kaşığı kadar zeytinyağı
 • Tuz
 • Karabiber
 • Muskat
 • Tatlı ve/veya acı toz kırmızı biber
 • Birkaç ufak dal taze biberiye
 • Birkaç diş sarmısak veya çay kaşığının ucuyla sarmısak tozu (isteğe bağlı)

 

Yöntem

 1. Fırın 200 C’ye ısıtılır. Fırın tepsisinin içine pişirme kağıdı döşenir.
 2. Bu sırada dış kabukları temizlenmiş olarak yarım kilo kadar balkabağı yıkanır ve kağıt havlu veya temiz bir bezle fazla suyu kurulanır.2015-11-28 17.38.47_wm
 3. Kabaklar resimdeki gibi önce dilimlenir sonra parmak şeklinde (kızartmalık patates gibi) doğranır.
 4. 2015-11-28 17.42.15_wmDoğranmış kabaklar derince bir kaba aktarılır ve üzerine 1 silme tatlı kaşığı kadar veya ağız tadınıza göre tuz (himalaya veya deniz tuzu tercih ediniz), karabiber, tatlı toz kırmızı biber, muskat, taze biberiye yaprakları, sarmısak tozu ve zeytinyağı gezdirilir.
 5. Muskatı çay kaşığının yarısı kadar veya ucuyla koyarak dikkatli kullanmak gerekir zira az miktarda muskatla çok yoğun lezzet elde edilir.
 6. Tüm malzeme iki elle güzelce karıştırarak harmanlanır ve pişirme kağıdıyla kaplanmış fırın tepsisine resimdeki gibi, mümkün olduğu kadar üstüste gelmeyecek şekilde dizilir.
 7. Tepsi (fansız) fırının orta rafına yerleştirilir ve kontrol edilerek fırının gücüne göre yaklaşık 25-35 dakika kadar pişirilir.
 8. Sarmısaklar diş olarak eklenecekse yanmamaları için pişme süresinin son 10-15 dakikasında tepsiye ilave etmek gerekir.
 9. İster sıcak ister soğuk, ister tek başına bir atıştırmalık olarak, isterseniz ızgara et yemeklerinin yanında garnitür olarak afiyetle tüketilir. Yanına yoğurt da pek yakışır!

Afiyet olsun!

 

2015-11-28 17.48.36_wm

PUMPKIN OVEN FRIES

2015-11-28 17.51.52_wmI choose to use the word ‘pumpkin’ just because I love the way it sounds but as far as I know butternut squash can also be used for this side dish. This is something I make at least once a week throughout winter. It gives us a chance to consume pumpkin or squash in a way other than its most popular dessert form, which is the most common way of pumpkin consumption in Turkey. If you would like to take a look at my “Candied Pumpkin Dessert” recipe you can click here.  

If you’re not interested in desserts then let’s get on with these oven fries. Here’s how I make them… 

Ingredients

 • 500 gr (about 1 pound) squash or pumpkin
 • 2-3 tbsp extra virgin olive oil
 • Salt,  1 tsp
 • Black pepper, 1/2 tsp or more
 • Nutmeg, 1/4 tsp
 • Sweet or hot red paprika powder, 1/4 tsp or more
 • A few small sprigs of fresh rosemary
 • A few cloves of garlic or 1/4 tsp garlic powder (optional)

Method

 1. Preheat oven to 200 C  (390 F) and line a tray with baking paper.
 2. Cut the squash into slices of about  1,5 -2 cm (1/2 or 3/4 inch) and then cut these slices to obtain finger sized pieces just like you would when making french fries (but a little thicker).2015-11-28 17.38.47_wm
 3. Place them in a large bowl. Add all spices and olive oil as well as the leaves of fresh rosemary. Now mix well with both hands to make sure that each piece of pumpkin/squash is well coated.
 4. Leave out garlic cloves if you are using them. You should add them to the tray during the last 10-15 minutes of cooking time to prevent them from burning.
 5. Place them on the tray trying to avoid the pieces from overlapping. Place the tray in preheated oven and bake for about 25-35 minutes. Baking time will vary depending on your oven so make sure to keep an eye on them.2015-11-28 17.47.03_wm
 6. Serve them as a side dish for meat or other main dishes or consume as a snack. We love to dip them in yoghurt!

Bon Appétit!

2015-11-28 17.48.36_wm

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

- Shopping List
x