Limon Şerbetli İngiliz Keki / English Cake with Lemon Drizzle

[For recipe in ENGLISH please scroll down the page]

2015-11-21 14.04.02_wmYeni biriyle tanıştım 🙂 yine Instagram’dan. Şu Instagram nelere kadirmiş! Yasemin hanım Londra’da Le Cordon Bleu’de aşçılık okumuş, sektörde de birkaç yıllık deneyim kazanmış  genç bir şef. Bir şekilde benim bloguma denk gelmiş ve tariflerimden bir-iki tanesini denemiş. Sonuçlardan memnun kalınca benimle temasa geçti ve aramızda tatlı bir diyalog başladı. ‘Tatlı’ derken hem yenilebilir anlamını hem de mecazi anlamını kastettiğimi de belirtmeliyim 🙂  Genç arkadaşım bu esnada bana okulda öğrendiği ve çok severek yaptığı  bir Limonlu Kek tarifini el altından iletti ve denememi önerdi. Kek olur da ben denemem mi? Tam da bu tarif elime geçtiği sıralarda babamın hepimiz için Portakal Bahçem‘den ısmarladığı dalından yeni koparılmış tazecik limonlar ve diğer meyvelerimiz gelmişti. Limonlar Finike’den mis gibi sulu sulu, inanılmaz lezzetli… kek tarifi de bu kadar güvenilir bir kaynaktan gelince bu kekin hemen denenmesi elbette kaçınılmazdı.

Limonlu kek enteresan bir şey! Fotoğraflarıyla bile insanların ağzını fena halde sulandırmış olmalı ki tarifinin paylaşılması için epeyce yoğun talep geldi. Sağolsun Sevgili Yasemin de paylaşılmasına izin verdi ve “blogda yayınlanacaklar” listesinde beklemede duran birkaç reçete arasından sıra atlayıp en öne geçti! Ben her zamanki gibi bu tarifi uygularken yine ufacık tefecik de olsa bir-iki değişiklik yaptım. Ancak burada tarifin bana iletilen orijinal halini olduğu gibi aktarıyorum. Yapılış aşamalarında italik karakterle yazılmış cümleler Yasemin hanımın defterinden alıntıdır. Devamında yazdıklarım ise sizler için daha ayrıntılı olarak vermeye çalıştığım kendi anlatımımdır. Sevgili Yasemin’in okulda tuttuğu defterinin sayfasından çekilmiş fotoğrafını ise arşivlerimde özenle ‘tatlı’ bir anı olarak saklayacağım 🙂

Sevgili Yasemin’in Instagram sayfasını ziyaret etmek isterseniz @jas_kitchen kullanıcı adından kendisine ulaşabilirsiniz.

 

Malzemeler

 • 115 gr tereyağı (yumuşak)
 • 175 gr toz şeker (yaklaşık 1 su bardağı)
 • 100 gr yumurta (kesinlikle oda sıcaklığında!!!)  (2 orta boy, yani M)
 • 1 limonun kabuğunun rendesi
 • 175 gr un (yaklaşık 1,5 su bardağı)
 • 2,5 gr baking powder (yani 1/2 tatlı kaşığı)
 • 85 ml süt (1 çay bardağından 1 parmak eksik)

Limonlu şerbet için2015-11-20 21.23.04_wm

 • 90 gr pudra şekeri
 • 2 limonun suyu
 • 1 limon kabuğunun incecik rendesi (isteğe bağlı)

Yöntem

(Bu tarifte kullandığım baton kalıbın ölçüleri: 25 x 9 cm ebatlarında ve 7 cm derinliği olan küçük boy bir kalıptır.)

 1. Fırını 170-180 C ‘ye ısıtın.
 2. Yuvarlak bir kapta şeker eriyene kadar spatulayla tereyağı ve şekeri çalıştır, krem gibi olacak. Rendeyi ekle. //  Ben bu aşamada kol kaslarıma çok da güvenemediğim için mikserimden faydalandım. Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağı ve azaltarak kullanmayı tercih ettiğim 100 gr kadar (yarım su bardağından bir parmak kadar fazla) şekeri rengi açılıp kremamsı bir kıvam alana kadar mikserle karıştırdım. Ve limon kabuğu rendesini de neredeyse püre kıvamında olacak şekilde ekledim.
 3. Başka kapta un, kabartma tozunu ele (birkaç kez). // Yaklaşık 1,5 su bardağı una kabartma tozunu ve bir fiske tuzu da ekleyip en az 3 kez iki kap arasında sırayla eledim.)
 4. Çırparak yumurtaları azar azar ekle, çırp. // Yumurtaları ayrı bir kaseye kırıp çatalla hafifçe çırptıktan sonra tereyağlı şeker karışımına bir yandan mikser çalışırken ekledim ve iyice karışıma iyice yedirdim.
 5. Unu 2-3 seferde ekle, “fold with spatula.” // İki kap arasında dönüşümlü olarak en az 3 kez elediğim un karışımını 2-3 partide ve her seferinde spatula ile alttan üste doğru ‘katlayarak’ karışıma yedirdim. Un ekledikten sonra mikserle karıştırma işine son veriyoruz.
 6. Sütü ekle. Kalıba dök, minik spatulayı erimiş tereyağına batır, ortasına şerit çek. // Burada özellikle belirtilmemiş olsa da ben sütü de oda sıcaklığında kullandım. Kek harcına sütü spatulayla karıştırarak yedirdikten sonra yağlayıp unladığım küçük boy baton kalıbıma boşalttım. Minik spatula ve bardak dolusu erimiş tereyağı elbette el altında bulunmayabilir. Bu durumda herhangi bir yemek bıçağını biraz sıvıyağla yağlayıp (kokusu olmayan fındık yağı gibi bir yağı tercih ediniz)  bu bıçağı kekin ortasından biraz içeri doğru batırarak boydan boya çektim.
 7. Önceden ısıtılmış (fansız) fırının alttan 2 veya 3ncü (yani orta) rafında yaklaşık 35 dakika pişirdim.
 8. Kekimiz pişerken limonlu şerbeti hazırlayabiliriz. Bunun için derince bir kabın içine pudra şekerini eliyoruz ve taze sıkılmış limon suyunu ince bir süzgeçten süzerek şekere ekleyip minik bir tel çırpıcıyla güzelce karıştırıyoruz. Benim kullandığım limonlar öylesine taze öylesine mis gibiydi ki şerbet için sularını sıkmadan önce birinin kabuğunun incecik (neredeyse püre kıvamında) rendeleyerek şekere ekledim. Böylece daha da aromatik bir limon şerbeti elde etmiş oldum.
 9. Kekimiz fırından çıkınca birkaç dakika dinlendirip kalıptan çıkarıyoruz. Uygun bir tabağa aktarıp, kek henüz sıcakken fırçayla her tarafına bol miktarda şerbet sürüp yediriyoruz. Bu aşamayı belki kek halen kalıbın içindeyken de gerçekleştirmek isteyebilirsiniz. Ayrıca şerbeti daha da iyi içine çekmesi için öncesinde kürdanla delme işlemi de yapılabilir. Ancak bu yöntemi uygularsanız keki fazla zedelememeye  de özen göstermelisiniz.

Afiyet olsun!

2015-11-21 13.32.43_wm

English Cake with Lemon Drizzle

2015-11-15 15.00.56_wm

This is one of the best lemon cakes I have ever had! The recipe comes from a young chef, namely Yasemin, who happens to be a graduate of Le Cordon Bleu, London. She was kind enough to share her recipe with me and gave consent to share it with you all on my blog.  If you like lemon cake, you will love this little one with its silky velvety texture and tangy lemony drizzle. 

Yasemin doesn’t have a blog but maybe she will start writing one some day 😉 so if you would like to check out her Instagram account, go to @jas_kitchen

 

Ingredients

 • 115 gr butter at room temperature
 • 175 gr caster sugar
 • 100 gr  (2 medium size) eggs, at room temperature
 • Zest of 1 lemon
 • 175 gr all purpose flour
 • 1/2 tsp baking powder
 • 85 ml milk

For glaze

 • 90 gr confectioner’s sugar
 • Juice of 2 lemons
 • Zest of 1 lemon (optional)

Method

(I used a small sized loaf tin of 25 x 9 cm with depth of 7 cm for this recipe)

 1. Heat oven to 170-180 C.
 2. Beat butter and sugar until pale and creamy. Add lemon zest.
 3. Add eggs one at a time, combining well after each addition.
 4. Sift flour and baking powder a few times. Add in 2-3 parts folding into butter mixture  with a spatula after each addition.
 5. Finally add milk and blend well into batter.
 6. Grease and dust with flour a small sized loaf tin. Pour in batter. Dip knife into melted butter (or grease generously with vegetable oil) and run a straight line  through batter.
 7. Bake on 2nd rack from bottom in preheated oven for ca. 35 minutes.
 8. To prepare glaze, sift confectioner’s sugar into a bowl and add freshly squeezed juice of 2 lemons (should be about 80-100 ml)
 9. Wait for a few minutes once cake is out of the oven. Then use a brush to baste cake generously with glaze. You can spare a little amount of the glaze to drizzle over the slices when serving.

Bon Appétit!

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

- Shopping List
x