Böğürtlenli Cheesecake Dondurma / Blackberry Frozen Cheesecake

2015-09-16 13.16.48_wm

[For recipe in ENGLISH scroll down the page]

Geçtiğimiz Mayıs ayında tam da mis gibi çileklerin ortaya çıktığı sıralarda hem blogunu (http://www.kitchenart-ist.com/) hem de Instagram hesabını uzun süredir çok beğenerek, hatta hayranlıkla takip ettiğim sevgili arkadaşım Beyza’nın sayfasında Cheesecake Dondurma (Cheesecake Popsicle) tarifini gördüğümden beri mutlaka yapmalıyım diye aklımın bir köşesine yazdığım bu leziz tatlıyı nihayet geçenlerde deneyebildim.  Gerçi ben toparlanıp bu tarifi deneme aşamasına gelinceye kadar çilekler hafiften reçellik kıvama gelmiş ve tezgahlarda nefis taze böğürtlenler yer almaya başlamıştı! Kısacası tam da çileğin rolünü böğürtlene kaptırdığı ve havaların da hala son derece sıcak olduğu sıralarda az malzemeyle  son derece pratik bir şekilde hazırlanan bu nefis dondurulmuş tatlıyı ben de nihayet hazırlayabildim. Sevgili Beyza çok cazip bir şekilde çubuklu dondurma şeklinde sunmuştu bu tatlıyı. Dilerseniz buraya tıklayarak onun blogundan da tarifini ve şahane fotoğraflarını inceleyebilirsiniz. Ben illa ki ufak da olsa değişiklikler yapmayı severim. Bu nedenle küçük silikon kek kalıplarında dondurarak porsiyonluk minik cheesecake görünümü elde etmeye çalıştım. Bu şekilde dondurunca üzerine bir de sos yapmak icap etti tabii… 

Hala böğürtlen mevsimi devam ederken siz de benim yaptığım gibi bu pratik ve leziz tatlıyı böğürtlenle deneyebilir veya dilediğiniz başka bir meyveyle de aynı reçeteyi uygulayabilirsiniz. Ama ben cheesecake’lere mevsimine göre çilek, böğürtlen, vişne, frambuaz vb gibi hafif mayhoşluğu da olan kırmızı meyveleri her zaman daha çok yakıştırırım. Önermesi bizlerden, denemesi sizden…   

2015-09-16 13.04.11_wm

Malzemeler

(her biri yaklaşık 80-90 ml hacimli silikon muffin kalıplarıyla 6 porsiyon)

 • 100 ml krema2015-09-16 13.12.10_wm
 • 100 gr labne
 • 6 çorba kaş.pudra şekeri (veya 3 tatlı kaş.bal)
 • 1 çorba kaş. limon suyu
 • Birkaç damla vanilya esansı
 • 1 çanak böğürtlen (takriben 100-120 gr)
 • 7-8 adet Eti Burçak bisküvi
 • Sos için ayrıca meyve, biraz şeker ve mısır nişastası

Yöntem

 1. Krema telle (elde) hafif katılaşana kadar çırpılır. Bu işi buzlukta iyice soğutulmuş metal bir çırpma kabı içinde yaparsanız kremanız daha güzel ve daha çabuk kıvam alacaktır. İçine eleyerek pudra şekeri eklenir ve tekrar kısaca çırpılır.
 2. Labnenin suyu süzülüp ilave edilir ve alttan üste doğru bir spatulayla birbirine yedirilir. Kullandığınız labnenin fazla su içerdiğini düşünüyorsanız içerisine bir parça tülbent yerleştirilmiş süzgeçte bir süre bekleterek labnenin fazla suyundan kurtulabilirsiniz.
 3. Bisküviler ufalanıp ilave edilir ve yine alttan üste doğru spatulayla karıştırılır.
 4. Böğütlenler ikiye, dörde bölünüp ilave edilir. Fazla ezmemeye ve aşırı karıştırmamaya dikkat ederek hepsi harmanlanır ve dilediğiniz şekilde kalıplara boşaltılıp derin dondurucuda en az 4-5 saat dondurulur.

  Cheesecake dondurmanızı sos koymadan küçük dilimler halinde keserek sade haliyle de servis edebilirsiniz
  Cheesecake dondurmanızı sos koymadan küçük dilimler halinde keserek sade haliyle de servis edebilirsiniz
 5. Servisten önce ortam ısısına bağlı olarak 5 dakika kadar oda sıcaklığında bekletilir.
 6. Resimdeki gibi tatlılarınızı güzel bir sos ile zenginleştirerek servis etmek isterseniz küçük bir tencereye 120 gr kadar taze veya dondurulmuş meyve ile 1-2 çorba kaşığı şeker (isteğe bağlı) koyup hafif-orta ateşte ısıtın ve içerisine, ayrı bir kapta 1-2 çorba kaşığı suyla ezdiğiniz 1-2 tatlı kaşığı mısır nişastasından oluşan karışımı ilave edin. Bir taşım kaynayıp karışım hafif koyu bir kıvam alınca ateşten alın. Ilındıktan sonra tatlınızla servis edin. Bu sosu dilerseniz kapalı bir cam kavanozda birkaç güne kadar buzdolabında saklayabilirsiniz.2015-09-16 13.05.21_wm
 7. Bir diğer alternatif ise 120 gr kadar dondurulmuş meyveyi 1-2 kaşık pudra şekeriyle blenderdan geçirip bu şekilde sos olarak kullanmaktır. Ancak bunu tercih edecek olursanız, sosunuzu servisten hemen önce hazırlayıp derhal kullanmanızı öneririm.

Afiyet olsun!

2015-09-16 13.16.48_wm

Blackberry Frozen Cheesecake

This one is a must try for cheesecake lovers like myself! As well as blackberry  or any other berry lovers for that matter. You can view the original recipe for this frozen dessert from my friend Beyza’s blog by clicking right here. Check out her beautiful photos and other exquisite recipes while you’re at it… Beyza made this in the form of popsicles and used strawberries since they were in full season at the time she shared her recipe. But by the time I got to try it out, strawberries had left the scene to blackberries. Although blackberries are still in season where I live, you can try your hand at any other fruit you fancy. But I have to say that my personal favorites for cheesecake, whether baked or frozen, are all sorts of berries you can find!  So here it comes… a simple, fuss-free, easy, delicious and most satisfying recipe. Enjoy!

Ingredients

(yields 6 servings using silicone molds of ca. 80-90 ml each)2015-09-16 12.58.42_wm

 • 100 ml fresh whipping cream, chilled
 • 100 gr labneh
 • 6 tbsp confectioner’s sugar (or 3 tbsp honey)
 • 1 tbsp freshly squeezed lemon juice
 • Few drops of vanilla extract
 • 100-120 gr fresh blackberries
 • 75 gr graham crackers (ETİ Burçak)

Method

 1. Whip cream with a whisk until soft peaks start to form. Using a well-chilled metal mixing bowl will speed up this process. Once you obtain the soft peaks, sift and add the sugar.
 2. Strain excess liquid from labneh. You can leave the labneh to drain through a sieve with cheesecloth if the labneh you use has too much liquid content. Add labneh to whipped cream and mix until well blended.
 3. Crush the graham crackers  and fold them into the mixture.
 4. Cut up blackberries into smaller pieces, add and fold into the mixture. Do not overmix.
 5. Now you can pour mixture into whatever form of mold you prefer to use. I used single serving size silicone cupcake molds. Place them in the freezer and leave to set for at least 4-5 hours.

  If you are too lazy to make a sauce you can cut your frozen cheesecake into little slices and serve it plain!
  If you are too lazy to make a sauce, you can cut your frozen cheesecake into little slices and serve it plain!
 6. It’s always a good idea to take your frozen desserts out of the freezer and let them rest at room temperature for about 5 minutes before serving.
 7. If you want to make a simple coulis sauce just heat up about 120 gr of fresh or frozen 2015-09-16 13.02.24_wmblackberries. Add 1-2 tbsp of sugar if you find the berries are too tart for your taste. Make a slurry using about 1-2 tsp of cornstarch with just a little water (about 1-2 tbsp) and add the slurry to the fruit. Cook until mixtures starts to boil and mixture thickens a little bit. You can store this sauce in a glass jar with lid for up to 3-4 days in the refrigerator.
 8. Another method for making a coulis sauce wich is even simpler is to blitz frozen fruit with  a little bit of confectioner’s sugar in a blender and pour it over the cheesecakes when serving. Yet this sauce should be made just before serving and should be used immediately.2015-09-16 13.15.47_wm

Bon Appétit!

 

 

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

- Shopping List
x