Naneli Çikolata Parçalı Dondurma (Yumurtasız) / Mint Chocolate Chip Ice Cream (Eggfree)

2015-08-06 12.29.47_wm

[For recipe in ENGLISH scroll down the page]

Çocukluğumun (ya da genç ergenliğimin) en güzel anılarından biri New York sokaklarında yediğim, o güne kadar hiç bilmediğim yepyeni lezzetlerden Baskin-Robbins dondurmalarıydı. Dört yıl orada yaşadıktan sonra New York’a bir daha gitme şansım olmadı ama bildiğim kadarıyla Baskin-Robbins halen iyi bir marka olarak varlığını sürdürmekte. Sadece dondurma satışı yapılan bu dükkanın en müthiş özelliği ise 31 çeşit bulunduruyor olmasıydı. Bu lezzetler arasında en sevdiğim ise naneli ve çikolata parçalı olanı idi. İkinci sırada ise vanilyalı ve çikolata parçalı dondurma geliyordu. Zaten Amerikalıların her şeylerinin olduğu gibi dondurma toplarının da kocaman olması nedeniyle 2 toptan daha fazlasını yiyebildiğimi anımsamıyorum. Farklı tatlar denemeyi çok sevsem de, bu iki lezzeti keşfettikten sonra tercihim her seferinde bunlardan yana oluyordu. O nefis kremamsı dokusu ve tam kararında nane aromasıyla ince kıyılmış çikolata parçacıklarının damağımda yarattığı hazzı hiç unutamadım. Zamanla bizim ülkemizde de bazı dondurmacılarda naneli dondurmaya rastlayıp heveslenerek denesem de unutamadığım o lezzetin arayışında olduğum için çoğunlukla hayal kırıklığına uğradım. Ya kıvamında bir farklılık oluyor ya da tadında tam aradığım lezzeti bulamıyordum.

Gel zaman git zaman malumunuz olduğu üzere mutfağa iyiden iyiye merak sardıkça, parfe sorbe derken evde dondurma yapmaya da giriştim. Hatta bunun, içerdiği o kadar krema ve şekere rağmen, dışarıdan satın alacağımız tüm dondurmalardan ne kadar daha sağlıklı bir seçenek olduğunu fark edince 2-3 sene önce ev tipi bir dondurma makinesi de edindim. Dondurma makineniz yoksa biraz daha zahmetli aşamalardan geçerek yine de iyi bir sonuç elde edebilirsiniz. Nedir bu zahmetli aşamalar? Yarım saatte bir veya saat başı kabınızı buzluktan çıkartıp kenarlarından içe doğru iterek karıştırabilirsiniz, ki bu işlemi en az 5 kez tekrarlamanız gerekecektir. Veya iç içe oturan ve aralarında en az 1 parmak boşluk kalan iki kasenin arasına su koyup bunu dondurabilir ve kremanızı bunun içine koyup, yine buzlukta tutup ara ara çıkartıp karıştırmak suretiyle de oldukça güzel dokulu bir dondurma elde edebilirsiniz. Ama ben yine de not etmek isterim ki dondurma makinesi çok gerekli bir ev aleti gibi görünmese de aldıktan sonra keyifle kullandığım ve güzel verim elde ettiğim mutfak ekipmanlarımdan birisi haline geldi.

Krema bazlı dondurma için yapılması gerekenler aslında oldukça kolay. Basit bir ‘custard’ yani 2015-08-25 18.30.46_wmyumurta bazlı krema hazırlamak gerekiyor. Bu kremayı buzdolabında iyice soğutup daha sonra iyice soğutulmuş taze krema ile buluşturup karıştırarak soğutmak, yani dondurmak gerekiyor. Gelgelelim yıllar içinde denediğim çeşitli reçetelerden yola çıkarak şunu söyleyebilirim ki tıpkı muhallebi gibi ocakta pişirerek hazırlanan o kremanın aslında yumurta bazlı olması gerekmiyor bile!   İşte bunu da New York Times gazetesinin yemek köşesi yazarlığını 13 yıl boyunca (2011 yılına kadar) sürdüren ve 14 kitaba imza atan gazeteci ve yemek yazarı  Mark Bittman’ın birkaç yıl önce satın alarak iPad’ime indirdiğim “How to Cook Everything” adlı kitabından öğrendim. Hatta Bittman’ın da tarifin başında belirttiği gibi yumurtasız krema ile hazırladığım dondurmada eklediğim aroma veya ek lezzetin tadı daha da güzel ortaya çıkıyor. Benim bu tarifte yaptığım tek uyarlama ise belirtilen krema miktarını biraz daha arttırmak oldu. Hadi buyrun birlikte deneyelim…

 

Malzemeler

 • 500 ml tam yağlı süt2015-08-05 16.16.39_wm
 • 100 gr toz şeker
 • 2 çorba kaşığı (20 gr) mısır nişastası
 • 300 ml taze krema (buzdolabında soğutulmuş olacak)
 • Birkaç damla yeşil gıda boyası (isteğe bağlı)
 • 1/2 veya 1 çay kaşığı kadar nane aroması/esansı
 • 50-60 gr kadar bitter çikolata, oda sıcaklığında olacak

 

Yöntem

 1. Bir tencerede süt ve 50 gr şeker ısıtılır.
 2. Küçük bir kasede 2 çorba kaşığı mısır nişastası ve kalan 50 gr şeker biraz suyla ezilir. Süt kaynamadan bu karışım eklenir ve kaynayıp hafif koyulaşana kadar sürekli karıştırılarak pişirilir.
 3. Kaynadıktan sonra 2-3 dk daha karıştırmaya devam edip ateşten alınır. Mümkünse buzlu sudan oluşan bir benmaride muhallebi ara sıra karıştırmak suretiyle soğutulur. Daha sonra üstü örtülerek 1 gece buzdolabında iyice soğumaya bırakılır. Aynı zamanda dondurma makinenizin haznesi de derin dondurucuya yerleştirilir. Acele ediyorsanız iyice soğuyunca makinenizin haznesi hazırsa dondurmanızı hemen yapabilirsiniz ancak ben muhallebiyi bir gece buzdolabında bekleterek çok daha iyi sonuç alıyorum. Kısacası, basit bir planlama ile bir gün önceden hazırlığınızı yaparsanız sonuç daha güzel olacaktır.
 4. Ertesi gün çikolata bıçakla ince ince kıyılır ve kenarda bekletilir. İyice soğuyan muhallebiye dolaptan çıkartılan taze krema (300 ml, 1 kutu + 1 kutunun yarısı) ilave edilir ve karıştırılır. Arzuya göre ve kürdan ucu kadar gıda boyası ve aroma eklenip güzelce karıştırılır. Boya eklemek elbette isteğe bağlıdır ve şart değildir. Aroma ise kullanılan markaya göre kuvveti fark ettiğinden önce yarım çay kaşığı ile baslayıp tadını kontrol ederek gerekiyorsa biraz daha ilave edilir.
 5. Dondurma makinesi kullanıma hazır hale getirilir ve karışım haznenin içine boşaltılır. Yaklaşık 10 dakika sonra çikolata rendesi de eklenir. Makinenizin gücüne  ve ortam sıcaklığına bağlı olarak ortalama 20-25 dakika içerisinde dondurma kıvamını bulacaktır. Dondurmanızı hemen servis edebilir veya uygun bir kap içerisinde derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Katkı maddesi içermediğinden çarşıdan aldığımız dondurmalara göre daha sert olacaktır. Bu nedenle dondurucuda sakladığınız dondurmayı servis etmeden 5-6 dakika öncesinden dışarı çıkarıp bekletmekte fayda vardır.

Afiyet Olsun!

2015-08-25 18.35.01_wm

 

Mint Chocolate Chip Ice Cream

2015-08-25 18.30.46_wmI partly grew up in Manhattan, New York. And one of the sweetest memories from my teenage years there is getting to eat the best ice cream I had ever tasted, namely at Baskin-Robbins. My top of the list favorite flavor was (and still is, as a matter of fact) mint chocolate chip. Although I did come across this flavor of ice cream in other places during later years, unfortunately none of them ever seemed to fully satisfy me. So, with all my deep interest in culinary activities, and desserts being one of my biggest passions ever, I decided it was best I made my own mint chocolate chip ice cream. I even bought an ice cream maker, which seemed to be a ‘not so necessary’ investment but in the end turned out to be ultimately cost-effective. And despite all the cream and sugar that goes into it, homemade ice cream is definitely a much healthier alternative compared to store-bought, as long as you have the patience and will to make it. And yes, last but not least, as you may have already guessed, this recipe does call for an ice cream maker!

To keep a long story short, I adapted this recipe from Mark Bittman’s ‘Vanilla Ice Cream’ recipe in my ‘How to Cook Everything’ iPad app. (Actually the only thing I adapted was to increase the amount of cream by 75 ml.) If you’d like to find out more on Mark Bittman’s books and available applications, please click here. After several trials, using other flavors as well, I’ve decided that this recipe here, using no eggs, is my final destination in my quest for a creamy and rich mint chocolate chip ice cream. Be my guest and try for yourself. I believe you may be quite surprised – in a good sense – at the result! 

 

Ingredients

 • 500 ml whole fat milk
 • 300 ml fresh cream
 • 100 gr caster sugar
 • 2 tbsp (20 gr) cornstarch
 • few drops of green food coloring (optional)
 • 1/2 or 1 tsp mint essence or extract
 • 50-60 gr bitter or bittersweet chocolate, at room temperature

 

Method

 1. Combine milk and 50 gr of the sugar in a saucepan and place over medium-low heat. Stir every once in a while.
 2. In the meantime combine cornstarch with remaining sugar in a small bowl and add a couple of tablespoons cold water to make a slurry. Add this to the milk before it starts to boil and continue to stir using a whisk to prevent any lumps from forming.
 3. Once mixture starts to boil, lower heat and cook for about 2 minutes, continuously stirring.
 4. Cool mixture thoroughly by placing saucepan in an ice cold bain-marie or stirring 2015-08-06 12.29.47_wmoccasionally to prevent a skin from forming on top, until it reaches room temperature. Cover and place in refrigerator overnight. You can use it right away if you want to speed things up but my trials have shown that it’s much better to plan ahead and get things ready one night in advance. The ice cream turns out much better if you have let your mixture cool in the fridge overnight along with the cream you will use.
 5. Now, chop the chocolate and set aside. Get your machine ready. Combine the cream into the milk cornstarch mixture, both of which you should have taken out of the fridge at the last moment. Add food coloring (if using) and mint extract. Since the flavor for most extracts may vary, start by adding a small amount and check to taste the strength. Add a little more if necessary.
 6. Get your ice cream maker started and pour the mixture. (Check your instruction manual.) Add the chopped chocolate halfway through the processing time, which should take a total of about 20-25 minutes depending on room temperature and your machine’s capacity.
 7. Since it contains no additives, homemade ice cream will freeze to become much stiffer than store-bought. If you have to keep it in your deepfreezer, take it out and let it rest at room temperature for about 5-6 minutes before attempting to scoop or spoon out some!

Bon Appétit!

2015-08-25 18.29.31_wm

1 Yorum

 • İnci Berna Kalınyazgan

  Hi Colette my dear! Same here, I’m a shameless ice cream freak! Mint chip seems to be one of the toughest flavors actually. I’ve made several batches and with slightly varying mint flavors, from too much to too faint. It is actually quite difficult to state the exact amount of mint extract to add since the strength of extracts we use will vary. But apart from that, this ice cream has a rich, creamy consistency that really satisfies ice cream lovers like you and me 😀 I’d say definitely give it a try 😉

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

- Shopping List
x