Pişmeyen Cheesecake / ‘Eton Mess’ usulü Sunumu / Şekerli Kondanse Süt Yapımı

2015-06-24 01.15.46_wm

Pişmeyen yani fırınlamadan hazırlanan bir cheesecake düşünün. Birkaç püf noktasına uyarak ve 2015-06-23 22.18.51_wmköşedeki bakkaldan bile hemen temin edebileceğiniz birkaç basit malzemeyle ortaya çıkrabileceğiniz bu nefis pastayı tadınca ve kıvamını görünce elde ettiğiniz sonuca kendiniz bile inanamayacaksınız!

Cheesecake tutkum eski yıllara dayanıyor ancak ilginçtir ki pişmeyen çeşidine karşı bir antipati geliştirmiş ve yıllardır bunu bir türlü aşamamıştım. Ta ki bu tarifi keşfedinceye kadar! Pişirilmeden hazırlanan cheesecake’lerin kıvamlarını da tatlarını da hiç sevmememin nedeni ise bu tariflerde bağlayıcı malzeme olarak jöle, 2015-04-17 16.25.57_wmyaprak jelatin veya toz jelatin kullanılması ve çoğu kez süzme yoğurt, labne ve/veya krem şanti ile hazırlanmasıdır. Kimse kusura bakmasın ve kim ne derse desin ama bence bunlar cheesecake literatürü içerisinde dahi yer almaması gereken, mümkünse başka isimlerle adlandırılması gereken pastalar veya tatlılardır. Neyse, biz şimdi asıl konumuza dönelim…  Bazen, kullanırım düşüncesiyle alıp kilerime koyduğum ve nedense bir türlü sırası gelip de kullanmadığım malzemeleri değerlendirme derdine düştüğüm oluyor (mesela son tüketim tarihleri yaklaşıyorsa, ziyan olmasın kabilinden). İşte yine böyle zamanlardan birinde bir de baktım ki kışın balkabaklı tart yapmak için aldığım bir kutu “Sweetened Condensed Milk” (‘tatlandırılmış yoğunlaştırılmış süt’ veya ‘şekerli kondanse süt’) ürünü kilerde öyle durup duruyor. Son tüketim tarihi çok yakın olmasa da 2015-04-17 17.30.28_wmyaz tatili yaklaştığı için ve ben her halükarda kileri boşaltmaya çalıştığım için bu ürünü kullanmam gerektiğine karar verdim. Derken, tariflerine yüzde yüz güvendiğim Martha Stewart’ın web sayfasında daha evvel gördüğüm “No-bake Cheesecake” tarifi aklıma geldi! Zira jelatin veya jöle gibi bu pastanın tadını değiştiren maddeler içermediği için aklımın bir köşesine yazmıştım belki bir gün tüm tabularımı yıkar ve Martha Stewart’ın bu tarifini deneme cesaretini gösteririm diye. Ayrıca Annem de yıllar önce yurtdışında bir arkadaşının elinden yediği pişmeyen cheesecake’i ne kadar beğendiğini, hala tadını unutamadığını ballandıra ballandıra anlatınca bu tarifi denemek zaten farz oldu! Uzun lafın kısası sonuç, en çok da beni şaşırtacak şekilde beklediğimin çok üstünde hatta (bu kelimeyi kullanmaktan kaçınsam da, itiraf etmeliyim ki) neredeyse mükemmel oldu! Bir de mevsimlerden çilek mevsimi olunca bol taze çilekli haliyle nefis bir cheesecake ortaya çıktı. Üstelik hiç fırın yakmadan ve kabardı mı, çatladı mı gibi dertlere düşmeden…

2015-04-18 21.43.11_wmYalnız bu tarifi ikinci kez denemeye kalktığımda, ne yazık ki her yerde kolay kolay bulunmayan şu yoğunlaştırılmış süt ürününü bulamadım. Aklıma ilk olarak süt reçeli geldi ancak pratik bir cheesecake yapalım derken kimse oturup da 2 saatte ve sık aralıklarla karıştırarak hazırlanan süt reçeliyle uğraşmak istemeyeceği için ve ayrıca süt reçeli rengi ve karamelimsi tadı itibariyle tam olarak ihtiyaç duyduğum ürünün yerine geçemeyeceği için başka bir hal çaresi bulmak gerekiyordu. Neyse ki biraz araştırıp kondanse sütün üretimi hakkında bazı teknik bilgileri de okuyunca bu iş için pratik bir çözüm olacak reçeteye de ulaştım. Hemen bir tertip hazırladım ve hem başka tariflerde hem de bu tarifte kullanmayı denedim ve çok sevinerek gördüm ki sonuç konserve kondanse süt ile yaptığımdan daha bile iyi oldu.

‘Şekerli Kondanse Süt’ için önerdiğim reçeteyi tarifin devamında bulabilirsiniz.

Kaynaklar

Bu tarif www.marthastewart.com sitesindeki “No-Bake Cheesecake” tarifinden uyarlanmıştır.

Evde kondanse süt yapımı için uygulanan reçete, çeşitli kaynaklardan araştırıldıktan sonra ehow.com ‘da “How to make sweetened condensed milk in Three Easy Steps…” başlıklı yazıdan faydalanarak uyarlanmıştır.

Malzemeler

 • 450 gr taze krema peyniri*2015-04-18 11.09.55_wm
 • 1 konserve kutu (380 gr) kondanse süt (veya aşağıda verilen reçeteyle evde hazırlayacağınız  1 tertip kondanse süt, yaklaşık 360-380 gr arası olacaktır)
 • 50 ml (yarım çay bardağı) limon suyu, taze sıkılmış
 • 1/2 çubuk vanilyanın özütü veya 1 paket toz vanilya
 • 200 gr (yaklaşık 1,5 paket) yulaflı veya tahıllı (burçak) bisküvi
 • 70 gr eritilmiş tereyağı

* ‘Taze krema peyniri’ derken kesinlikle ‘eritme krem peynir’ veya ‘süzme peynir’ ya da labne kastedilmemektedir! Özellikle bu tarif için genelde labnelerin yanında 200 gramlık kutularda satılan “….beyaz / ….white” gibi markalaşmış isimleri olan taze peynirlerden kullanmanızı öneririm.

Yöntem

 1. Bisküviler rondoda un haline getirilir, tereyağıyla iyice karıştırılır. 22-24 cm.lik kelepçeli kalıbın tabanına pişirme kağıdı döşenir ve bisküvi karışımı bir kaşığın tersiyle bastırarak düzleştirilir. Krem peynirli harç hazırlanırken kalıp buzdolabında bekletilir.
 2. Krem peyniri önceden çırpma kabına alıp birkaç saat oda sıcaklığına gelmesini sağlayın. 2015-06-24 01.29.17_wmPütürsüz bir kıvam elde etmek için bu çok önemli!
 3. Bir tel çırpıcıyla veya mikserin düşük hızında krem peynir vanilyayla birlikte kremamsı olana kadar dövülür veya çırpılır.  Yoğunlaştırılmış süt, mikser çalışmaya devam ederken yavaş yavaş akıtarak ilave edilir.Veya azar azar birkaç partide ekleyip her ilaveden sonra çırpma teliyle krem peynire yedirilir.
 4. Son olarak limon suyu eklenir ve özleşene kadar kısa bir süre daha karıştırılır. Kalıba boşaltılır, üstü bir spatulayla düzleştirilr ve kalıp birkaç kez dikkatlice tezgaha vurulur ki kalan hava baloncukları giderilsin.
 5. Buzdolabında 3-4 saat hatta tercihen 1 gece bekletilir. Kalıptan düzgün çıkması için kelepçesini açmadan önce ince bir bıçakla kenarından geçilir.

Püf nokta!

Çok düzgün kenarlar elde etmek için kalıba karışımı dökmeden  önce kenarlarına şerit şeklinde muntazam kesilmiş pişirme kağıdı (veya kırtasiyelerden temin edebileceğiniz şeffaf 2015-04-17 15.27.52_wmasetat kağıdını) döşeyebilirsiniz.

Kağıdın kalıbın iç kenarlarına rahatça tutunması için bir fırçayla azıcik erimiş tereyağından sürün ve üstüne düzgün şekilde kesilmiş pişirme kağıdını yapıştırın. Asetat kağıdını kullanmadan önce ılık su ve sabunla yıkayabilir ve kurulayıp kullanabilirsiniz.

Servis Önerisi

Mevsiminde her türlü taze meyve, dilerseniz çikolata parçacıkları, fındık, fıstık, krokan vb gibi sevdiğiniz veya cheesecake ile yakıştırdığınız ne varsa üzerine koyarak servis edebilir, hatta her bir dilimini farklı lezzetlerle sunabilirsiniz.

Yazının devamında ‘Eton Mess’ usulü bir sunum şekli için yapmanız gerekenler anlatılmıştır.

Evde Pratik Şekerli Kondanse Süt Yapımı

 • 1+ 1/4 su bardağı (100 gr) süt tozu 20150623_233654_wm
 • 1 su bardağı (170 gr) toz şeker
 • 55 gr oda sıcaklığında yumuşamış tereyağı
 • 1 çay bardağından 1 parmak eksik (80 ml) kaynar su

Tüm malzeme bir araya getirilir ve derin bir kapta mikser ile çırpılır veya blenderdan geçirilir. Bu işlem birkaç dakika sürecektir. Sonuçta pütürsüz ve kremsi, koyu boza kıvamında bir ürün elde edilidir. (Mutfak teraziniz varsa malzemelerinizi net olarak bununla tartarak kullanın).

Elde ettiğiniz şekerli kondanse süt ürününü sıkıca kapattığınız cam bir kavanoza koyup buzdolabında 2 haftaya kadar saklayabilirsiniz. Yapışkanlı  minik not kağıtlarına ürünü hazırladığınız tarihi yazıp kavanoza yapıştırmak bu durumda iyi fikir olacaktır.

Bu ürün soğukta epeyce katılaşacağı için kullanmadan önce bir süre oda sıcaklığında bekletmekte fayda vardır.

 

2015-06-23 16.41.32_wm

Pişmeyen Cheesecake ile ‘Eton Mess Cheesecake’

2015-06-23 16.39.21_wm‘Eton Mess’ dedikleri İngiltere’nin Eton Koleji’nde 1900’lü yıllardan beri her yıl oynanan Cricket maçları sonrasında geleneksel olarak ikram edilen ufalanmış beze, krema veya dondurma ve çilek ya da diğer kırmızı yaz meyvelerinden biri ya da birkaçıyla yapılan çok basit ama bir o kadar da lezzetli bir tatlıdır. Yabancı kaynaklardan görüp de özendiğim bir fikir de bu tatlıyı cheesecake üzerine uyarlamaktı, ki bunu elbette pişirerek hazırladığımız cheesecake ile yapmak da mümkün. Ancak madem yazın sıcakta pişmeyen cheesecake’i tercih ettim ve çilek de tam mevsimindeyken… hatta daha da iyisi, önceki hafta yaptığım pavlovadan artan ev yapımı bezelerim de hazır elimin altındayken bu ‘Eton Mess Cheesecake’in denenmesi kaçınılmaz bir hal aldı.2015-06-23 16.37.43_wm

Tek yapmanız gereken şey 500 gr kadar çilek alıp, yıkayıp ayıkladıktan sonra yarısını tatlılık oranına göre 1-2 kaşık pudra şekeriyle blenderdan geçirip basit bir sos haline getirmek. Bu sosun içine isterseniz birkaç çileği dilimleyip eklemek, sosu cheesecake’in üzerine gezdirmek, kalan çilekleri ortaya dizmek ve üzerine ufaladığınız beze parçalarını gezdirmek!  Bezelerin ev yapımı olması gerekmiyor, hazır da alabilirsiniz.

Afiyet Olsun!

Comments (10)

 • beyza

  İnci harika bilgiler içeren bir tarif bu. İştah kabartan fotoğrafların da cabası:)

  • İnci Berna Kalınyazgan

   Beyzacım, güzel yorumun için çok teşekkür ederim. Bazen sevmediğin bir şeyin üstüne gitmek işe yarayabiliyor 🙂 Hatta en sevdiğin şey haline bile gelebiliyor!

 • İnci Berna Kalınyazgan

  Tolunay Hanım merhaba, yorumunuzla mutlu ettiniz çok teşekkürler 🙂 Beğenmenize çok sevindim. Umarım sonuçtan da memnun kalırsınız. Sevgiler

 • Saver Tuncay

  Inci hn..cok kiymetli bir bilgi paylasmissiniz..elinize yüreğinize sağlık. .geçen gün yegenim yazlikta sıvı krema bulamamis ‘teyzecim onun yerine ne kullanayim ‘dedi kizcagiz .. bu bilgiye sahip olmadigim için fikirde veremedim..tabii çiz kekide yapamamis..oysa bu receteyle mümkün degil mi?..sevgiler?

  • İnci Berna Kalınyazgan

   Merhaba Sevgili Saver hanım, blogumu ziyaret ettiğiniz ve yorum bıraktığınız için çok teşekkür ederim. Şekerli kondanse süt krema yerine kullanılacaksa o halde o tarifte ayrıca hiç şeker katılmamalı diye düşünüyorum. Farklı pastalarda ve bazı dondurmalarda da kullanılıyor. Mesela kışın yaptığım, çok sevdiğim bir balkabaklı tart tarifim var, o da kondanse süt gerektiriyor. Krema ve şeker kullanırdım eskiden hazırını bulamayınca, bu kış o tarifi de güncelleyip bu pratik ev yapımı kondanse süt ile yapılmasını önereceğim 😉 Yeğeninize de bloguma beklerim. Sevgiyle kalın 🙂

 • Dilay

  İnci hanım ellerinize sağlık..şimdiye kadar denk geldiğim ve incelediğim onlarca tarif arasında en aklıma yatan sizinki oldu. Malzemeleri yariya düşürerek denedim. Fakat biraz daha katı olmalıydı galiba. Benimki biraz sulu kaldı. Acaba kullandıgım peynir mi buna sebep oldu?Ben labne kullanarak hat ettim sanırım…Kullandığınız Krem peynirin markasını paylaşirsaniz mutlu olurum. Teşekkürler…

  • İnci Berna Kalınyazgan

   Merhaba Dilay Hanım, öncelikle güzel düşünceniz için teşekkür ederim. Yarıya düşürerek denediğiniz iyi olmuş keza sulu kalmasının sebebi labne olmalı diye tahmin ediyorum. Labne aslında teknik olarak zaten bir peynir değil ama lezzeti ve yumuşak dokusuyla Türk usulü cheesecake tariflerinde en çok tercih edilen süt ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Oysa cheesecake’in pişeni de pişmeyeni de “taze krema peyniri” tabir edeceğimiz ürünle hazırlanmasıdır. Ben çoğu zaman Migros’un kendi markası (üzerine mor renkli M harif olan) labnelerin yanında bulabileceğiniz 200 gr’lık paketlerde satılan ‘Taze Krema Peyniri’ni kullanıyorum. Ancak aynı ürünü hemen hemen tüm markalarda (Pınar) “beyaz” veya (Yörsan) “white” gibi isimlerle de bulmanız mümkün. Peynirleriniz ve labne oda sıcaklığında beklediği zaman biraz suyunu salacaktır. Kullanmadan önce bu suyu iyice süzmenizi de öneririm. Bir dahaki denemenizde çok başarılı bir sonuç elde edeceğinize hiç şüphem yok. Değerli yorumlarınızı her zaman beklerim. Sevgiyle…

 • İLKNUR ER İLGAR

  Sevgili İnci, bu güzel tarifi bizlerle paylaştığın için teşekkür ederim. Tarifini denedim ve ailecek çok beğendik. Çok fazla yiyecek seçen kızım bile ikinci tabağı istedi. Bizden kocaman sevgiler

  • İnci Berna Kalınyazgan

   Sevgili İlknur, en sevdiğim cheesecake tariflerimden birini denemişsin. Hele ki çocuklar tarafından da beğenilince benden mutlusu yok! Senin de ellerine sağlık zira üzeri nar taneleriyle bezenmiş o şahane pürüzsüz görüntü hala gözümün önünde. Bloğunda paylaştığın güzel fotoğraflarına da bayıldığımı buradan belirtmek isterim. Sevgiyle…

 • Muazzam

  Harika tarif mutlaka deneyeceğim, sizin tariflerinizle ne yaptıysam güzel oluyor..

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

- Shopping List
x