Vişneli Dondurulmuş Yoğurt / Frozen Yoghurt with Sour Cherries

2016-08-06-16-52-36_wm

[For recipe in ENGLISH scroll down the page]    Kaç yıl önceydi ve nereden aklıma estiğini de hatırlamıyorum. O zamanlar bir blogum da yoktu ki oturup hikayesini taze taze yazayım. Ama en azından gayet net hatırladığım bir şey var ki o da bu tarifi ilk olarak uyguladığım yer Bodrum’daki yazlık evimizdi. Babam vişneli dondurmayı pek sever. Belki de onun isteğiyle bu tarifi geliştirmiş olabilirim. Bu tarifin ortaya çıkış sebebi her ne ise, sonuç çok tatmin edici olmuştu. Evet o zamanlar blogum yoktu belki ama tarif defterim vardı ve ilk deneme çok beğenilince babamın da ısrarla “Nasıl yaptığını unutursan karışmam bak ben bunun aynısının tıpkısından bir daha isterim! Yazmazsan unutursun kızım, yapabilecek misin aynısını?” cümlesini ve sorusunu birkaç kez tekrarlaması üzerine hemen tarifimi yazılı kayıtlara geçirmiştim.

Gülümseyerek anımsadığım bir başka olay ise, bir sonraki yaz tatilimizde yine bu ‘vişneli frozen yoghurt’ gündeme geldiğinde mutfağa çok nadir giren babamın  “İnci şunu nasıl yapıyorsun? Hadi bana da göster de şunu beraber yapalım, ben de öğreneyim. Çok seviyorum ben bunu. Annen bana ‘sen beceremezsin’ diyor. Ona inat gireceğim mutfağa kendim yapacağım!” deyişidir. Ve hakikaten de babamla birlikte mutfağa girmiş ve vişneli dondurulmuş yoğurt’larımızı birlikte hazırlamıştık. Tabii annem de bizi izlerken bir hayli eğlenmişti. Babamın bu vişneli dondurulmuş yoğurt hazırlama deneyimi çok şükür ki vukuatsız olarak ve başarıyla sonuçlanmış ancak bir defaya mahsus olarak aile tarihimizde yerini almıştır. Ama vişneli dondurulmuş yoğurtlarımız bazı yaz tatillerinde azıcık geri planda kalsa da hiçbir zaman akıllardan çıkmadı. Bu sene yaz tatili yaklaşırken babamın yoğun isteği üzerine eski kayıtlardan bakıp bu tarifimi yeniden uyguladım ve annemin isteği üzerine de derhal buradan hepinizle paylaşıyorum. 

2016-08-04-18-22-04_wm

Malzemeler

(Ortalama 12 porsiyon)

 • 300 gr. tam yağlı yoğurt (kaymaksız)
 • 1 kutu (500 gr) donmuş vişne (çekirdeksiz)
 • 3 çorba kaşığı toz şeker
 • 3 çorba kaşığı pudra şekeri
 • 1 çorba kaşığı mısır nişastası + 2-3 yemek kaşığı su

 

Yöntem

 1. Donmuş vişneler bir tencereye konulur. Hafif orta ateşte çözülüp suyunu salıncaya kadar ara sıra karıştırılır.
 2. Isındığı zaman 3 çorba kaşığı toz şekeri eklenir ve karıştırmaya devam edilir. 2-3 dakika kaynadıktan sonra kısık ateşe getirilir.
 3. Küçük bir kasede mısır nişastası suyla ezilir. Bu karışım ateşteki vişnelere eklenir ve koyulaşana kadar karıştırılır. Ateşten alınır ve soğumaya bırakılır. Kabuk bağlamaması için ara sıra karıştırmak gerekir. Vişneli peltenizi daha çabuk soğutmak için,  içi buzlu suyla dolu daha geniş bir tencere veya kabın içine koyarak, soğuk benmaride yapabilirsiniz.
 4. Derin bir karıştırma kabında yoğurt ve pudra şekeri mikserle çırpılır.
 5. İyice soğumuş olan vişneli pelte rondo, robot veya el blenderıyla mümkün olduğu kadar pütürsüz püre haline getirilir.
 6. Son olarak vişne püresi yoğurda ilave edilir ve mikserle düşük ayarda karıştırılır.
 7. Kalıplara boşaltılır ve derin dondurucuda en az 4-5 saat dondurulduktan sonra servis edilir.

Not Dilerseniz bu tarifi böğürtlen veya frambuaz gibi başka meyvelerle de deneyebilirsiniz. Bu durumda pelteyi yoğurtla birleştirmeden önce ince bir tel süzgeçten geçirmenizi öneririm, zira o minik sivri çekirdekleri hiç de hoş olmayacaktır.

İpucu! Vişneli dondurulmuş yoğurt için en uygun servis edilme şekli tek porsiyonluk çubuklu dondurma kalıpları kullanmaktır. Geçmiş yıllara göre günümüzde bu malzemeleri bulmak çok daha kolaylaşmıştır. Kalıptan çıkarmak için ise en kolay yöntem, bir bardak veya kupaya kaynar değil ama çok sıcak su doldurup kalıbı dikkatlice bu suyun içine daldırıp 20-30 saniye beklemek ve çubuğu sıkıca kavrayıp hafif sağa sola çevirerek veya oynatarak çekmektir.

Afiyet olsun!

 

2016-08-06-16-47-57_wm

Frozen Yoghurt with Sour Cherries

This is one of my father’s all-time favorite treats! These are really easy to prepare and the recipe requires only a few simple ingredients. Of course you can always use fresh sour cherries or any other fruit of your choice for that matter, whether it be frozen or fresh! It’s good to make a batch of these and have them ready in the freezer. They are just as good as ice cream, if not better! Go ahead and give it a try and do use my hashtag #incitadindarecipes if you would like to share on Instagram or Facebook. 

 

Ingredients

(yields ca.12 popsicles)

 • 300 gr full fat yoghurt2016-08-04-17-55-39
 • 500 gr frozen sour cherries (pitted)
 • 3 tbsp caster sugar
 • 3 tbsp confectioner’s sugar
 • 1 tbsp cornstarch + 2-3 tbsp water

Method

 1. Place frozen sour cherries in a saucepan over medium-low heat. Gently mix every now and then until they melt and release their juices.
 2. When the cherries get warm add caster sugar and mix until the sugar melts completely. Bring mixture to a boil and continue boiling softly for 2-3 minutes, then lower heat.
 3. In a small bowl mix the cornstarch with water to obtain a slurry. Add this mixture to the simmering cherries and stir continuously until mixture thickens. Take saucepan off heat and set aside to cool thoroughly. Make sure to stir mixture every now and then to prevent a skin from forming. Or you can quickly cool the cherry mixture by placing saucepan in a larger bowl filled with ice cubes and cold water.
 4. Place yoghurt and confectioner’s sugar in a mixing bowl and beat on low speed for a  couple of minutes.
 5. Use a food processor or a hand blender to obtain a smooth purée from the sour cherries.
 6. Finally blend the puréed sour cherries to the yoghurt and beat shortly with electric mixer on low speed.
 7. Pour into popsicle molds and place in deep freezer for at least 4-5 hours before serving.

Note You can also use blackberries or raspberries for this recipe. But in that case I strongly suggest you pass the fruit pudding through a fine mesh sieve before adding it to the yoghurt.

Tip! Popsicle molds are probably the best way to serve frozen yoghurt. They are easily available on the market in various forms and sizes and not too costly at all. The ones I use hold about 60 ml (a tiny bit more than 2 ounces).  I find individual molds with a stand to keep them up straight much easier to use than a mold formed in one piece with 6 or 8 holes because the individual ones are much easier to unmold. In any case the best way to unmold your popsicles is to dip them in a glass or pot of hot water and wait for 20-30 seconds, then gently twist and pull.

Bon Appétit!

2016-11-24-19-25-57

Comments (3)

 • Pastagurusu

  Gunaydinlar inci hanım ilk yapacagım tarif bu vişneli dondurmanız olacak kızım çok istiyor dondurma yapmamı. Çok basit ve pratik bir tarif ellerinize sağlık tekrardan

 • damla erlevent

  İnciiiii!
  O kadar güzel bir tarif ki bu, bu sıcaklarda üşenmeyip ikinci kez yaptım bile biraz önce! Üstelik vişne mevsimi olduğu için taze vişnenin çekirdeklerini çıkarıp, bir de ev yoğurduyla hazırladım!! Şimdi sabırsızlıkla donmalarını bekleme zamanı…
  Bir önceki denememde dondurma kalıpları olmadan tutup tutmayacağını bilemediğim için çok minik ölçüde yapmıştım. Tadı damağımızda kaldı! (Plastik bardak+çubuklarla da oluyor, bu arada.) Şimdi tarifte verdiğin ölçülerle hazırladım. Şeker dışında (ki o da çok az zaten) hiçbir “zararlı” veya katkı maddesi olmadığını bilerek dondurma tüketebilmenin keyfi müthişmiş! En yakın zamanda başka mevsim meyveleriyle de deneyeceğim!!
  Çok sağ ol kuzen tarifi paylaştığın için!

  • İnci Berna Kalınyazgan

   Damlammm! Ben bu yorumu yanıtladım zannediyordum (herhalde bu konuyu konuştuğumuz için öyle sandım). Meğer atlamışım! Geç yanıtım için özür dilerim kuzişkom. Bu babamın en sevdiği şeylerden biridir! Her yaz Bodrum’da bundan yapmamı özellikle ve ısrarla ister. Ev yoğurduyla tabii daha da nefis olur! Senin de ellerine sağlık. Oh artık nihayet şu blogum sayesinde sizlere de tariflerimi kolay yoldan ulaştırmış oluyorum ya… pek seviniyorum 🙂 Şimdilerde böğürtlen mevsimi, ben de bu tarifin aynısını bir de böğürtlenle uygulasam diye daha dün aklımdan geçiriyordum. Size de afiyet bal olsun.

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

- Shopping List
x