Atakan Yumurtası / Ata Frittata

2015-05-01 00.25.58_wmKahvaltı günün en önemli öğünü! Bizim evde her sabah bir dilim ekmek- biraz peynir ve 2-3 zeytin gibi basit malzemelerle de olsa illa ki kahvaltı edilir ve öyle evden çıkılır. Haliyle hafta içi günlerde kahvaltı öğünümüz biraz monoton olabiliyor. Ancak haftasonu geldi mi bizim evde kahvaltı tam bir keyif ve hatta bir şölene dönüşüyor! İşte size burada vereceğim tarif de en keyifli kahvaltılık seçeneklerimizden biridir.

Oğlum Atakan henüz 8-10 yaşlarındayken yine böyle keyifli bir haftasonunda çocuklarla birlikte lezzetli bir şeyler hazırlamak üzere mutfağa girdik. Yumurtalı bir şeyler yapalım diye konuşurken, benim omlet yapalım mı önerim üzerine başladı Atakan nasıl bir omlet istediğini anlatmaya: ‘Önce ekmekleri küp küp doğrayalım, tavaya biraz tereyağı koyup eritelim ve ekmekler orada biraz kızarsın. Sonra içine pastırma koyalım ama kocaman olmasın, minik minik doğrayalım, beyaz yerlerini de ayıkla ama! Yumurtayı da karıştırıp içine dökelim… ha bir de peynir olsun, ama içine karıştırma, öyle güzel olmuyor. Üstüne koyalım, kızarsın. Ben böyle bir omlet istiyorum Anne, yapabilir misin?’

Aslında Atakan’ın, ne olduğunu bilmediği halde tarif ettiği ‘frittata’ adı verilen önce ocakta sonra fırında pişirilen,  İtalyan mı yoksa İspanyol orijinli mi olduğu tartışılan bir çeşit omlet idi. Ben hiç usülüne uygun, yani herhangi bir tariften bakarak ‘frittata’ yapmadım. Ama oğlumun tarif etmesiyle geliştirdiğimiz ve o sırada benim önerdiğim ‘Atafrittata’ adını beğenmeyince kendi aramızda ‘Atakan Yumurtası’ adıyla andığımız bu tarifi yıllardır çok severek, sık sık keyifle yapıyor ve afiyetle yiyoruz. Eminim siz de deneyince çok sevecek ve tekrar tekrar yapıp, kalabalık kahvaltı veya brunch sofralarınızda bu lezzete yer vermek isteyeceksiniz. Ezbere ve göz kararı kolaylıkla yapılabilecek bir omlet olsa da, adet yerini bulsun ve düzgün bir şekilde kayıtlara geçsin diye tarifimizi ölçülerle vermeye çalıştım.

 

Malzemeler

(3-4 kişi için)

 • 4 orta boy yumurta
 • 1,5  çay bardağı süt
 • 3-4 çorba kaşığı (50 gr kadar) tereyağı
 • 2-3 çorba kaşığı riviera zeytinyağı
 • 2-3 dilim ekmek (hafif bayat da olabilir)
 • 5-6 dilim çemensiz pastırma
 • 3-4 çorba kaşığı rendelenmiş kaşar peyniri (taze veya eski ya da ikisinin karışımı)
 • Tuz, karabiber, pul biber

Yöntem

 1. Ekmekler minik küp şeklinde doğranır. Bu tarifte dilediğiniz ekmek çeşidini kullanabilirsiniz. Hafif bayatlamaya yüz tutmuş ekmekleriniz değerlendirmenin de bir yolu olarak düşünebilirsiniz.
 2. Tereyağından bir kaşık ayrılır ve kalanı tavada eritilir, zeytinyağı da ilave edilir ve hafif ateşte, yakmadan ekmekler kavrulur.
 3. Bir kapta yumurtalar çırpılır, süt eklenir, tuz ve karabiber, isteğe bağlı olarak pul biber de konulur. Yumurtaya  çok yakışan mercanköşk, fesleğen vb gibi arzu ettiğiniz tüm diğer baharatlardan da kendi ağız tadınıza göre ekleyebilirsiniz. (Atakan o yaşlardayken hoşlanmadığı için biz fazladan baharat eklemeden yapmaya alıştık.)
 4. Ekmekler hafif kızarmaya başlayınca minik parçalar halinde doğranmış pastırmalar tavaya aktarılır ve birlikte biraz daha çevrilir.
 5. Biraz sonra bir kaşık daha tereyağı ilave edilir ve eriyince üzerine yumurta karışımı dökülür.
  Üzeri henüz cıvıkken her tarafına peynir serpiştirilir.
 6. Hafif-orta ateşte altı güzelce kızarınca bir spatula yardımıyla boylamasına ve enlemesine ikiye bölünür ve 4 parça ayrı ayrı ters yüz edilir.
 7. Peynirli yüzey de güzelce kızarınca Atakan Yumurtası servise hazırdır.

İpucu! Orijinal frittata tariflerinde fırına girebilen bir tava kullanılır ve üzerinin kızarması için son aşamada omleti dörde bölüp ters yüz etmek yerine tava, üst ızgarası yanan fırına verilir ve birkaç dakika bu şekilde pişirilir. Dilerseniz siz de uygun bir tava kullanarak son aşamayı bu şekilde uygulayabilirsiniz.

Afiyet olsun!

2015-05-01 00.17.09_wm

Ata Frittata

Breakfast is a must at our home. But it can become a bit dull and boring during weekdays since we don’t have time for anything special and have to keep it simple. But weekends on the other hand are a time when breakfast can become a little feast! And here is one of those recipes that transforms our weekend breakfasts into a feast!

It’s a frittata actually (but it doesn’t contain any veggies) and it may not sound like a big deal. Yet 2015-05-01 00.19.33_wmthere’s an interesting story behind this recipe. It’s purely my son’s recipe. He came up with it when he was about 8-10 years old and had no idea what a frittata was or how it was made. It was one of those happy weekends when I had decided to make some omelette or other egg-dish and was asking my kids if they had any suggestions. And then my son, Atakan, told me he would like to have an omelette but he would tell me how to make it and I should prepare it exactly as he described! ‘Cut the bread into cubes then melt some butter in the pan and toast (toss) the bread. Then cut up some pastirma*  into little pieces and ‘toast’ them a little bit with the bread cubes, but take out the white parts (the fat) from the pastirma! Then pour the egg… and I want some cheese also but don’t mix it in. Just put it on top so it melts and turns a bit brown. That’s how I want my omelette, can you do that Mom?’     (* an air-dried cured beef)

And so I did, and have been doing ever since. This dish has become one of our staples for our weekend breakfasts and it may become one of yours once you try it. Of course you don’t have to stick to this recipe specifically. You can make it your own by replacing the pastirma with your favorite cured meat – whether it be bacon or prosciutto or something else – and the kashar cheese with any other firm yellow cheese of your choice. You can add other spices such as marjoram and basil which complement egg dishes very nicely. And of course whether you make it with white bread or any other whole grain bread is also totally up to you. And last but not least, the good news is that you don’t necessarily need to place it in the oven unless you’re too meticulous about the shape of your frittata. So let’s get on with it, shall we?

 

Ingredients

(For 3-4 servings)

 • 2015-04-25 13.24.42_wm4 medium eggs
 • 150 ml milk
 • 50 gr butter
 • 2-3 tbsp olive oil
 • 2-3 slices of bread
 • 5-6 slices of pastirma (or bacon or other cured meat of your choice)
 • 50 gr grated firm yellow cheese of your choice
 • Salt, black pepper, red pepper flakes, plus marjoram, basil etc.

 

Method

 1. Cut bread into small cubes. You can use any type of bread you have at hand and this recipe is also a good way to use bread that is going stale.
 2. Spare a little bit of the butter and put the rest in a pan on medium-low heat. Add olive oil and the bread cubes and toss until very lightly browned. Be careful not to burn the bread!
 3. Place eggs in a bowl, add milk, salt and pepper and any other spice of your preference (red pepper flakes, marjoram, basil etc) and  whisk to combine. Set aside.
 4. Once the bread cubes have turned lightly brown add the pastirma (or any other cold meat of your preference) cut into strips or small pieces and toss briefly with the bread.
 5. Now add the butter you spared to the pan and when it melts add the egg mixture. Wait only a couple of minutes and then sprinkle the top (which should be still runny) with grated cheese of your choice.
 6. Cook until bottom has turned a nice golden color and the mixture has started setting from the sides of the pan.
 7. Using a spatula cut lenghwise and then across to obtain 4 equal parts. Now flip over these parts and cook further until cheese becomes nicely browned.
 8. Serve immediately.

Bon Appétit!

2015-05-01 00.15.08_wm

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

- Shopping List
x