Krem Şokola / Crème au Chocolat

2015-06-25 23.28.52_wm[For recipe in ENGLISH scroll down the page]                  İster krem şokola deyin ister çikolatalı muhallebi…Hangisini seviyorsanız o ismini kullanın. Tüm zamanların en popüler ve hiçbir zaman eskimeyen, klasik sütlü tatlılarından biridir (benim sevdiğim tabiriyle) ‘krem şokola.’ Yapımı oldukça pratik ve kolay, sonuç ise son derece tatmin edicidir. Zarif sunum kadehlerine doldurup zevkli bir şekilde süslediğiniz takdirde misafirlerinize de sunabileceğiniz son derece şık ve hafif bir tatlı seçeneğidir. Ben daha şimdiye kadar krem şokola yiyip de mutlu olmayan insan görmedim!

Tüm bu özelliklerinin yanı sıra çocukluğumdan aklımda kalan en sevdiğim lezzetlerdendir krem şokola.  Özellikle de üzerine hindistan cevizi veya fındık kırığı serpilerek servis edilirse… Şüphesiz ki bu tatlının da pek çok versiyonu vardır, kimisi yumurtalı, kimisi sadece nişastalı. Burada paylaştığım ise zaman içerisinde kendi ağız tadıma göre kıvamını ve tadını geliştirdiğim şekliyle benim uyarlamamdır.  İsteğe bağlı olarak özel beslenme durumlarına göre bu tatlıyı inek sütü yerine herhangi bir laktozsuz süt kullanarak da hazırlayabilir, ayrıca normal buğday unu yerine pirinç unu ve mısır nişastasını birer kaşık arttırıp glutensiz hale de getirebilirsiniz. Fakat her ne yaparsanız yapın, şu en son kısımda eklenen o bitter çikolatayı mutlaka ekleyin! Gerek lezzetinde gerekse kıvamında fark yaratacaktır, emin olun. Üzerini nasıl süsleyeceğinizi ise ocakbaşında güzelce kıvama gelene kadar kremanızı karıştırırken hayal gücünüze bırakın derim…

Malzemeler

(6-8 porsiyon)2015-06-25 21.53.07_wm

 • 1 litre süt
 • 30 gr (3 çorba kaş.) kakao
 • 40 gr (4 çorba kaş.) mısır nişastası
 • 30 gr (3 çorba kaş.) pirinç unu
 • 20 gr (2 çorba kaş.) un
 • 170 gr (1 su bardağı) şeker
 • 80 gr – 100 gr bitter çikolata, ince kıyılmış
 • 30 gr (1 dolu çorba kaş.) tereyağı

 

Yöntem

 1. Kakao, nişasta, pirinç unu, un, şeker ve bir çimdik tuz bir tencerede 1-1,5  çay bardağı suyla karıştırılıp sos kıvamına getirilir.
 2. Bu karışıma süt ilave edilir ve orta ateşte, tercihen çırpma teliyle, devamlı karıştırarak pişirilir.
 3. Bir taşım kaynayınca altı kısılır ve tereyağı ilave edilip eriyene kadar tekrar karıştırılır.
 4. Tereyağı eriyince tencere ateşten alınır ve kıyılmış bitter çikolata ilave edilir.
 5. Çikolatalar eriyinceye kadar karıştırılır ve porsiyonluk kaselere paylaştırılır. Kullandığınız kase veya kupların hacmine göre 6 veya 8 porsiyon çıkacaktır.
 6. Oda sıcaklığına geldikten sonra buzdolabında en az 5-6 saat soğutulup servis edilir.
 7. Servis ederken üzerine bir top vanilyalı dondurma, kaymak veya taze çırpılmış krem şanti, fındık, fıstık, hindistan cevizi, file badem, taze çilek, frambuaz, vişne gibi meyveler koyarak dilediğiniz şekilde süsleyebilir, hem görsel olarak tatlınızı daha şık bir hale getirir hem de lezzetine lezzet katmış olursunuz.

Afiyet Olsun!

 

2015-06-25 23.30.00_wmCrème au Chocolat

Call it  chocolate cream or pudding or ‘creme au chocolat’ – making sure you pronounce it with that typical French accent, which makes it sound oh so elegant! Call it whatever you may… This is one of those timeless classic desserts. It is quite quick and easy to make and surely fuss-free and fool proof. It is always appreciated by  household members or dinner guests. You can turn it into a really elegant dessert if you pour it in fancy serving glasses and decorate appropriately. I don’t know how long this creme au chocolat has been around and surely there are various versions of it made across countries around the world. This one’s my version. It contains no eggs and you can also omit the butter and substitute the milk with any lactose-free alternative to make a vegan version of your own if you wish. You can also replace the all purpose flour with an extra tablespoon each of rice flour and cornstarch to convert this into a gluten-free dessert as well. Those are all possibilities available for those with special dietary restrictions. But whatever you do I strongly suggest you most definitely add the minimum 80 grams of bitter chocolate at the end of the cooking process.  That will surely complement this treat in a most delectable way.

2015-06-25 23.37.19_wmOnce you have cooked your cream and cooled it properly, it is totally up to you how to serve it. As a child, my most favorite toppings were dessicated coconut or finely ground toasted hazelnuts. Other varieties may be a dollop of whipped cream, a scoop of vanilla ice cream, some fancy chocolate shavings, any fresh or frozen fruits, especially raspberries, sour cherries, strawberries, blackberries, blueberries etc. And then you can add some more flavor with a sprinkling of either my childhood favorite toppings or some finely ground pistachios, almonds, walnuts or pecans… Chocolate pairs marvelously with so many other flavors that this list could go on and on. Let your imagination guide you as you whisk your cream to a slow simmer…

 

Ingredients

(Yields 6 to 8 servings)

 • 1 liter whole fat milk
 • 3 tbsp bitter cocoa
 • 4 tbsp cornstarch
 • 3 tbsp rice flour
 • 2 tbsp all purpose flour
 • 3/4 cup (170 gr) caster sugar
 • 80-100 gr good quality bitter chocolate, chopped
 • 2 tbsp butter

Method

 1. Place cocoa, cornstarch, flour, rice flour, sugar and a pinch of salt in a pot. Combine with a 2015-06-25 21.54.40_wmwhisk and add about 100-150 ml of plain water to mix into a thick slurry.
 2. Gradually add milk to the pot, mixing with a whisk to combine. Place pot over medium heat and  stir with a whisk continuously until mixture starts to boil.
 3. Once it starts boiling, lower heat and add butter, mix until it melts.
 4. Now take pot off the heat and add chopped chocolate. Mix well until all chocolate has melted into the cream.
 5. Pour mixture into your serving dishes, using a ladle if you wish. Depending on the size of your serving dishes you should obtain 6 to 8 servings.
 6. Leave to cool at room temperature first. Then cover each dish with cling film and place in refrigerator to cool thoroughly, at least 5-6 hours before serving.

Bon Appétit!

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

- Shopping List
x